ՍԱՏՄ-ն կասեցրել է զովացուցիչ ըմպելիքների արտադրական գործունեությունները
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի որոշմամբ՝ կասեցվել են մի շարք զովացուցիչ ըմպելիքների արտադրական գործունեությունները։ Մասնավորապես՝
1. Կասեցվել է անհատ ձեռնարկատեր Արման Ասատրյանին պատկանող զովացուցիչ ըմպելիքի արտադրամասի (Արագածոտնի մարզ, գ․ Քուչակ, ապրանքանիշը՝ «Քուչակի Լուսաղբյուր») արտադրական գործունեությունը:
«Սանիտարահիգիենիկ պահանջների խախտումները, որ հայտնաբերվել են այս արտադրամասում իրականացված վերահսկողության ընթացքում, անհամատեղելի են սննդամթերքի արտադրության հետ:
Այսպես՝
• արտադրամասում չեն բացառվել պարենային հումքի և սննդամթերքի, աղտոտված և մաքուր գույքի խաչաձևվող հոսքերը,
• չի իրականացվել տեխնիկական սարքավորումների անհրաժեշտ տեխնիկական սպասարկում և ընթացիկ վերանորոգում, արտադրամասի մաքրման, լվացման, ախտահանման, միջատազերծման և կրծողների ոչնչացման գործընթացներ,
• հատակների, պատերի, դռների մակերևույթները պատրաստված չեն եղել անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող նյութերից,
• առաստաղը և վերևում գտնվող կառուցվածքները ապահով չեն եղել, ինչը չի կանխարգելում կեղտի կուտակումը, բորբոսի առաջացումը և մասնիկների թափվելու հնարավորությունը, նպաստում խոնավության խտացմանը,
• սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող տեխնոլոգիական սարքավորումներ և գույքը՝ գործիքները, պարագաները և բեռնարկղերը, կառուցված չեն հիգիենայի պահանջները բավարարող նյութերից և չեն պահվում նորոգ ու բարվոք վիճակում,
• մակնշվածքում նշված չէ արտադրանքի բաղադրության մեջ ասպարտամի առկայությունը՝ «Պարունակում է ֆենիլալանինի աղբյուր» գրառումը։
Տնտեսավարողին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ և սննդի կառույցն ու արտադրանքը համապատասխանեցնել Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին: Սահմանվել է կատարման ժամկետ»,- նշվում է ՍԱՏՄ-ի հաղորդագրությունում։
2. Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչների կողմից վերահսկողություն է իրականացվել նաև անհատ ձեռնարկատեր Արփինե Իսախանյանին պատկանող ոչ ալկոհոլային գազավորված ըմպելիքների արտադրամասում (Արագածոտնի մարզ, ք․ Աշտարակ, ապրանքանիշը՝ «Բուրջուա»):
«Սանիտարահիգիենիկ նորմերի կոպիտ խախտումների հիմքով՝ արտադրամասի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է:
Ի մասնավորի՝
• չեն բացառվել պարենային հումքի և սննդամթերքի, աղտոտված և մաքուր գույքի խաչաձևվող հոսքերը,
• չեն իրականացվել տեխնիկական սարքավորումների անհրաժեշտ տեխնիկական սպասարկում և ընթացիկ վերանորոգում, արտադրական շինությունների մաքրման, լվացման, ախտահանման, միջատազերծման և կրծողների ոչնչացման գործընթացները,
• արտադրամասի հատակների, պատերի, դռների մակերևույթները պատրաստված չեն եղել անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող նյութերից,
• առաստաղները ապահով չեն եղել, ինչը չի կանխարգելում կեղտի կուտակումը, բորբոսի առաջացումը և առաստաղից մասնիկների թափվելու հնարավորությունը, նպաստում է խոնավության խտացմանը,
• սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող սարքավորումները, գործիքները, պարագաները և բեռնարկղերը կառուցված չեն եղել հիգիենայի պահանջները բավարարող նյութերից, չեն պահվել նորոգ ու բարվոք վիճակում,
• սննդի կառույցն ապահովված չի եղել անձնակազմի համար հանդերձարանով:
Տնտեսավարողին տրվել են հայտնաբերված խախտումները վերացնելու պարտադիր կատարման հանձնարարականներ, սահմանվել է ժամկետ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
3. Անհատ ձեռնարկատեր Սամվել Մայիլյանին պատկանող գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրամասում (Տավուշի մարզ, Բերդ համայնք, Նավուր բնակավայր) Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչների կողմից իրականացված վերահսկողության ընթացքում հայտնաբերվել է, որ արտադրամասի հատակների, պատերի մակերևույթները պատրաստված չեն անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող նյութերից, ինչը սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերի կոպիտ խախտում է:
«Գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրամասի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է մինչև հայտնաբերված խախտումները վերացնելը:
4. Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչների կողմից իրականացված վերահսկողական միջոցառման արդյունքում կասեցվել է «Արտակ Քարամյան» ՍՊ ընկերությանը պատկանող «Ֆրուտտոնադ» ապրանքանիշի գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրամասի արտադրական գործունեությունը (Արագածոտնի մարզ, ք․ Աշտարակ):
Այս կազմակերպությունում առկա են եղել սննդամթերքի անվտանգության հետ անհամատեղելի սանիտարահիգիենիկ պայմանների խախտումներ. Այսպես՝
• արտադրամասի պատերի մակերևույթների որոշ հատվածներ պատրաստված չեն եղել անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող նյութերից,
• առաստաղները, տանիքների ներքին մակերևույթները կամ այլ կառուցվածքները ապահով չեն եղել, ինչը չի կանխարգելում կեղտի կուտակումը, բորբոսի առաջացումը, մասնիկների թափվելու հնարավորությունը, նպաստում է խոնավության խտացմանը,
