Ներկայացնում ենք Մերձավոր Արեւելքի քաղաքականության խորհրդի ավագ գիտաշխատող, Վաշինգտոնում գործող New Lines Institute for Strategy and Policy-ի ավագ տնօրեն Քամրան Բոխարիի Russia Lost Armenia. So Did Iran հոդվածի թարգմանությունը:
Քամրան Բոխարի
Հայաստանի առաջիկա սահմանադրական հանրաքվեն կարող է լուրջ մարտահրավեր դառնալ Թեհրանի համար, որը շահագրգռված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության պահպանմամբ։
Ռուսաստանի՝ Հարավային Կովկասում իր վերահսկողությունը վերականգնելու փորձերը ձախողվում են, իսկ դրա հետեւանքները զգացվում են Մոսկվայի սահմաններից այն կողմ։ Իրանը նույնպես փաստացի կորցրել է իր հյուսիսային հենարանը՝ այն զիջելով ԱՄՆ-Թուրքիա-Ադրբեջան առանցքին, եւ առայժմ արդյունավետ հակազդեցության միջոցներ չի գտնում։ Նույնիսկ շարունակելով մնալ իրանական հարձակումների հավանական թիրախ՝ Պարսից ծոցի արաբական երկրներն Անդրկասպյան տարածաշրջանը ավելի ու ավելի դիտարկում են որպես Իսլամական Հանրապետության ազդեցությանը հակակշռելու կարեւոր գործիք։ Այն, ինչ երկար տարիներ համարվում էր Ռուսաստանի եւ Իրանի ազդեցության գոտի, այսօր արագորեն վերածվում է նրանց մրցակիցների միջանցքի։
Հուլիսի 31-ին Կասպից ծովում իրանական նավին հասցված ուկրաինական հարվածը ցույց տվեց, որ Կիեւը ռազմական գործողություններն ընդլայնում է մարտադաշտից դուրս՝ թիրախավորելով Ռուսաստան-Իրան գործընկերության առանցքային լոգիստիկ ենթակառուցվածքները։ Կասպից ծովի ավազանում ուժ կիրառելով՝ Ուկրաինան մարտահրավեր նետեց այն միջանցքին, որը Մոսկվան եւ Թեհրանը համարում էին ռազմական բեռների եւ երկակի նշանակության ապրանքների անվտանգ փոխադրման ուղի։
Ավելի լայն իմաստով՝ այս միջադեպը ընդգծեց եվրոպական եւ մերձավորարեւելյան թատերաբեմերի միջեւ աճող փոխկապակցվածությունը։ Իրանի աջակցությունը Ռուսաստանին նրան դարձրել է ուկրաինական հարվածների ավելի անմիջական թիրախ։ Միաժամանակ, հարվածը բարձրացրեց այն հավանականությունը, որ Կասպից ծովը կարող է վերածվել եւս մեկ հակամարտության գոտու՝ կապելով Ուկրաինայի պատերազմը Իրանի մասնակցությամբ ծավալվող ավելի լայն տարածաշրջանային դիմակայության հետ։
Իրանական ռեժիմի տեղեկատվական արշավը փորձում է հաղթանակի տպավորություն ստեղծել՝ ներկայացնելով, թե երկիրը «հաղթեց» ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հետ առճակատման մեջ։ Սակայն ռազմավարական իրականությունը բոլորովին այլ պատկեր է ցույց տալիս։ Պատերազմից զգալիորեն թուլացած Ռուսաստանն այլեւս ի վիճակի չէ ապահովել այն հյուսիսային բուֆերը, որի վրա երկար ժամանակ հենվում էր Իրանը։ Արդյունքում, Իսլամական Հանրապետության հյուսիսային սահմանները դարձել են առավել խոցելի։ Միաժամանակ, Իրանի հարաբերությունները Պարսից ծոցի արաբական պետությունների հետ աննախադեպ լարված են։ Իրավիճակը հատկապես սրվեց հունիսի 17-ի փոխըմբռնման հուշագրի տապալումից հետո, երբ Վաշինգտոնը վերսկսեց Իրանի դեմ հարվածները՝ ի պատասխան Թեհրանի կողմից հուլիսի 8-ին երեք նավերի վրա իրականացված հարձակումների։
Այդ ժամանակից ի վեր Միացյալ Նահանգները մի շարք հարվածներ է հասցրել Իրանին՝ աստիճանաբար ընդլայնելով թիրախների շրջանակը. ռազմական օբյեկտներից անցնելով նաեւ կամուրջներին, օդանավակայաններին եւ էներգետիկ ենթակառուցվածքներին։
