Ընթացիկ տարվա յոթ ամիսներին Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև ագրոարդյունաբերական համալիրի արտադրանքի առևտրի ծավալն աճել է 34.4%-ով։ Այս մասին հայտնի է դարձել օրերս Կազանում կայացած միջազգային միջոցառման ընթացքում՝ ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի ներկայացրած շնորհանդեսից։
2025 թվականին փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը հասել է շուրջ 11 մլն դոլարի՝ աճելով 21%-ով։ Նախարարը նշել է, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն մեծացնում է պատրաստի արտադրանքի մատակարարումները չինական շուկա։ «Աճում են ինչպես ներմուծումը, այնպես էլ արտահանումը՝ երկու կողմերից էլ»,- ընդգծել է նախարարը։
Համագործակցությունն ընդգրկում է Չինաստանի նահանգների մեծ մասը, որոնց շարքում առաջատարն է Շանդունը՝ նախորդ տարի 2.2 մլրդ դոլար, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում՝ 1.4 մլրդ դոլար ցուցանիշով։ Ռուսաստանի կողմից առևտրի հիմնական մասնակիցներն են Հեռավոր Արևելքի տարածաշրջանները, այդ թվում՝ Պրիմորիեի և Կամչատկայի երկրամասերը, ինչպես նաև Մոսկվան, Մոսկվայի մարզը և Սանկտ Պետերբուրգը։ Մասնավորապես, Պրիմորիեի երկրամասի՝ Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունն առաջին վեց ամիսներին կազմել է 1.1 մլրդ դոլար։

В течение семи месяцев текущего года объем торговли продукцией агропромышленного комплекса между Россией и Китаем увеличился на 34.4%. Об этом стало известно на международном мероприятии, прошедшем недавно в Казани, на презентации министра сельского хозяйства России Оксаны Лут.
В 2025 году взаимный товарооборот достигнет около 11 миллионов долларов, увеличившись на 21%. Министр отметила, что Россия активно наращивает поставки готовой продукции на китайский рынок. «Увеличиваются как импорт, так и экспорт с обеих сторон», подчеркнула министр.
Сотрудничество охватывает большинство провинций Китая, среди которых лидирует Шандунь с показателем 2.2 миллиарда долларов в прошлом году и 1.4 миллиарда долларов за первую половину текущего года. Основными участниками торговли с российской стороны являются регионы Дальнего Востока, включая Приморский и Камчатский края, а также Москва, Московская область и Санкт-Петербург. В частности, товарооборот Приморского края с Китаем составил 1.1 миллиарда долларов за первые шесть месяцев.