Ռուսաստանի ԱԳՆ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Երևանի այն փաստարկները, թե Հարավկովկասյան երկաթուղու ռուսական կոնցեսիան խոչընդոտում է Հայաստանի մասնակցությանը նոր լոգիստիկ նախագծերին, չեն համապատասխանում իրականությանը։
Գալուզինի խոսքով, «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ն կատարում է իր պարտավորությունները և կոնցեսիայի ստացման պահից ի վեր ավելի քան 30 մլրդ ռուբլի է ներդրել հայկական երկաթուղային ցանցի զարգացման գործում, այդ թվում՝ շարժակազմի արդիականացման համար։ Նա նաև նշել է, որ երկաթուղու աշխատանքի ժամանակացույցը ճշգրտվել է հայկական կողմի խնդրանքով։
«Ռուսական երկաթուղայինների փորձը օգնել է Հայաստանին պահպանել մրցակցային առավելությունները, որոնք այժմ թույլ են տալիս քննարկել տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը»,- ասել է նա։

Russian Deputy Foreign Minister's Statement on the South Caucasus Railway
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin stated that Yerevan's arguments claiming that the Russian concession of the South Caucasus Railway hinders Armenia's participation in new logistics projects do not correspond to reality.
According to Galuzin, the South Caucasus Railway Company is fulfilling its obligations and has invested over 30 billion rubles in the development of the Armenian railway network since receiving the concession, including for the modernization of rolling stock. He also noted that the railway's work schedule has been adjusted at the request of the Armenian side.
“The experience of Russian railways has helped Armenia maintain competitive advantages, which now allow for discussions on unblocking transport communications in the region,” he said.