Ի պատասխան Թեհրանը եւս ընդլայնել է հակամարտության աշխարհագրությունը։ Այն հարվածել է Քուվեյթի էլեկտրաէներգիայի եւ աղազրկման օբյեկտին, իսկ հուլիսի 17-ին հարձակվել է Հորդանանում տեղակայված ամերիկյան ռազմական բազայի վրա, ինչի հետեւանքով երեք ամերիկացի զինծառայող զոհվեց։
Իրանի աջակցությունը վայելող հուսիթները հուլիսի 13-ին հրթիռակոծեցին Սաուդյան Արաբիան, իսկ հուլիսի 17-ին բալիստիկ հրթիռ արձակեցին ամերիկյան ռազմական բազայի ուղղությամբ։ Անվտանգության իրավիճակի հետագա սրումն ավելի անմիջականորեն է ներգրավել միջուկային զենք ունեցող Պակիստանին։ Իսլամաբադը նախազգուշացրել է Թեհրանին, որ Սաուդյան Արաբիայի տարածքի դեմ ցանկացած նոր հարձակում՝ անկախ նրանից, այն կիրականացվի Իրանի, թե հուսիթների կողմից, կհանգեցնի 2025 թվականին Էր Ռիադի հետ ստորագրված փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարմանը։
Պակիստանն ու Քուվեյթը քննարկում են պաշտպանական համագործակցության ընդլայնումը։ Հնարավոր համաձայնագիրը կարող է ներառել զորքերի տեղակայում, կործանիչ ավիացիայի եւ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում համագործակցություն՝ էներգետիկ կապերի խորացման եւ ներդրումների ընդլայնման դիմաց։
Չնայած Թեհրանի վստահ հայտարարություններին՝ Իրանը ճնշման տակ է հայտնվել գրեթե բոլոր ուղղություններից, եւ հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական ընտրությունների արդյունքները եւս այդ անբարենպաստ միտման մաս են կազմում։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հաղթանակը հասարակության կողմից Կրեմլի հետ ասոցացվող քաղաքական ուժերի հստակ մերժում էր եւ լուրջ հարված Երեւանում իրեն առավել բարեկամ իշխանություն ձեւավորելու Մոսկվայի ջանքերին։ Միաժամանակ, դա նաեւ անհաջողություն էր Թեհրանի համար, որի տարածաշրջանային ռազմավարությունը մեծապես հիմնված էր նույն աշխարհաքաղաքական առանցքի վրա՝ ուղղված Արեւմուտքի եւ Թուրքիայի ազդեցությանը հակազդելուն։ Փաշինյանի ընտրազանգվածը հենց այդ մոտեցումն էլ մերժեց։
Սակայն ընտրությունները ոչ թե ավարտ են, այլ նոր փուլի սկիզբ։ Առաջիկա զարգացումները ցույց կտան, թե արդյո՞ք Հայաստանի աստիճանական արեւմտամետ շրջադարձը անշրջելի կդառնա, եւ արդյոք հնարավոր կլինի վերջնականապես հաստատել կայուն խաղաղություն Ադրբեջանի հետ։ Ոչ պակաս կարեւոր է նաեւ այն, թե արդյոք Միացյալ Նահանգները կկարողանա այս հնարավորությունը վերածել երկարաժամկետ ազդեցության մի տարածաշրջանում, որը Ռուսաստանը երկար տարիներ դիտարկել է որպես իր ազդեցության գոտի, իսկ Իրանը՝ որպես կենսական ռազմավարական ցամաքային կամուրջ։ Վաշինգտոնն ու նրա Պարսից ծոցի դաշնակիցները պետք է ուշադիր հետեւեն Հայաստանի զարգացումներին եւ ակտիվորեն խրախուսեն Երեւանին շարունակել ընտրված ուղին։
Փաշինյանի գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ձայների մոտ 49.8 տոկոսը։ Թեեւ այն պահպանել է մեծամասնությունը, այն նախորդ գումարման 71 մանդատից կորցրել է յոթը։ Ընդդիմությունը վիճարկել է ընտրությունների արդյունքները, մոբիլիզացրել իր կողմնակիցներին եւ դիմել Սահմանադրական դատարան։ Սակայն հուլիսի 4-ին դատարանը մերժել է հայցը՝ անփոփոխ թողնելով ընտրությունների արդյունքները։
