Ռուսաստանը նախազգուշացնում է Հայաստանի միջուկային էլեկտրակայանի փակման դեմ
Ռուսաստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը նշում է, որ Մետսամորի կայանը կարևոր է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության համար
Ռուսաստանը, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարություններին, պնդում է, որ Հայաստանի Մետսամոր միջուկային էլեկտրակայանը անվտանգ է և կարևոր է Հայաստանի «հանրապետության և էներգետիկ անվտանգության» համար:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան նշել է, որ «Մետսամոր միջուկային էլեկտրակայանը ունի զգալի անվտանգության մարգինալ, իսկ դրա ռեակտորը հատուկ հարմարեցված է տարածաշրջանի բարձր սեյսմիկ ակտիվությանը»: Նա հավելել է, որ կայանի հուսալիությունը հաստատվել է նաև ԱՏԱԳ-ի (Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալություն) կողմից:
«Ժամանակակից աշխարհում, հատկապես հաշվի առնելով մի շարք եվրոպական երկրների վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին անցման անհաջողությունները, խաղաղ միջուկային էներգիան հանրապետության և էներգետիկ անվտանգության գործոններից մեկն է», - ասել է նա:
Ալիևը, այցելելով Ադրբեջանի Նախիջևանի էքսկլավ, հայտարարել է, որ այս սովետական կառուցվածքը «հին է և վտանգ է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար»: Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է մատակարարել էլեկտրաէներգիա Հայաստանի համար, եթե կայանը փակվի:
Մետսամորի միակ գործող ռեակտորը, որը արտադրում է Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ երրորդը, շահագործման է հանձնվել 1980 թվականին: 400 մեգավատ հզորությամբ ռեակտորի կյանքը երկու անգամ երկարաձգվել է հիմնական վերանորոգումների արդյունքում, որոնք հիմնականում իրականացվել են ռուս մասնագետների կողմից:
Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը պնդում է, որ բանակցություններ է վարում տարբեր երկրներ և ընկերություններ, որոնք հետաքրքրված են կայանը նոր ժամանակակից սարքավորումներով փոխարինելու հարցում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հաջորդ տարվա ընթացքում կառավարությունը «պետք է վերջապես որոշի, թե ում և որ միջուկային էլեկտրակայանը պետք է կառուցի»: Նա միաժամանակ չի բացառել, որ Մետսամորը կարող է շարունակել գործել 2036-ից հետո:

In an apparent rebuff of a recent statement by Azerbaijani President Ilham Aliyev, Russia insisted over the weekend that Armenia’s Metsamor nuclear plant is safe enough and vital for Armenia’s “sovereignty and energy security.”
“As is well known, the Metsamor nuclear power plant has a substantial safety margin -- its reactor is specially adapted to the region's high seismic activity … The plant's reliability has also been confirmed by the IAEA (International Atomic Energy Agency),” said Maria Zakharova, the Russian Foreign Ministry spokeswoman.
“In the modern world -- especially given the unsuccessful transitions of several European countries to renewable energy sources -- peaceful nuclear energy is one of the factors of sovereignty and energy security. Closing a domestic nuclear power plant would only increase a country's dependence on other countries for energy,” she added in written comments.
Zakharova commented on what she described as “statements in the foreign press” to the effect that the Metsamor plant “operates on the basis of outdated technologies and poses a danger to the entire region.” She said that they are meant to “sow discord in Russian-Armenian cooperation in this sector.”
Visiting Azerbaijan’s Nakhichevan exclave earlier this month, Aliyev that the Soviet-built facility is “obsolete and poses a danger to the entire region.” Azerbaijan is ready to supply electricity to Armenia after its closure, he said. In his words, Azerbaijani power supplies would be carried from a U.S.-run transit corridor which is due to connect Nakhichevan to the rest of Azerbaijan through Armenia.
Metsamor’s sole functioning reactor, which generates roughly a third of Armenia’s electricity, went into service in 1980. The 400-megawatt reactor’s life has been twice extended as a result of capital repairs mostly carried out by Russian specialists. It is now due to be decommissioned in 2036.
The current Armenian government claims to be negotiating with various foreign countries and companies interested in replacing the plant with a modern facility equipped with small modular reactors (SMRs). The government’s critics dismiss the claims as a smokescreen for its plans to end Armenia’s reliance on nuclear energy.
Pashinian gave them more ammunition with his ambiguous remarks on the issue made in the Armenian parliament on Monday. He said that over the next year his government “must finally decide with whom and which nuclear power plant we are going to build.” He at the same time did not rule out the possibility of Metsamor remaining operational after 2036.