ԵՐԵՎԱՆ, 10 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսական միջոցները կարող են ազդել Հայաստանի տնտեսության այն ոլորտների վրա, որոնք կազմում են մոտ 1-1.5% ՀՆԱ-ի, հայտարարել է ԿԲ-ի դրամավարկային քաղաքականության վարչության ղեկավար Վազգեն Պողոսյանը:
«Եթե դիտարկենք ոլորտային ազդեցությունը, ապա որոշ ոլորտներ, օրինակ՝ ձկնորսություն, որոշ սննդի արդյունաբերության հատվածներ և գյուղատնտեսության որոշ ճյուղեր, կարող են տուժել, սակայն ընդհանուր առմամբ, ազդեցությունը կլինի ավելի մեղմ», - նշել է նա Հանրային ռադիոյում:
Պողոսյանը նշել է, որ մեծ հավանականություն կա, որ արտահանվող ապրանքների մեծ մասը կարող է վերափոխվել ներքին շուկա, քանի որ վերջին տարիներին Հայաստանում սպառումը աճել է:
Նա չի բացառել, որ որոշ ապրանքների գները կարող են նվազել, հատկապես այն ապրանքների, որոնց արտահանումը Ռուսաստանում մեծ է:
«Բայց ընդհանուր առմամբ, այս պահին միջոցները չեն ունենա շատ լուրջ ազդեցություն մեր տնտեսության վրա», - եզրափակել է նա:
Հայկական արտադրանքի մատակարարման սահմանափակումները ՌԴ-ում
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանի որոշ արտադրանքների մատակարարման վրա, պատճառաբանելով ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումները:
Սահմանափակումների տակ են ընկնում ծաղիկների արտադրություն, հանքային ջուր, որոշ ալկոհոլային արտադրանքներ, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, ինչպես նաև կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք:
Ավելի վաղ, օգոստոսի 4-ին, հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ում 70 հազարից ավելի «ԲԺՆԻ» և «Պարզ Ազբուկա» ջրի շիշների վաճառքը դադարեցվել է:
Սահմանափակումները ներառում են նաև հայկական արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով դեպի այլ ԵԱՏՄ երկրներ:

ЕРЕВАН, 10 августа. /АРКА/. Под меры со стороны России попадают отрасли экономики Армении, составляющие примерно 1-1,5% ВВП, заявил глава управления денежно-кредитной политики ЦБ РА Вазген Погосян:
«Если посмотреть на отраслевое воздействие, которое эти меры могут оказать на нашу экономику, то, конечно, несомненно, есть некоторые отрасли, которые пострадают, даже, возможно, сильно. Например, рыболовство, некоторые сегменты пищевой промышленности, отдельные сельскохозяйственные отрасли. Но если говорить о более широком контексте этих мер или об их более широких последствиях для нашей экономики, думаю, они будут гораздо более умеренными», - сказал он в интервью Общественному радио.
По словам Погосяна, велика вероятность того, что экспорт большей части этой продукции можно переориентировать на внутренний рынок, поскольку потребление в последние несколько лет в Армении росло.
Он не исключил определенного воздействия на цены, к примеру снижения цен на некоторые товары, особенно на те, где доля экспорта в Россию была велика по отношению к внутреннему рынку.
«Но, опять же, более широкий контекст заключается в том, что на данном этапе эти меры не окажут очень серьезного воздействия на нашу экономику», - резюмировал он.
Россия с конца мая поэтапно вводит ограничения на поставки ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований. Под ограничения попали цветочная продукция, минеральная вода и некоторые виды алкогольной продукции, овощи, фрукты, ягоды, виноград, картофель, сухофрукты, позже — живая рыба и рыбная продукция, а с 27 июля — молочная продукция.
4 августа стало известно о приостановке продажи в РФ более 70 тыс. бутылок питьевой воды «БЖНИ» и «Просто Азбука», в том числе детской, безалкогольного Мохито торговой марки DARBAS.