Այս գործընթացը զարգանում է նուրբ դիվանագիտական ֆոնի ներքո։ Ընտրություններից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին արտասահմանյան այցը հուլիսի 6-ին Ռուսաստան էր, որտեղ նա հանդիպեց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին։ Միշուստինի ուղերձները ցույց տվեցին, որ Մոսկվան ուշադիր հետեւում է Հայաստանի նոր կառավարության քայլերին՝ հատկապես հաշվի առնելով քարոզարշավի արեւմտամետ ուղղվածությունը։ Կրեմլը, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակի փորձել խորացնել հայ հասարակության ներսում առկա քաղաքական բաժանարար գծերը՝ հատկապես կենտրոնանալով Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու հնարավոր նախաձեռնությունները խափանելու վրա։
Լուսանկարը` ՀՀ կառավարություն
Մոսկվայի հաջորդ նպատակը Հայաստանում իր դաշնակից քաղաքական ուժերի ընտրական պարտությունից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունները կանխելն է։ Այդ փոփոխությունները անհրաժեշտ են Ադրբեջանի հետ 2025 թվականին համաձայնեցված խաղաղության պայմանագրի վերջնական ստորագրման համար։ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» չի ստացել սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու համար անհրաժեշտ խորհրդարանական երկու երրորդի մեծամասնությունը, եւ հենց այս հանգամանքն է առանցքային նշանակություն ստանում։ Խնդրի հիմքում Հայաստանի գործող Սահմանադրության նախաբանն է, որը հղում է կատարում 1991 թվականի Անկախության հռչակագրին։ Այդ հռչակագիրն ընդունվել է Խորհրդային Միության փլուզման շրջանում, երբ Հայաստանը, Ադրբեջանը, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասի եւ Եվրասիայի մի շարք այլ հանրապետություններ հռչակեցին իրենց անկախությունը։
Սահմանադրության նախաբանում հիշատակվում է Հայաստանի եւ «Լեռնային Ղարաբաղի» վերամիավորումը։ «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումը ռուսական ծագում ունեցող տեղանուն է։ Այս տարածքը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս, ինչն արտացոլված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի 822, 853, 874 եւ 884 բանաձեւերում։
Հայաստանի գործող Սահմանադրության հետ կապված հիմնական խնդիրն այն է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ստորագրած ցանկացած խաղաղության համաձայնագիր կարող է պարտադիր չլինել ապագա իշխանությունների համար, եթե վերջիններս, հղում անելով սահմանադրական դրույթներին, փորձեն տարածքային պահանջներ ներկայացնել Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եթե Սահմանադրությունը չվերանայվի, ապա խաղաղության համաձայնագիրը կմնա ընդամենը ժամանակավոր պայմանավորվածություն եւ չի դառնա երկարաժամկետ խաղաղության հիմք։
Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Ունենալով ընտրողների կողմից ստացած համոզիչ մանդատ՝ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական առումով բավական ամուր դիրքեր ունի՝ սահմանադրական հանրաքվեն ներկայացնելու որպես խաղաղության հաստատմանն ուղղված համազգային նախաձեռնություն։ Փաշինյանի համար ամենաիրատեսական տարբերակը համագործակցություն ակնկալելը չէ ընդդիմությունից, քանի որ դա գրեթե անհնար է։ Փոխարենը, նա, ամենայն հավանականությամբ, կփորձի ձեւավորել սահմանափակ, կոնկրետ հարցերի շուրջ համագործակցություն: Ներկայացնելով այդ փոփոխությունները ոչ թե որպես քաղաքական զիջումներ, այլ որպես միջազգային հարաբերությունների կարգավորման համար անհրաժեշտ տեխնիկական նախապայմաններ՝ նա նվազեցնում է ընդդիմադիր պրագմատիկ պատգամավորների համար դրանց աջակցելու կամ առնվազն քվեարկությունից ձեռնպահ մնալու քաղաքական գինը։
