Ռուսաստանի տնտեսությունը դիմադրում է կասկածներին. ճաքերը դժվարանում են թաքցնել
Ռուսաստանի պատերազմական տնտեսությունը շարունակում է աճել, սակայն վերլուծաբանները նշում են, որ մակերեսային տվյալները թաքցնում են ավելի խորքային խնդիրներ: Քաղաքացիական բնակչությունը զգում է ճնշումը, իսկ ընտանիքները անցնում են ավելի էժան և խանութի ապրանքանիշի սննդամթերքի:
Վերլուծաբանները չեն սպասում, որ տնտեսական ճնշումը միայնակ կվերջացնի պատերազմը Ուկրաինայում: Ոմանք զգուշացնում են, որ վատթարացող պայմանները կարող են խթանել նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ավելացնելու հակամարտությունը:
Ռուսաստանի տնտեսությունը, որը դարձել է երկկողմանի, ներկայումս աճում է, սակայն դա չի նշանակում, որ խնդիրները լուծվում են: Կրեմլը կախված է ռազմական ծախսերից, բարձր հարկերից և սուբսիդավորված բանկային վարկավորումներից:
Ռուսաստանի տնտեսության երկու կարևոր ցուցանիշ
2023 թվականից հետո առաջին անգամ Ռուսաստանի տնտեսությունը վերադարձել է աճի: Երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 1.3%-ով տարեկան կտրվածքով երկրորդ եռամսյակում, իսկ առաջին կեսում՝ 0.6%-ով: Սակայն, վերլուծաբանները նշում են, որ երկրի դեֆիցիտը և ինֆլյացիան ավելի կարևոր ցուցանիշներ են:
Ռուսների կաթի գնումները և տնտեսությունը
Այս տարվա սկզբին երկրի ամենամեծ մանրածախ վաճառողը նշել է, որ քաղաքացիները increasingly անցնում են էժան սննդամթերքի:
Ռուսաստանի կառավարությունը կարող է փորձել ավելացնել հարկերը նավթի և գազի ընկերությունների նկատմամբ, կամ միջազգային մակարդակում գումար պարտք վերցնել:
Ռուսաստանի տնտեսությունը չի կարող որոշել Ուկրաինայի պատերազմի ելքը
Վերլուծաբանները կարծում են, որ Ռուսաստանի տնտեսությունը չի կարող ստիպել նրան ավարտել պատերազմը, հատկապես երբ նավթի գները բարձրանում են:

Экономика России противостоит скептикам. Трещины становятся все труднее скрыть
Военная экономика России продолжает расти, но аналитики отмечают, что поверхностные данные скрывают более глубокие проблемы. Граждане испытывают давление, и домохозяйства переходят на более дешевые и брендовые продукты.
Аналитики не ожидают, что экономические трудности сами по себе закончат войну в Украине. Некоторые предупреждают, что ухудшающиеся условия могут побудить президента Владимира Путина эскалировать конфликт.
Россия стала двухуровневой экономикой, и, хотя она медленно растет, по данным, это скрывает проблемы, такие как зависимость Кремля от военных расходов, высоких налогов и субсидированного банковского кредитования.
Два ключевых показателя экономики России
Впервые с 2023 года экономика России вернулась к росту. ВВП страны вырос на 1,3% в годовом исчислении во втором квартале, а за первую половину года - на 0,6%. Однако аналитики подчеркивают, что дефицит и инфляция являются более важными показателями.
Что говорит о состоянии экономики покупка печенья россиянами
В начале года крупнейший ритейлер страны сообщил, что граждане все чаще переходят на недорогие продукты.
Правительство России может попытаться увеличить налоги на нефтяные и газовые компании или занять деньги на международном уровне.
Экономика России вряд ли определит исход войны в Украине
Аналитики считают, что экономика России вряд ли заставит ее закончить войну, особенно когда цены на нефть растут.