• դռները հարթ չեն եղել, պատրաստված չեն եղել չներծծող նյութերից,
• սննդամթերքի հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող սարքավորումները, գործիքները, պարագաները և բեռնարկղերը պատրաստված չեն եղել չներծծող, հիգիենայի պահանջները բավարարող նյութերից, չեն պահվել նորոգ ու բարվոք վիճակում,
• չի եղել հանդերձարան անձնակազմի համար:
Տնտեսավարողին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ և սննդի կառույցը համապատասխանեցնել Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին, սահմանվել է վերջնաժամկետ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

САЦТМ приостановил производство безалкогольных напитков
По решению контрольного органа приостановлено производство нескольких безалкогольных напитков. В частности,
1. Приостановлено производство безалкогольного напитка индивидуального предпринимателя Армана Асатряна (Арагацотн, с. Кучак, бренд «Кучакский Лусагбюр»):
«Нарушения санитарно-гигиенических требований, выявленные в ходе контроля на этом производстве, несовместимы с производством продуктов питания:
В частности,
• на производстве не исключены перекрестные потоки загрязненных и чистых материалов,
• не проводилось необходимое техническое обслуживание и текущий ремонт технического оборудования, процессы очистки, мытья, дезинфекции, дератизации и уничтожения грызунов,
• поверхности полов, стен и дверей не были выполнены из водонепроницаемых, моющихся, дезинфицируемых материалов,
• крыша и верхние конструкции не были обеспечены, что не предотвращает накопление грязи, появление плесени и возможность падения частиц, способствует конденсации влаги,
• технологическое оборудование и имущество, находящееся в непосредственном контакте с продуктами питания, не были выполнены из материалов, соответствующих требованиям гигиены, и не содержатся в исправном и хорошем состоянии,
• в маркировке не указано наличие аспартама в составе продукта — запись «Содержит источник фенилаланина».
Предпринимателю предписано принять необходимые меры и привести пищевую структуру и продукцию в соответствие с требованиями технического регламента Таможенного союза. Установлен срок выполнения», — говорится в сообщении САЦТМ.
2. Контрольный орган также провел проверку на производстве безалкогольных газированных напитков индивидуального предпринимателя Арпине Исаханян (Арагацотн, г. Аштарак, бренд «Буржуа»):
«На основании грубых нарушений санитарно-гигиенических норм производство приостановлено:
• не исключены перекрестные потоки загрязненных и чистых материалов,
• крыши не были обеспечены, что не предотвращает накопление грязи, появление плесени и возможность падения частиц, способствует конденсации влаги,
• оборудование, инструменты, принадлежности и контейнеры, находящиеся в непосредственном контакте с продуктами питания, не были выполнены из материалов, соответствующих требованиям гигиены, и не содержатся в исправном и хорошем состоянии,
• производственное помещение не обеспечено раздевалкой для персонала.
Предпринимателю даны обязательные предписания по устранению выявленных нарушений, установлен срок», — говорится в сообщении.
3. На производстве безалкогольных газированных напитков индивидуального предпринимателя Самвела Майиляна (Тавуш, община Берд, с. Навур) в ходе контроля было установлено, что поверхности полов и стен не были выполнены из водонепроницаемых, моющихся, дезинфицируемых материалов, что является грубым нарушением установленных санитарно-гигиенических норм:
«Производственная деятельность приостановлена до устранения выявленных нарушений:
4. В результате контрольного мероприятия была приостановлена производственная деятельность компании «Артак Карамеян» с брендом «Фруттонад» (Арагацотн, г. Аштарак):
В данной организации выявлены нарушения санитарно-гигиенических условий, несовместимые с безопасностью продуктов питания. В частности:
• некоторые участки поверхностей стен не были выполнены из водонепроницаемых, моющихся, дезинфицируемых материалов,
• крыши, внутренние поверхности крыш или другие конструкции не были обеспечены, что не предотвращает накопление грязи, появление плесени и возможность падения частиц, способствует конденсации влаги,
• двери не были ровными, не были выполнены из непроницаемых материалов,
• оборудование, инструменты, принадлежности и контейнеры, находящиеся в непосредственном контакте с продуктами питания, не были выполнены из непроницаемых, соответствующих требованиям гигиены материалов, не содержатся в исправном и хорошем состоянии,
• не было раздевалки для персонала.
Предпринимателю предписано принять необходимые меры и привести пищевую структуру в соответствие с требованиями технического регламента Таможенного союза, установлен срок», — говорится в сообщении.