Ահա այստեղ է, որ Վաշինգտոնը մտնում խաղի մեջ։ Թրամփի վարչակազմը կարող է ապահովել անհրաժեշտ դիվանագիտական աջակցությունը՝ օգտագործելով Երեւանի եւ Բաքվի հետ իր հարաբերությունները՝ սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը ներկայացնելու որպես ավելի լայն կարգավորման մաս, որը կապված է «Թրամփի ուղու» հետ։ Հայաստանի սահմանադրական գործընթացին աջակցելը ոչ միայն արդյունավետ տարածաշրջանային դիվանագիտություն է, այլեւ ուղղակիորեն համապատասխանում է ԱՄՆ ռազմավարական շահերին այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանն ու Իրանը Հարավային Կովկասում ունեն սահմանափակ ազդեցություն։ Արեւմուտքի աջակցությամբ ձեւավորվող տարածաշրջանային նոր կարգի շրջանակում խաղաղության ամրապնդումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանումը կարող են ամրապնդել ամերիկյան ազդեցությունը՝ այն ավելի կայուն եւ երկարաժամկետ դարձնելով, քան ցանկացած առանձին վարչակազմի քաղաքական ցիկլը։
Հնարավորությունները զգալի են՝ հետխորհրդային տարածքի ամենաբարդ եւ երկարատեւ սառեցված հակամարտություններից մեկի կարգավորում, ավելի անվտանգ ու բարեկեցիկ Հայաստան եւ ապացույց, որ խորհրդային ժամանակաշրջանից ժառանգված չլուծված վեճերը կարող են վերջնականապես կարգավորվել, այլ ոչ թե անվերջ փոխանցվել հաջորդ սերունդներին։ Մոսկվան արդեն քայլեր է ձեռնարկում այս հեռանկարը կանխելու համար, իսկ Թեհրանը մտահոգված հետեւում է զարգացումներին։ Այժմ գլխավոր հարցն այն է՝ արդյո՞ք Վաշինգտոնը նույնպիսի հետեւողականությամբ կաշխատի այս հնարավորությունը իրականություն դարձնելու համար։

«Россия потеряла Армению. Так же и Иран»
Представляем перевод статьи Камрана Бохари, старшего научного сотрудника Совета по политике Ближнего Востока и старшего директора Института стратегии и политики New Lines, под названием Россия потеряла Армению. Так же и Иран.
Камран Бохари
Предстоящий конституционный референдум в Армении может стать серьезным вызовом для Тегерана, который заинтересован в поддержании напряженности между Арменией и Азербайджаном.
Попытки России восстановить контроль над Южным Кавказом терпят неудачу, и последствия этого ощущаются за пределами Москвы. Иран также фактически потерял свою северную опору, уступив ее оси США-Турция-Азербайджан, и пока не находит эффективных средств противодействия. Даже оставаясь вероятной целью иранских атак, арабские страны Персидского залива все больше рассматривают Закавказье как важный инструмент для противодействия влиянию Исламской Республики. То, что на протяжении многих лет считалось зоной влияния России и Ирана, сегодня быстро превращается в коридор их соперников.
