Ռումինիան սկսեց փակել իր միակ գործող միջուկային ռեակտորը, քանի որ Դանուբի մակարդակը հասել է 90-ամյա նվազման: Nuclearelectrica ընկերությունը հայտարարեց, որ սկսում է անջատման գործընթացը Cernavoda միջուկային կայանում:
Այս ամառ Եվրոպայում տապը և երաշտը հանգեցրել են Դանուբի մակարդակի նվազմանը, ինչի հետևանքով Ռումինիան ստիպված է եղել փակել իր միջուկային ռեակտորները:
Cernavoda-ի երկու 706 ՄՎտ ռեակտորները սովորաբար ապահովում են Ռումինիայի էլեկտրաէներգիայի մոտ մեկ հինգերորդը: Երկիրը փորձում է փոխհատուցել այս կորուստը, ակտիվացնելով 330 ՄՎտ ածխի վառարան:
Ռումինիայի Cernavoda կայանի տնօրեն Ռոմեո Ուրջանը նշել է, որ «մենք չենք կանխատեսում վերագործարկում առաջիկա 10 օրերի ընթացքում»: Այս ընթացքում երկիրը նաև փորձում է պահպանել միջուկային էներգիայի արտադրությունը՝ Դանուբի հոսքը շեղելու համար:

Romania began shutting down its only remaining operating nuclear reactor as record-low water levels on the Danube have forced nuclear power shutdowns in central and eastern Europe in recent weeks. Nuclearelectrica has launched the process to disconnect the one operating reactor at Romania’s only nuclear plant at Cernavoda on the Danube, the Romanian state-owned nuclear power plant operator said.
Scorching temperatures and drought in Europe this summer have caused the Danube's water levels to drop to the lowest in 90 years, leading to the shutdown of nuclear reactors.
Cernavoda’s two 706-MW reactors typically generate about a fifth of Romania’s electricity. To offset the loss of both reactors, the country has switched on a 330-MW coal-fired power plant.
We do not foresee a restart within the next ten days,” the director of the Cernavoda plant, Romeo Urjan, told AFP today.