Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրինագիծը հեշտությամբ անցավ Սենատով, ուղղվում է Ներկայացուցիչների պալատ
Լուրեր | 2026/08/07 19:21
Սենատը մեծամասնությամբ ընդունեց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագիծ
Սենատը մեծամասնությամբ ընդունեց Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրինագիծ, որը երկար ժամանակ պաշտպանել էր մահացած սենատոր Լինդսի Գրեհեմը:
Օրինագիծը, որը կոչվում է «Լինդսի Օ. Գրեհեմի Ռուսաստանի և Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների օրենք» 2026, նպատակ ունի վնասել Ռուսաստանի ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում՝ պատժելով ռուսական նավթի գնորդներին և ռուսական առաջնորդներին: Այն ընդունվել է 86-11 ձայնով և այժմ կուղղվի Ներկայացուցիչների պալատ, որը արձակուրդում է մինչև սեպտեմբեր:
Օրինագիծը նախատեսում է մինչև 100% տուրքեր այն երկրներին, որոնք մտնում են ռուսական նավթի կամ գազի հինգ ամենամեծ գնորդների շարքում, այդ թվում՝ Չինաստանին և Հնդկաստանին: Նավթի եկամուտը կարևոր է Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների ֆինանսավորման համար:
Այն նաև ներառում է պատժամիջոցներ ռուսական առաջնորդների և պաշտոնյաների նկատմամբ՝ թիրախավորելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, օլիգարխներին և ֆինանսական հաստատություններին:
Սենատոր Ռիչարդ Բլումենթալը, ով աշխատել է օրինագծի վրա Գրեհեմի հետ, նշել է, որ Գրեհեմը «պատիվ կունենար այն, ինչ արել ենք»: Նա նաև ասել է, որ «այս սլաջհամեր պատժամիջոցներն ու տուրքերը կդադարեցնեն բոլոր նրանց, ովքեր մեղսակից են այս մարդասպան, հանցագործ ագրեսիայի պատերազմին»:

Сенат большинством голосов одобрил законопроект о санкциях против России, который долгое время поддерживал покойный сенатор Линдси Грэм:
Законопроект, названный «Закон о санкциях против России и Ирана имени Линдси О. Грэма 2026 года», направлен на то, чтобы нанести ущерб военным действиям России в Украине, штрафуя покупателей российской нефти и российских лидеров. Он прошел с поддержкой обеих партий 86-11 и теперь будет направлен в Палату представителей, которая находится на каникулах до сентября:
Законопроект предусматривает тарифы до 100% на страны, входящие в пятерку крупнейших покупателей российской нефти или газа, включая Китай и Индию. Нефтяные доходы имеют ключевое значение для финансирования военных действий России:
Он также включает санкции против российских лидеров и чиновников, нацеливаясь на президента России Владимира Путина, олигархов и финансовые учреждения:
Сенатор Ричард Блументал, который работал над законопроектом с Грэмом, заявил, что Грэм был бы «горд тем, что мы сделали». Он также сказал, что «эти санкции и тарифы остановят всех, кто причастен к этой убийственной, преступной агрессии против смелого свободного народа».