Удар, нанесенный украинцами по иранскому судну в Каспийском море 31 июля, показал, что Киев расширяет военные действия за пределами поля боя, нацеливаясь на ключевую логистическую инфраструктуру партнерства Россия-Иран. Применяя силу в Каспийском море, Украина бросила вызов коридору, который Москва и Тегеран считали безопасным путем для транспортировки военных грузов и товаров двойного назначения.
В более широком смысле этот инцидент подчеркнул растущую взаимосвязанность между европейскими и ближневосточными театрами. Поддержка Ираном России сделала ее более непосредственной целью украинских ударов. В то же время удар повысил вероятность того, что Каспийское море может стать еще одной зоной конфликта, связывая войну в Украине с более широким региональным противостоянием с участием Ирана.
Информационная кампания иранского режима пытается создать впечатление победы, представляя, что страна "победила" в противостоянии с США и Израилем. Однако стратегическая реальность показывает совершенно другую картину. Россия, значительно ослабленная войной, больше не в состоянии обеспечить тот северный буфер, на который Иран долго полагался. В результате северные границы Исламской Республики стали более уязвимыми. В то же время отношения Ирана с арабскими государствами Персидского залива находятся на беспрецедентно напряженном уровне. Ситуация особенно обострилась после провала меморандума о взаимопонимании 17 июня, когда Вашингтон возобновил удары по Ирану в ответ на атаки Тегерана на три судна 8 июля.
С тех пор Соединенные Штаты нанесли ряд ударов по Ирану, постепенно расширяя круг целей: от военных объектов до мостов, аэропортов и энергетической инфраструктуры.
В ответ Иран также расширил географию конфликта. Он ударил по объектам электроэнергии и водоснабжения в Кувейте, а 17 июля атаковал американскую военную базу в Иордании, в результате чего погибли трое американских военнослужащих.
Хуситы, поддерживаемые Ираном, 13 июля обстреляли Саудовскую Аравию, а 17 июля запустили баллистическую ракету в сторону американской военной базы. Дальнейшее обострение ситуации безопасности более непосредственно вовлекло обладающий ядерным оружием Пакистан. Исламабад предупредил Тегеран, что любое новое нападение на территорию Саудовской Аравии, независимо от того, будет ли оно осуществлено Ираном или хуситами, приведет к выполнению его обязательств по взаимной обороне, подписанным с Эр-Риядом в 2025 году.
Пакистан и Кувейт обсуждают расширение оборонного сотрудничества. Возможное соглашение может включать размещение войск, сотрудничество в области истребительной авиации и противовоздушной обороны в обмен на углубление энергетических связей и расширение инвестиций.
Несмотря на уверенные заявления Тегерана, Иран оказался под давлением почти со всех направлений, и результаты парламентских выборов, проведенных 7 июня в Армении, также являются частью этой неблагоприятной тенденции. Победа премьер-министра Армении Никола Пашиняна была четким отказом общества от политических сил, ассоциируемых с Кремлем, и серьезным ударом по усилиям Москвы сформировать более дружественное правительство в Ереване. В то же время это также стало неудачей для Тегерана, чья региональная стратегия во многом основывалась на той же геополитической оси, направленной на противодействие влиянию Запада и Турции. Избирательная база Пашиняна отвергла именно этот подход.
Однако выборы не являются концом, а началом нового этапа. Будущие события покажут, станет ли постепенный западный поворот Армении необратимым и удастся ли окончательно установить стабильный мир с Азербайджаном. Не менее важно и то, сможет ли Соединенные Штаты превратить эту возможность в долгосрочное влияние в регионе, который Россия долгое время рассматривала как свою зону влияния, а Иран - как жизненно важный стратегический сухопутный мост. Вашингтон и его союзники в Персидском заливе должны внимательно следить за развитием событий в Армении и активно поощрять Ереван продолжать избранный путь.
Партия "Гражданский договор" под руководством Пашиняна получила около 49,8 процента голосов. Хотя она сохранила большинство, она потеряла семь мандатов по сравнению с 71 мандатом предыдущего созыва. Оппозиция оспорила результаты выборов, мобилизовала своих сторонников и обратилась в Конституционный суд. Однако 4 июля суд отклонил иск, оставив результаты выборов без изменений.
