Ռուսաստանի վառելիքի ճգնաժամը հարվածում է Մոսկվային, քանի որ սահմանափակումները տարածվում են
Ռուսաստանը արդեն մի քանի ամիս է, ինչ ենթարկվում է Ուկրաինայից եկող երկար հեռահար դռնապանային հարձակումների, որոնք հիմնականում ուղղված են նավթամթերքի և արդյունաբերական օբյեկտների դեմ: Օգոստոսի 17-ին Մոսկվայի շուրջ տեղի ունեցավ պատերազմի ընթացքում ամենամեծ դռնապանային հարձակումներից մեկը, որի արդյունքում առնվազն 600 դռնապաններ ուղարկվեցին մայրաքաղաքի տարածք, ինչը հանգեցրեց լայնածավալ խուճապի և որոշ զոհերի:
Ռուսաստանի բնակչության համար իրավիճակը worsens, քանի որ մի քանի գազալցակայաններ սահմանափակումներ են մտցրել վառելիքի վաճառքի վրա, ինչը հազվադեպ է տեղի ունենում մայրաքաղաքում: Gazprom Neft և Tatneft ընկերությունները հաստատել են, որ Մոսկվայի լցակայաններում վառելիքի վաճառքի սահմանափակումներ են մտցվել:
Մոսկվայի լցակայաններում մեքենաների երկար հերթեր են նկատվում, իսկ Gazprom Neft-ի ավտոմատ լցակայաններում բենզինի վաճառքը սահմանափակված է 40 լիտրով (10 գալոն) մեկ հաճախորդի համար:
Ռոսնեֆտը, Ռուսաստանի ամենամեծ նավթ արտադրողը, հայտարարել է, որ իր լցակայաններում բենզինի վաճառքը սահմանափակված է 30 լիտրով (մոտ 8 գալոն), իսկ դիզելային վառելիքի վաճառքի վրա սահմանափակումներ չկան:
Այս ընկերությունները նաև զգուշացրել են հաճախորդներին, որ պատրաստ լինեն երկար սպասելու ժամանակների, քանի որ պահանջարկը բարձրացել է:
Ռուսական էներգետիկ ընկերությունները պատճառաբանում են ուշացումները «անհաշվարկված նավթամթերքի վերանորոգմամբ», ինչը ակնհայտորեն վերաբերում է Ուկրաինայի մշտական դռնապանային հարձակումների հետևանքով վնասված նավթամթերքի և վերամշակման ենթակառուցվածքներին:
Վերջին հարձակումները, ըստ հաղորդումների, Ուկրաինայի դռնապանները հարվածել են նավթամթերքի վերամշակման գործարանին և բնակելի շենքի:
Ռուսաստանի պաշտոնյաները սկսել են բացահայտորեն խոսել վառելիքի նոր ճգնաժամի մասին, որը համարվում է «երկրորդ ալիքի» վառելիքի պակաս:

Топливный кризис в России ударяет по Москве, так как ограничения распространяются
Россия уже несколько месяцев подвергается длительной дроновой кампании со стороны Украины, в основном нацеленной на нефтеперерабатывающие заводы, а также на промышленные объекты. 17 августа в Москве произошла одна из крупнейших дроновых атак войны, когда было отправлено как минимум 600 дронов против столицы, что привело к массовой панике и некоторым жертвам.
Ситуация для российского населения ухудшается, так как несколько сетей автозаправок ввели новые ограничения на продажу топлива, что является редкостью для столицы. Gazprom Neft и Tatneft подтвердили через своих представителей и службы поддержки клиентов, что теперь введены ограничения на продажу бензина на автозаправках Москвы.
Длинные очереди автомобилей наблюдаются на автозаправках в столице и окрестностях, при этом оператор горячей линии Gazprom Neft сообщил, что продажи бензина и дизельного топлива на автоматических заправках компании в Москве ограничены 40 литрами (10 галлонов) на клиента.
На других автозаправках Gazprom Neft продажи дизельного топлива остаются без ограничений, в то время как покупки бензина ограничены 60 литрами на транспортное средство.
Роснефть, крупнейший производитель нефти в России, заявила, что продажи бензина на всех своих автозаправках по всей стране ограничены 30 литрами на транспортное средство (примерно 8 галлонов), в то время как на продажи дизельного топлива ограничения не распространяются.
Эти компании также предупреждают клиентов о том, что им следует быть готовыми к более длительным временам ожидания на заправках из-за повышенного спроса.
Одной из причин задержек, предложенных российскими энергетическими гигантами, является "незапланированное обслуживание нефтеперерабатывающих заводов", что является неопределенной, но очевидной ссылкой на повреждения, оставшиеся в результате постоянных атак дронов Украины на нефтяную и перерабатывающую инфраструктуру страны.
Что касается последних атак, сообщается, что дроны Украины ударили по нефтеперерабатывающему заводу и жилому зданию в республике Башкортостан, что подтвердил глава региона Ради Хабиров.