Շարմազանով. պետք է գործել հանրապետության անունով, այլ ոչ թե Ռուսաստանի Դաշնությանը հակառակ
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ իշխանությունները հայտարարում են Ռուսաստանի հետ խնդիրները լուծելու ցանկության մասին, սակայն միաժամանակ ակտիվորեն շփվում են Ուկրաինայի պաշտոնյաների հետ:
«Ինչու պետք է խոսել ուկրաինացի պաշտոնյաների հետ, հատկապես այս պահին? Նախկինում Ազգային ժողովի խոսնակը խոսել է իր ուկրաինացի գործընկերոջ հետ, իսկ այժմ արտաքին գործերի նախարարն էլ է խոսում: Ինչի՞ մասին է խոսքը: Ես կարծում եմ, որ ոչ մի բան: Նրանք պարզապես զրոյացնում են տնտեսական, արտահանման և գյուղատնտեսական հարցերի դրական լուծման հնարավորությունները ԵԱՏՄ-ի և Ռուսաստանի հետ», - ասել է Շարմազանովը:
Նա ընդգծել է, որ եթե կա ցանկություն լուծել տեղական արտահանողների և գյուղացիների խնդիրները ԵԱՏՄ երկրներում, ապա ինչու՞ պետք է հանրային խոսակցություններ վարել պաշտոնական Կիևի ներկայացուցիչների հետ:
«Դուք կասեք, որ դա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան իրավունքն է: Այո, սակայն ինչպիսի՞ օգուտ կունենա դրանից Հայաստանի տնտեսությունը և քաղաքացիները: Պետք է գործել հանրապետության անունով, այլ ոչ թե Ռուսաստանի Դաշնությանը հակառակ», - ավելացրել է քաղաքական գործիչը:

Член правления Республиканской партии Эдуард Шармазанов отметил, что власти Армении заявляют о желании решить проблемы с Россией, но одновременно активно ведут телефонные разговоры с украинскими чиновниками:
«Какой смысл вести телефонные разговоры с украинскими чиновниками, особенно сейчас? Ранее спикер Национального Собрания поговорил по телефону со своим украинским коллегой, а теперь министр иностранных дел ведет беседу со своим киевским коллегой. И о чем они говорят? Думаю, ни о чем. Они просто свели к нулю шансы на позитивное решение экономических, экспортных и сельскохозяйственных вопросов с ЕАЭС и Россией», - заявил Шармазанов.
Он заметил, что если есть желание решить проблемы отечественных экспортеров и фермеров в странах ЕАЭС, зачем усугублять ситуацию публичными телефонными разговорами с официальными киевскими представителями?
«Вы скажете, что это суверенное право Республики Армения. Конечно, только какую выгоду от этого будут иметь экономика и граждане Республики Армения? Надо действовать во имя республики, а не назло Российской Федерации», - отметил политик.