Ռազմական և ռազմական-տեխնիկական համագործակցությունը Հայաստանի հետ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) շրջանակներում չի իրականացվում, սակայն ոլորտային համագործակցությունը Երևանի հետ պահպանվել է երկկողմ հիմունքներով, ասել է Միքայել Ագասանդյանը, Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրենը:
«Այս պահին ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմական-տեխնիկական կամ այլ ոլորտներում համագործակցություն չկա», - ասել է Ագասանդյանը, երբ հարցվել է, թե արդյոք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ռազմական-տեխնիկական մատակարարումների նախընտրական պայմանները կիրառվում են Երևանին:
Վարչության տնօրենը նշել է, որ Երևանի հետ համագործակցությունը շարունակվում է երկկողմ հիմունքներով:
«Կա անհրաժեշտ իրավական շրջանակ, որը, մասնավորապես, նախատեսում է ռազմական նպատակներով արտադրանքի մատակարարումներ նախընտրական պայմաններով», - ընդգծել է նա:
Նախկինում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ-ում, Վիկտոր Васильевը, ասել էր, որ անհրաժեշտ կլինի կոնսենսուս ընդունել, որպեսզի Հայաստանը զրկվի ՀԱՊԿ մարմիններում ձայնի իրավունքից: Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, և պետությունների ղեկավարները հավանաբար կքննարկեն այս հարցը:

Военное и военно-техническое сотрудничество с Арменией в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не осуществляется, однако секторное сотрудничество с Ереваном сохраняется на двусторонней основе, заявил Михаил Агасян, директор Первого департамента стран СНГ Министерства иностранных дел России.
«В настоящее время нет сотрудничества с Арменией через ОДКБ в военной, военно-технической или других областях», - сказал Агасян, отвечая на вопрос, применяются ли льготные условия для военно-технических поставок в рамках ОДКБ к Еревану, сообщает РИА Новости.
Директор департамента отметил, что сотрудничество с Ереваном в соответствующей области продолжилось на двусторонней основе.
«Существует необходимая правовая база, которая, в частности, предусматривает поставки продукции военного назначения на льготных условиях», - подчеркнул он.
Ранее постоянный представитель России в ОДКБ Виктор Васильев заявил, что для принятия решения о лишении Армении права голоса в органах ОДКБ потребуется консенсус. Он сообщил, что следующая сессия Коллективного совета безопасности ОДКБ пройдет в Москве 11 ноября, и главы государств, вероятно, также обсудят этот вопрос.