Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրինագիծը հեշտությամբ անցավ Սենատով, ուղղվում է Ներկայացուցիչների պալատ
Լուրեր | 2026/08/07 19:21
Սենատը մեծամասնությամբ ընդունեց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծ
Սենատը մեծամասնությամբ ընդունեց Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրինագիծ, որը երկար ժամանակ պաշտպանել էր մահացած սենատոր Լինդսի Գրեհեմը:
Օրինագիծը, որը կոչվում է «Լինդսի Օ. Գրեհեմի Ռուսաստանի և Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրենք» 2026, նպատակ ունի վնասել Ռուսաստանի ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում՝ պատժելով ռուսական նավթի գնորդներին և ռուսական առաջնորդներին: Այն ընդունվել է 86-11 ձայնով և այժմ կուղղվի Ներկայացուցիչների պալատ, որը արձակուրդում է մինչև սեպտեմբեր:
Օրինագիծը նախատեսում է մինչև 100% տուրքեր այն երկրներին, որոնք մտնում են ռուսական նավթի կամ գազի հինգ ամենամեծ գնորդների շարքում, այդ թվում՝ Չինաստանին և Հնդկաստանին: Նավթի եկամուտը կարևոր է Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների ֆինանսավորման համար:
Այն նաև ներառում է պատժամիջոցներ ռուսական առաջնորդների և պաշտոնյաների նկատմամբ՝ թիրախավորելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, օլիգարխներին և ֆինանսական հաստատություններին:
Սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը, ով աշխատել է օրինագծի վրա Գրեհեմի հետ, նշել է, որ Գրեհեմը «պատիվ կունենար այն, ինչ արել ենք»: Նա նաև ասել է, որ «այս սլաջհամեր պատժամիջոցներն ու տուրքերը կդադարեցնեն բոլոր նրանց, ովքեր մեղսակից են այս մարդասպան, հանցագործ ագրեսիայի պատերազմին»:

The Senate overwhelmingly approved a Russia sanctions bill that was long championed by the late Sen. Lindsey Graham:
The legislation, named the The Lindsey O. Graham Sanctioning Russia and Iran Act of 2026, aims to hurt Russia's war effort in Ukraine by penalizing purchasers of Russian oil and Russian leaders. It passed with bipartisan support 86-11 and will now proceed to the House, which is on recess until September:
The bill would impose tariffs of up to 100% on countries that are within the top five purchasers of Russian crude oil or gas, which includes China and India. Oil revenue is key to funding Russia's military action:
It also includes sanctions on Russian leaders and officials, targeting Russian President Vladimir Putin, oligarchs and financial institutions:
Following the vote, Sen. Richard Blumenthal, who worked on the legislation with Graham, stated that Graham would be "proud of what we've done." He also said that "these sledgehammer sanctions and tariffs will stop all who are complicit in this murderous, criminal war of aggression against a brave free people."