Կազախստանի հիմնական ռեֆիներային գործարանները, հաղորդվում է, որ հրաժարվում են նավթի արտահանումից Ռուսաստանի համար՝ սանկցիաների ռիսկերի, վճարման բարդությունների և ներքին վառելիքի պահանջարկի ուժեղացման պատճառով: Փոքր «Կոնդենսատ» գործարանը մշակել է ռուսական նավթ և ծրագրում է արտահանել ստացված բենզինի և դիզելի մեծ մասը դեպի Ռուսաստան:
Կազախստանը միաժամանակ անցկացնում է հանրապետական ռազմական զորավարժություններ, որոնք ընդգծում են ժամանակակից պատերազմը, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքերը և բազմաբնույթ ոլորտներում համակարգումը: Կազախստանը փորձում է պահպանել Կրեմլի հետ հեռավորություն, մինչդեռ Ռուսաստանը փորձում է աջակցություն ստանալ Կենտրոնական Ասիայի երկրներից՝ Մոսկվայի պատերազմական տնտեսությունը ամրապնդելու համար:
Օգոստոսի 26-ին «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթը, հղում անելով «Ռոյթերս»-ին, հաղորդել է, որ Կազախստանի մի քանի խոշոր ռեֆիներային գործարաններ հրաժարվել են նավթի և գազի արտադրանքներ արտահանել Ռուսաստանին, չնայած Կազախստանի էներգետիկ նախարարության կողմից 17,500 տոննա բենզինի արտահանումը հաստատվել էր:
Կազախստանի երկիրը զգուշանում է երկրորդային սանկցիաների սպառնալիքից, որոնք կարող են առաջանալ Ռուսաստանի պատերազմական ջանքերին աջակցելու համար:

Крупнейшие нефтеперерабатывающие заводы Казахстана, как сообщается, отказались от экспорта бензина в Россию из-за рисков санкций, сложностей с платежами и высокого внутреннего спроса на топливо. Меньший завод «Конденсат» перерабатывает российскую нефть и планирует отправить большую часть полученного бензина и дизельного топлива обратно в Россию.
Казахстан одновременно проводит общенациональные военные учения, подчеркивающие современную войну, включая дроны и координацию в нескольких областях. Казахстан пытается держать Кремль на расстоянии, несмотря на усилия России заручиться поддержкой центральноазиатских государств для укрепления экономики войны Москвы.
26 августа «Московский комсомолец», ссылаясь на Reuters, сообщил, что некоторые из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов Казахстана отказались экспортировать нефтяные и газовые продукты в Россию, хотя Министерство энергетики Казахстана одобрило отгрузки до 17,500 тонн бензина.
Казахская нерешительность, как сообщается, связана с угрозой вторичных санкций за содействие российским военным усилиям.