Ռուսաստանի ԱԳՆ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Երևանի այն փաստարկները, թե Հարավկովկասյան երկաթուղու ռուսական կոնցեսիան խոչընդոտում է Հայաստանի մասնակցությանը նոր լոգիստիկ նախագծերին, չեն համապատասխանում իրականությանը։
Գալուզինի խոսքով, «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն կատարում է իր պարտավորությունները և կոնցեսիայի ստացման պահից ի վեր ավելի քան 30 մլրդ ռուբլի է ներդրել հայկական երկաթուղային ցանցի զարգացման գործում, այդ թվում՝ շարժակազմի արդիականացման համար։ Նա նաև նշել է, որ երկաթուղու աշխատանքի ժամանակացույցը ճշգրտվել է հայկական կողմի խնդրանքով։
«Ռուսական երկաթուղայինների փորձը օգնել է Հայաստանին պահպանել մրցակցային առավելությունները, որոնք այժմ թույլ են տալիս քննարկել տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը»,- ասել է նա։

Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что аргументы Еревана о том, что российская концессия Южно-Кавказской железной дороги препятствует участию Армении в новых логистических проектах, не соответствуют действительности.
По словам Галузина, компания «Южно-Кавказская железная дорога» выполняет свои обязательства и с момента получения концессии вложила более 30 миллиардов рублей в развитие армянской железнодорожной сети, включая модернизацию подвижного состава. Он также отметил, что график работы железной дороги был скорректирован по просьбе армянской стороны.
«Опыт российских железнодорожников помог Армении сохранить конкурентные преимущества, которые теперь позволяют обсуждать разблокировку транспортных коммуникаций в регионе», - сказал он.