Ռուսաստանը Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է առաքել ցորեն և պրոպան
Ռուսաստանը Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է առաքել 630 տոննա ցորեն և 36 տոննա պրոպան, հաղորդում է «ԱզերԹԱջ»-ը: Ըստ Ադրբեջանի պետական լրատվական գործակալության՝ ցորենով բեռնված է երկաթուղային շարժակազմի 9 վագոն, պրոպանով՝ 1 վագոն:
Սա այս շաբաթ Ռուսաստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան արտահանված ապրանքի արդեն չորրորդ խմբաքանակն է, նշում է Ռուսաստանի ՏԱՍՍ պետական լրատվական գործակալությունը: Ըստ նույն աղբյուրի՝ նախորդող օրերին այդ երթուղով Հայաստան է առաքվել ընդհանուր առմամբ 5.6 տոննա ցորեն և 273 տոննա գարի:
Անցած տարվա հոկտեմբերի վերջից, երբ Ադրբեջանը վերացրեց իր տարածքով բեռների Հայաստան տարանցման արգելքը, Ռուսաստանից այդ ճանապարհով Հայաստան է արտահանվել ավելի քան 49 հազար տոննա հացահատիկ, շուրջ 9 հազար տոննա պարարտանյութ, 1136 տոննա պրոպան, 1114 տոննա ածուխ, 133 տոննա ալյումին և 67 տոննա փայտանյութ:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը գարնանը՝ Երևանում անցկացված երկու եվրոպական գագաթնաժողովներից հետո, որոնցից մեկին մասնակցում էր նաև Ուկրաինայի նախագահը, սկսեց հայկական ապրանքների ներմուծումների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառել, որոնք շարունակ ընդլայնվում են՝ տարածվելով հանքային ջրերի, գյուղմթերքի, ծաղիկների, ձկնեղենի, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների որոշ տեսակների, կաթնամթերքի վրա:
Ըստ «ԱզերԹԱջ»-ի՝ մինչ օրս Ադրբեջանից Հայաստան է արտահանվել շուրջ 15 հազար տոննա դիզելային վառելիք և շուրջ 5 տոննա բենզին:

Россия поставила пшеницу и пропан в Армению через территорию Азербайджана
Россия поставила 630 тонн пшеницы и 36 тонн пропана в Армению через территорию Азербайджана, сообщает агентство «АзерТадж». По данным азербайджанского государственного информационного агентства, состав, загруженный пшеницей, состоит из 9 вагонов, а пропан — из 1 вагона.
Это уже четвертая партия товаров, экспортируемых из России в Армению через территорию Азербайджана на этой неделе, отмечает российское государственное информационное агентство ТАСС. По данным того же источника, в предыдущие дни по этому маршруту в Армению было доставлено в общей сложности 5,6 тонн пшеницы и 273 тонны ячменя.
С конца октября прошлого года, когда Азербайджан снял запрет на транзит грузов через свою территорию в Армению, более 49 тысяч тонн зерна, около 9 тысяч тонн удобрений, 1136 тонн пропана, 1114 тонн угля, 133 тонны алюминия и 67 тонн древесины были экспортированы из России по этому маршруту в Армению.
В то же время, после двух европейских саммитов, проведенных весной в Ереване, один из которых посетил также президент Украины, Россия начала вводить ограничения на импорт армянских товаров, которые продолжают расширяться, охватывая некоторые виды минеральной воды, сельскохозяйственной продукции, цветов, рыбы, алкогольных и безалкогольных напитков, а также молочных продуктов.
По данным «АзерТадж», до сих пор из Азербайджана в Армению было экспортировано около 15 тысяч тонн дизельного топлива и около 5 тонн бензина.