Ռուսաստանին բաժին է ընկնում 2026թ.-ի հունիսին ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների 72.4%-ը
Լուրեր | 2026/08/28 21:22
ՀՀ բանկերի միջոցով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 756.1 մլն դոլար
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն 2026թ․-ի հունիսին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 756.1 մլն դոլար, միևնույն ժամանակ արտերկիր է փոխանցվել 463.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 292.5 մլն դոլար.
2026թ․-ի հունիսին Ռուսաստանից Հայաստան ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով փոխանցվել է 548.9 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 58.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 490․3 մլն դոլար։ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 72.4%-ը:
ԱՄՆ-ից Հայաստան փոխանցվել է 65.6 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 58.8 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 6.8 մլն դոլար։ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 8․7%-ը:
Մեծ Բրիտանիայից Հայաստան փոխանցվել է 18.3 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 24.3 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է 6 մլն դոլար։ Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 2․4%-ը:
ԱՄԷ-ից Հայաստան փոխանցվել է 22.8 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 63.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -40.8 մլն դոլար։ ԱՄԷ-ին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 3%-ը:
Գերմանիայից Հայաստան փոխանցվել է 8.5 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 16.7 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -8.2 մլն դոլար։ Գերմանիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1․1%-ը:
Ղազախստանից Հայաստան փոխանցվել է 8.5 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 1.8 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է -6.6 մլն դոլար։ Ղազախստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.1%-ը:
Իռլանդիայից Հայաստան փոխանցվել է 8.2 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 0.3 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 7.9 մլն դոլար։ Իռլանդիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1.1%-ը:
Շվեյցարիայից Հայաստան փոխանցվել է 7.5 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 51.8 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -44.2 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 1%-ը:
Ֆրանսիայից Հայաստան փոխանցվել է 5.2 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 13.2 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -8 մլն դոլար։ Ֆրանսիային բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0․7%-ը:
Վրաստանից Հայաստան փոխանցվել է 3.3 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 15.5 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -12.2 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0․4%-ը:
Այլ երկրներից Հայաստան փոխանցվել է 5.6 մլն դոլար։ Հակառակ ուղղությամբ փոխանցվել է 19.4 մլն դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ արտահոսքը կազմել է -13.8 մլն դոլար։ Այլ երկրներին բաժին է ընկնում ստացված փոխանցումների 0.7%-ը:

Russia Receives 72.4% of Individual Transfers from Abroad in June 2026
According to data published by the Central Bank of Armenia, the volume of transfers from abroad through Armenian banks in June 2026 amounted to $756.1 million, while $463.5 million was sent abroad. The net inflow of funds was $292.5 million.
By countries, the picture is as follows:
In June 2026, $548.9 million was transferred from Russia to Armenia through banks. In the opposite direction, $58.5 million was sent. The net inflow of funds was $490.3 million. Russia accounts for 72.4% of the received transfers.
$65.6 million was transferred from the USA to Armenia. In the opposite direction, $58.8 million was sent. The net inflow of funds was $6.8 million. The USA accounts for 8.7% of the received transfers.
$18.3 million was transferred from the UK to Armenia. In the opposite direction, $24.3 million was sent. The net outflow of funds was $6 million. The UK accounts for 2.4% of the received transfers.
$22.8 million was transferred from the UAE to Armenia. In the opposite direction, $63.5 million was sent. The net outflow of funds was -40.8 million. The UAE accounts for 3% of the received transfers.
$8.5 million was transferred from Germany to Armenia. In the opposite direction, $16.7 million was sent. The net outflow of funds was -8.2 million. Germany accounts for 1.1% of the received transfers.
$8.5 million was transferred from Kazakhstan to Armenia. In the opposite direction, $1.8 million was sent. The net inflow of funds was -6.6 million. Kazakhstan accounts for 1.1% of the received transfers.
$8.2 million was transferred from Ireland to Armenia. In the opposite direction, $0.3 million was sent. The net inflow of funds was 7.9 million. Ireland accounts for 1.1% of the received transfers.
$7.5 million was transferred from Switzerland to Armenia. In the opposite direction, $51.8 million was sent. The net outflow of funds was -44.2 million. Switzerland accounts for 1% of the received transfers.
$5.2 million was transferred from France to Armenia. In the opposite direction, $13.2 million was sent. The net outflow of funds was -8 million. France accounts for 0.7% of the received transfers.
$3.3 million was transferred from Georgia to Armenia. In the opposite direction, $15.5 million was sent. The net outflow of funds was -12.2 million. Georgia accounts for 0.4% of the received transfers.
$5.6 million was transferred from other countries to Armenia. In the opposite direction, $19.4 million was sent. The net outflow of funds was -13.8 million. Other countries account for 0.7% of the received transfers.