Կազախստանի հիմնական ռեֆիներային գործարանները, հաղորդվում է, որ հրաժարվում են նավթի արտահանումից Ռուսաստանի համար՝ սանկցիաների ռիսկերի, վճարման բարդությունների և ներքին վառելիքի պահանջարկի ուժեղացման պատճառով: Փոքր «Կոնդենսատ» գործարանը մշակել է ռուսական նավթ և ծրագրում է արտահանել ստացված բենզինի և դիզելի մեծ մասը դեպի Ռուսաստան:
Կազախստանը միաժամանակ անցկացնում է հանրապետական ռազմական զորավարժություններ, որոնք ընդգծում են ժամանակակից պատերազմը, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքերը և բազմաբնույթ ոլորտներում համակարգումը: Կազախստանը փորձում է պահպանել Կրեմլի հետ հեռավորություն, մինչդեռ Ռուսաստանը փորձում է աջակցություն ստանալ Կենտրոնական Ասիայի երկրներից՝ Մոսկվայի պատերազմական տնտեսությունը ամրապնդելու համար:
Օգոստոսի 26-ին «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթը, հղում անելով «Ռոյթերս»-ին, հաղորդել է, որ Կազախստանի մի քանի խոշոր ռեֆիներային գործարաններ հրաժարվել են նավթի և գազի արտադրանքներ արտահանել Ռուսաստանին, չնայած Կազախստանի էներգետիկ նախարարության կողմից 17,500 տոննա բենզինի արտահանումը հաստատվել էր:
Կազախստանի երկիրը զգուշանում է երկրորդային սանկցիաների սպառնալիքից, որոնք կարող են առաջանալ Ռուսաստանի պատերազմական ջանքերին աջակցելու համար:

Kazakhstan's major refineries have reportedly resisted gasoline exports to Russia amid sanctions risks, payment complications, and strong domestic fuel demand. The smaller Kondensat refinery is processing Russian crude and plans to send most of the resulting gasoline and diesel back to Russia.
Kazakhstan is simultaneously conducting nationwide military drills emphasizing modern warfare, including drones and coordination across multiple domains. Kazakhstan is trying to keep the Kremlin at arm’s length amid Russian efforts to lean on Central Asian states for help in bolstering Moscow’s staggering war economy.
On August 26, the Moscow Times, citing Reuters, reported that some of Kazakhstan’s largest refineries have declined to export oil and gas products to Russia, even though the Kazakh Energy Ministry had approved shipments of up to 17,500 tons of gasoline.
Kazakh hesitation is reportedly linked to the threat of secondary sanctions for abetting the Russian war effort.