Սաուդյան Արաբիայի պետական նավթային ընկերությունը՝ Saudi Arabian Oil Co. (Saudi Aramco), և հանքարդյունաբերական Saudi Arabian Mining Co. (Maaden)-ը պայմանավորվել են ստեղծել համատեղ ձեռնարկություն՝ թագավորությունում մետաղների հետախուզման և արդյունահանման նպատակով:
Ընկերությունների համատեղ մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ նոր համատեղ ձեռնարկության 51%-ը կպատկանի Maaden-ին, իսկ մնացած 49%-ը՝ Aramco-ին։ Այն զբաղվելու է օգտակար հանածոների հետախուզմամբ Արաբական պլատֆորմի այսպես կոչված «Գոտի 4»-ում։ Տարածքի մակերեսը կազմում է շուրջ 182 հազար քառակուսի կիլոմետր՝ երկրի ամբողջ տարածքի գրեթե 10%-ը:
Համատեղ ձեռնարկության հիմնական նպատակը կլինի պղնձի հետախուզումն ու արդյունահանումը։ Ընկերությունների գնահատմամբ՝ պղնձին բաժին է ընկնում մետաղների համաշխարհային շուկայի ավելի քան 20%-ը, որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1,2 տրլն դոլար։ Համատեղ ձեռնարկությունը նաև որոնելու է ցինկի, կապարի և հազվագյուտ հողային մետաղների հանքավայրեր:

News | 2026/08/19 12:43
Saudi Arabia's state oil company, Saudi Arabian Oil Co. (Saudi Aramco), and the mining company Saudi Arabian Mining Co. (Maaden) have agreed to establish a joint venture for metal exploration and extraction in the kingdom.
According to a joint press release from the companies, 51% of the new joint venture will be owned by Maaden, while the remaining 49% will belong to Aramco. It will focus on exploring for minerals in the so-called 'Zone 4' of the Arabian platform. The area covers approximately 182,000 square kilometers, nearly 10% of the country's total area.
The main goal of the joint venture will be the exploration and extraction of copper. The companies estimate that copper accounts for over 20% of the global metals market, valued at approximately $1.2 trillion. The joint venture will also seek deposits of zinc, lead, and rare earth metals.