Ռումինիան այս շաբաթ վերագործարկեց 300 մեգավատ հզորությամբ ածխի կայանը, որպեսզի մասնակիորեն փոխհատուցի էներգիայի կորուստը, որը առաջացել է երկրի միակ ատոմային էլեկտրակայանի փակման պատճառով:
Դանուբի ջրի մակարդակի նվազումը ստիպել է փակել Cernavoda ատոմակայանի երկու ռեակտորները, որոնք սովորաբար արտադրում են Ռումինիայի էլեկտրաէներգիայի 20%-ը:
Ռումինիայի էներգետիկայի նախարարության պետական քարտուղար Քրիստիան Բուոյը տեղեկացրել է, որ Rovinari Group 4 ածխի կայանի վերագործարկումը ավելացնում է ազգային էներգետիկ համակարգին մոտ 300 մեգավատ:
Դանուբի ջրի մակարդակի նվազումը, որը վերջին 90 տարիների ամենացածր մակարդակն է, ստիպել է նաև Հունգարիայի միակ ատոմային էլեկտրակայանը փակել:

Румыния на этой неделе перезапустила угольную электростанцию мощностью 300 мегаватт, чтобы частично компенсировать потерю электроэнергии из-за закрытия атомной электростанции.
Низкий уровень воды в Дунае заставил закрыть оба реактора на атомной электростанции Cernavoda, которые обычно производят 20% электроэнергии Румынии.
Государственный секретарь Министерства энергетики Румынии Кристиан Буй сообщил, что перезапуск угольного блока Rovinari Group 4 добавляет около 300 мегаватт к национальной энергетической системе.
Низкий уровень воды в Дунае, который является самым низким за последние 90 лет, также заставил закрыть единственную атомную электростанцию в Венгрии.