Этот процесс разворачивается на фоне тонкой дипломатической обстановки. Первым зарубежным визитом премьер-министра Никола Пашиняна после выборов стал визит в Россию 6 июля, где он встретился с премьер-министром России Михаилом Мишустиным. Послания Мишустина показали, что Москва внимательно следит за шагами нового правительства Армении, особенно учитывая западную направленность предвыборной кампании. Кремль, вероятно, продолжит пытаться углубить существующие политические разделения в армянском обществе, сосредоточившись на попытках предотвратить возможные инициативы по изменению Конституции Армении.
Фото: Правительство Армении
Следующей целью Москвы после выборов союзных политических сил в Армении станет предотвращение конституционных изменений, инициированных премьер-министром Никола Пашиняна. Эти изменения необходимы для окончательной подписания мирного договора с Азербайджаном, согласованного в 2025 году. "Гражданский договор" не получил необходимого двух третей большинства в парламенте для внесения конституционных изменений, и именно этот момент имеет ключевое значение. В основе проблемы лежит преамбула действующей Конституции Армении, которая ссылается на Декларацию о независимости 1991 года. Эта декларация была принята в период распада Советского Союза, когда Армения, Азербайджан и ряд других республик Южного Кавказа и Евразии провозгласили свою независимость.
В преамбуле Конституции упоминается воссоединение Армении и "Нагорного Карабаха". "Нагорный Карабах" - это топоним российского происхождения. Эта территория международно признана как часть Азербайджана, что отражено в резолюциях Совета Безопасности ООН 822, 853, 874 и 884 1993 года.
Основная проблема с действующей Конституцией Армении заключается в том, что любое мирное соглашение, подписанное правительством Никола Пашиняна, может не быть обязательным для будущих властей, если они попытаются предъявить территориальные требования к Карабаху, ссылаясь на конституционные положения. Если Конституция не будет пересмотрена, мирное соглашение останется лишь временным соглашением и не станет основой для долгосрочного мира.
Фото: Fotolur
Имея убедительный мандат от избирателей, Николу Пашиняну политически достаточно удобно представить конституционный референдум как общенациональную инициативу по установлению мира. Для Пашиняна наиболее реалистичным вариантом не является ожидание сотрудничества от оппозиции, так как это практически невозможно. Вместо этого он, вероятно, попытается сформировать ограниченное сотрудничество по конкретным вопросам. Представляя эти изменения не как политические уступки, а как необходимые технические предпосылки для урегулирования международных отношений, он снижает политическую цену для оппозиционных прагматичных депутатов, чтобы поддержать их или, по крайней мере, воздержаться от голосования.
Вот здесь и вступает в игру Вашингтон. Администрация Трампа может обеспечить необходимую дипломатическую поддержку, используя свои отношения с Ереваном и Баку, чтобы представить необходимость конституционных изменений как часть более широкого урегулирования, связанного с "путем Трампа". Поддержка конституционного процесса в Армении не только является эффективной региональной дипломатией, но и непосредственно соответствует стратегическим интересам США в условиях, когда Россия и Иран имеют ограниченное влияние на Южный Кавказ. Укрепление мира с поддержкой Запада, развитие инфраструктуры и стимулирование институциональных реформ могут укрепить американское влияние, сделав его более стабильным и долгосрочным, чем любой отдельный политический цикл администрации.
Возможности значительны: разрешение одного из самых сложных и затяжных замороженных конфликтов постсоветского пространства, более безопасная и процветающая Армения и доказательство того, что неразрешенные споры, унаследованные с советских времен, могут быть окончательно разрешены, а не бесконечно передаваться следующему поколению. Москва уже предпринимает шаги, чтобы предотвратить эту перспективу, а Тегеран с беспокойством следит за развитием событий. Теперь главный вопрос в том, будет ли Вашингтон работать с такой же последовательностью, чтобы превратить эту возможность в реальность.