Ռուսաստանը վերականգնում է միջուկային աշխատուժը Իրանի Բուշեհրի կայանում
Ռուսաստանը ակտիվորեն վերականգնում է Իրանի Բուշեհրի միջուկային կայանի աշխատուժը, ըստ TASS լրատվական գործակալության: Rosatom-ը նախատեսում է աշխատակիցների թիվը 25-ից հասցնել 100-ի մինչև աշուն, քանի որ կառուցումը շարունակվում է երկու լրացուցիչ ռեակտորների շուրջ:
Rosatom-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչևը հայտնել է, որ վերջին օրերին կայան են ժամանել հինգ ինժեներական և տեխնիկական մասնագետներ, իսկ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում մի քանի տասնյակ այլ մասնագետներ են սպասվում:
Կառուցումը դադարեցվել էր մարտին, երբ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածները սկսեցին մոտենալ միջուկային համալիրին:

Россия активно восстанавливает рабочую силу на атомной станции Бушер в Иране, согласно информации агентства ТАСС. Rosatom планирует увеличить число сотрудников с 25 до 100 к осени, поскольку продолжается строительство двух дополнительных реакторов.
Глава Rosatom Алексей Лихачев сообщил, что на Бушер прибыли пять инженерных и технических специалистов, а в ближайшие две недели ожидается еще несколько десятков.
Строительство было приостановлено в марте, когда удары США и Израиля начали приближаться к ядерному комплексу.
Текущий реактор Бушер является единственным действующим ядерным реактором Ирана с мощностью 915 МВт.