Ռուսաստանը հաշվետվություն է պահանջել. Հայաստանը ներկայացրե՞լ է ԵԱՏՄ պահանջների կատարման ծրագիրը
Ռուսաստանը Հայաստանից պահանջում է ներկայացնել սանիտարական ստուգումների արդյունքներն ու հստակ ծրագիր՝ ԵԱՏՄ անասնաբուժական ու բուսասանիտարական պահանջների պահպանման համար։ Այս մասին «Известия»-ին հայտնել են Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունից՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ից։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանը պետք է փաստաթղթերով ցույց տա, թե ինչ ստուգումներ է իրականացրել, ինչ խախտումներ է հայտնաբերել, ինչ է արել դրանք վերացնելու համար և ինչ համակարգով է հետագայում ապահովելու ԵԱՏՄ պահանջների կատարումը։
Էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի խոսնակ Լիլիթ Շաբոյանը միայն ասաց, որ նախարար Գևորգ Պապոյանը վերջերս Ալմաթիում հանդիպել էր ռուս գործընկերոջը՝ գյուղատնտեսության նախարարին և այնտեղ կրկին բարձրաձայնվել էր այս հարցը՝ սահմանափակումների վերացման վերաբերյալ։
Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հայկական գյուղմթերքի մատակարարումները նախկին ծավալներով վերականգնելու կարևոր պայմաններն են արտադրանքի անվտանգության ապահովումը, հայկական արտադրողների կողմից սեփական հումքի օգտագործումը, մատակարարումների հետագծելիությունը և ԵԱՏՄ պարտադիր պահանջների պահպանումը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ի համար սա լավ հնարավորություն է՝ միասին աշխատելու միության գրավչությունն ու մրցունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:

Россия требует от Армении представить результаты санитарных проверок и четкую программу по соблюдению ветеринарных и фитосанитарных требований ЕАЭС. Об этом сообщили в Федеральной службе по ветеринарному и фитосанитарному надзору России — «Россельхознадзоре».
Это означает, что Армения должна документально показать, какие проверки были проведены, какие нарушения были выявлены, что сделано для их устранения и каким образом будет обеспечено выполнение требований ЕАЭС в дальнейшем.
Пресс-секретарь министра экономики Лилит Шабоян лишь отметила, что министр Георгий Папоян недавно встречался с российским коллегой — министром сельского хозяйства, и на этой встрече снова поднимался вопрос о снятии ограничений.
Российское министерство сельского хозяйства ранее заявляло, что важными условиями для восстановления поставок армянских сельхозпродуктов в прежних объемах являются обеспечение безопасности продукции, использование армянскими производителями собственного сырья, прослеживаемость поставок и соблюдение обязательных требований ЕАЭС.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что для ЕАЭС это хорошая возможность совместно работать над повышением привлекательности и конкурентоспособности союза.