Ռուսաստանը վերականգնում է միջուկային աշխատուժը Իրանի Բուշեհրի կայանում
Ռուսաստանը ակտիվորեն վերականգնում է Իրանի Բուշեհրի միջուկային կայանի աշխատուժը, ըստ TASS լրատվական գործակալության: Rosatom-ը նախատեսում է աշխատակիցների թիվը 25-ից հասցնել 100-ի մինչև աշուն, քանի որ կառուցումը շարունակվում է երկու լրացուցիչ ռեակտորների շուրջ:
Rosatom-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչևը հայտնել է, որ վերջին օրերին կայան են ժամանել հինգ ինժեներական և տեխնիկական մասնագետներ, իսկ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում մի քանի տասնյակ այլ մասնագետներ են սպասվում:
Կառուցումը դադարեցվել էր մարտին, երբ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածները սկսեցին մոտենալ միջուկային համալիրին:

News | 2026/08/11 12:04
Russia is ramping up its workforce at Iran's Bushehr nuclear plant, according to TASS news agency. Rosatom plans to increase its staff from 25 to around 100 by autumn as construction progresses on two additional reactors.
Rosatom chief Alexey Likhachev stated that five engineering and technical specialists have recently arrived at Bushehr, with several dozen more expected over the next two weeks.
Construction was halted in March when U.S. and Israeli strikes began landing close to the nuclear complex.