Ռուսաստանը Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է առաքել ցորեն և պրոպան
Ռուսաստանը Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է առաքել 630 տոննա ցորեն և 36 տոննա պրոպան, հաղորդում է «ԱզերԹԱջ»-ը: Ըստ Ադրբեջանի պետական լրատվական գործակալության՝ ցորենով բեռնված է երկաթուղային շարժակազմի 9 վագոն, պրոպանով՝ 1 վագոն:
Սա այս շաբաթ Ռուսաստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան արտահանված ապրանքի արդեն չորրորդ խմբաքանակն է, նշում է Ռուսաստանի ՏԱՍՍ պետական լրատվական գործակալությունը: Ըստ նույն աղբյուրի՝ նախորդող օրերին այդ երթուղով Հայաստան է առաքվել ընդհանուր առմամբ 5.6 տոննա ցորեն և 273 տոննա գարի:
Անցած տարվա հոկտեմբերի վերջից, երբ Ադրբեջանը վերացրեց իր տարածքով բեռների Հայաստան տարանցման արգելքը, Ռուսաստանից այդ ճանապարհով Հայաստան է արտահանվել ավելի քան 49 հազար տոննա հացահատիկ, շուրջ 9 հազար տոննա պարարտանյութ, 1136 տոննա պրոպան, 1114 տոննա ածուխ, 133 տոննա ալյումին և 67 տոննա փայտանյութ:
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը գարնանը՝ Երևանում անցկացված երկու եվրոպական գագաթնաժողովներից հետո, որոնցից մեկին մասնակցում էր նաև Ուկրաինայի նախագահը, սկսեց հայկական ապրանքների ներմուծումների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառել, որոնք շարունակ ընդլայնվում են՝ տարածվելով հանքային ջրերի, գյուղմթերքի, ծաղիկների, ձկնեղենի, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների որոշ տեսակների, կաթնամթերքի վրա:
Ըստ «ԱզերԹԱջ»-ի՝ մինչ օրս Ադրբեջանից Հայաստան է արտահանվել շուրջ 15 հազար տոննա դիզելային վառելիք և շուրջ 5 տոննա բենզին:

Russia Delivers Wheat and Propane to Armenia via Azerbaijan
Russia has delivered 630 tons of wheat and 36 tons of propane to Armenia via Azerbaijan, reports the agency ‘AzerTaj’. According to the Azerbaijani state news agency, the train carrying wheat consists of 9 wagons, while the propane is in 1 wagon.
This is the fourth batch of goods exported from Russia to Armenia through Azerbaijan this week, notes the Russian state news agency TASS. According to the same source, a total of 5.6 tons of wheat and 273 tons of barley were delivered to Armenia via this route in the previous days.
Since the end of October last year, when Azerbaijan lifted its ban on the transit of goods through its territory to Armenia, more than 49 thousand tons of grain, about 9 thousand tons of fertilizers, 1136 tons of propane, 1114 tons of coal, 133 tons of aluminum, and 67 tons of timber have been exported from Russia to Armenia via this route.
At the same time, after two European summits held in Yerevan in spring, one of which was attended by the President of Ukraine, Russia began to impose restrictions on the import of Armenian goods, which continue to expand, covering certain types of mineral waters, agricultural products, flowers, fish, alcoholic and non-alcoholic beverages, and dairy products.
According to ‘AzerTaj’, around 15 thousand tons of diesel fuel and about 5 tons of gasoline have been exported from Azerbaijan to Armenia so far.