Ռազմական և ռազմական-տեխնիկական համագործակցությունը Հայաստանի հետ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում չի իրականացվում, սակայն ոլորտային համագործակցությունը Երևանի հետ պահպանվել է երկկողմ հիմունքներով, ասել է Միքայել Ագասանդյանը, Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրենը:
«Այս պահին ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմական-տեխնիկական կամ այլ ոլորտներում համագործակցություն չկա», - ասել է Ագասանդյանը, երբ հարցվել է, թե արդյոք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ռազմական-տեխնիկական մատակարարումների նախընտրական պայմանները կիրառվում են Երևանին:
Վարչության տնօրենը նշել է, որ Երևանի հետ համագործակցությունը շարունակվում է երկկողմ հիմունքներով:
«Կա անհրաժեշտ իրավական շրջանակ, որը, մասնավորապես, նախատեսում է ռազմական նպատակներով արտադրանքի մատակարարումներ նախընտրական պայմաններով», - ընդգծել է նա:
Նախկինում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ-ում, Վիկտոր Васильевը, ասել էր, որ անհրաժեշտ կլինի կոնսենսուս ընդունել, որպեսզի Հայաստանը զրկվի ՀԱՊԿ մարմիններում ձայնի իրավունքից: Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, և պետությունների ղեկավարները հավանաբար կքննարկեն այս հարցը:

Military and military-technical cooperation with Armenia within the Collective Security Treaty Organization (CSTO) is not being conducted, but sectoral cooperation with Yerevan has been maintained on a bilateral basis, said Mikael Agasandyan, director of the Russian Foreign Ministry’s First Department for CIS Countries.
“At present, there is no cooperation with Armenia through the CSTO in the military, military-technical or other areas,” Agasandyan said when asked whether preferential terms for military-technical supplies within the CSTO apply to Yerevan, RIA Novosti reported.
The department director said cooperation with Yerevan in the relevant area has continued on a bilateral basis.
“There is the necessary legal framework, which, among other things, provides for supplies of military-purpose products on preferential terms,” he emphasized.
Earlier, Russia’s permanent representative to the CSTO, Viktor Vasilyev, said consensus would be required to adopt a decision depriving Armenia of voting rights in CSTO bodies. He said the next session of the CSTO Collective Security Council would be held in Moscow on Nov. 11 and that the heads of state would likely discuss the issue as well.