Ռումինիան սկսեց փակել իր միակ գործող միջուկային ռեակտորը, քանի որ Դանուբի մակարդակը հասել է 90-ամյա նվազման: Nuclearelectrica ընկերությունը հայտարարեց, որ սկսում է անջատման գործընթացը Cernavoda միջուկային կայանում:
Այս ամառ Եվրոպայում տապը և երաշտը հանգեցրել են Դանուբի մակարդակի նվազմանը, ինչի հետևանքով Ռումինիան ստիպված է եղել փակել իր միջուկային ռեակտորները:
Cernavoda-ի երկու 706 ՄՎտ ռեակտորները սովորաբար ապահովում են Ռումինիայի էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ հինգերորդը: Երկիրը փորձում է փոխհատուցել այս կորուստը, ակտիվացնելով 330 ՄՎտ ածխի վառարան:
Ռումինիայի Cernavoda կայանի տնօրեն Ռոմեո Ուրջանը նշել է, որ «մենք չենք կանխատեսում վերագործարկում առաջիկա 10 օրերի ընթացքում»: Այս ընթացքում երկիրը նաև փորձում է պահպանել միջուկային էներգիայի արտադրությունը՝ Դանուբի հոսքը շեղելու համար:

Румыния начала закрывать свой единственный работающий ядерный реактор, так как уровень воды в Дунае достиг 90-летнего минимума. Компания Nuclearelectrica объявила о начале процесса отключения реактора на ядерной станции в Чернаводе.
В этом году жара и засуха в Европе привели к снижению уровня воды в Дунае, что вынудило Румынию закрыть свои ядерные реакторы.
Два реактора мощностью 706 МВт на Чернаводе обычно обеспечивают около пятой части электроэнергии Румынии. Чтобы компенсировать потерю, страна активировала угольную электростанцию мощностью 330 МВт.
Директор Чернаводской станции Ромео Урьян заявил, что «мы не ожидаем перезапуска в ближайшие десять дней». В это время Румыния также пыталась сохранить ядерную энергетику, отклоняя поток Дуная.