Հայաստանի Ազգային ժողովի "Սильная Армения" խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը և խմբակցության անդամ, խորհրդարանի փոխնախագահ Արամ Վարդևանյանը հանդիպել են Միացյալ Թագավորության և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Քոուլը շնորհավորել է Վարդևանյանին՝ Հայաստանի օրենսդիր մարմնի փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, և Կարապետյանին՝ "Սильная Армения" խմբակցության ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Խմբակցությունների ներկայացուցիչները նշել են Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև համագործակցության զարգացման մասին:
Նարեկ Կարապետյանը ներկայացրել է բրիտանացի դիվանագետին Հայաստանի քաղաքական իրավիճակը, պատմել խորհրդարանի աշխատանքների մասին:

Strong Armenia and the British Ambassador Discuss Issues of Armenia's Judicial System
The head of the largest opposition faction "Strong Armenia" in the National Assembly of Armenia, Narek Karapetyan, and a member of the faction, Vice-Speaker of Parliament Aram Vardevanyan, met with the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia, Alexandra Cole.
Cole congratulated Vardevanyan on his election as Deputy Chairman of the Armenian legislative body and Karapetyan on his election as the head of the "Strong Armenia" faction.
The representatives of the factions pointed out the development of cooperation between Armenia and the UK.
Narek Karapetyan informed the British diplomat about the political situation in Armenia, discussing the work of the parliament.
The discussion focused on the current challenges and issues of the judicial and legal system. Among other things, the necessity of developing the education system was particularly emphasized.