Շաքարի համաշխարհային գներն աճել են գրեթե 2%-ով՝ հասնելով 2025 թվականի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։ Օգոստոսի սկզբից գներն աճել են 26.5%-ով։
ICE Futures-ում շաքարի հոկտեմբերյան ֆյուչերսը թանկացել է 1.76%-ով՝ հասնելով մեկ ֆունտի դիմաց 18.54 ցենտի։ Վերջին անգամ նման մակարդակ գրանցվել էր 2025 թվականի ապրիլին։
Ռուսաստանում գնաճը կազմել է 0.01%, իսկ տարեսկզբից սպառողական գներն աճել են 4.68%-ով։ Շաքարը մեկ շաբաթում թանկացել է 1.6%-ով։
Միաժամանակ ФАС-ը հայտնել է, որ երկրի վեց տարածաշրջաններում սոցիալական հատվածում շաքարի գները միջինում նվազել են 7%-ով, իսկ 12 տարածաշրջաններում առևտրային հավելագները կրճատվել են 7.4%-ով՝ տեղական իշխանությունների և շուկայի մասնակիցների միջև պայմանավորվածությունների արդյունքում։

Мировые цены на сахар выросли почти на 2%, достигнув самого высокого уровня с апреля 2025 года. С начала августа цены увеличились на 26,5%.
Фьючерсы на сахар на ICE Futures подорожали на 1,76%, достигнув 18,54 цента за фунт. Последний раз такой уровень был зафиксирован в апреле 2025 года.
В России инфляция составила 0,01%, а с начала года потребительские цены выросли на 4,68%. Сахар подорожал на 1,6% за неделю.
В то же время ФАС сообщила, что в шести регионах страны цены на сахар в социальном сегменте в среднем снизились на 7%, а в 12 регионах торговые наценки сократились на 7,4% в результате соглашений между местными властями и участниками рынка.