Ռումինիան արտակարգ միջոցներ է ձեռնարկում՝ Դանուբի ջրի մակարդակը
Ռումինիան արտակարգ միջոցներ է ձեռնարկում՝ Դանուբի ջրի մակարդակը բարձրացնելու և Չերնավոդայի ԱԷԿ-ի աշխատանքը վերականգնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ռումինիայի իշխանությունները նոր արտակարգ միջոցառումներ են ձեռնարկել՝ Դանուբ գետի ջրի մակարդակը բարձրացնելու և Չերնավոդայի ատոմակայանի հովացման համակարգերի համար անհրաժեշտ ջրամատակարարումն ապահովելու նպատակով։ Որոշումն ընդունվել է Դանուբի վերջին տասնամյակների ընթացքում գրանցված ամենացածր ջրահոսքի պայմաններում։
Չերնավոդայի ատոմակայանը ներկայումս ամբողջությամբ կանգնած է։ Դրա երկու էներգաբլոկներն էլ դադարեցվել են Դանուբի ջրի մակարդակի կտրուկ նվազման պատճառով, քանի որ գետի ջուրն օգտագործվում է կայանի հովացման համակարգերում։ Ռումինիայի կառավարությունը օգոստոսին արտակարգ դրություն է հայտարարել՝ կապված նաև ատոմային արտադրության դադարեցմամբ պայմանավորված էլեկտրաէներգիայի արտադրության անկման հետ։
Իրավիճակը մեղմելու համար իշխանությունները նախատեսում են անհապաղ շարունակել Դանուբի հունի խորացման և մաքրման աշխատանքները Չերնավոդայի հատվածում։ Միաժամանակ Հին Դանուբի ջրանցքի երկայնքով նախատեսվում է կառուցել հատուկ ջրաբաշխիչ կառույց, որը թույլ կտա ջրի հոսքն ուղղել դեպի Դանուբ-Սև ծով ջրանցքի այն հատվածը, որտեղից ջուր է վերցվում ատոմակայանի հովացման համակարգերի համար։
Բացի այդ, հիդրոէներգետիկայի օպերատոր Hidroelectrica-ն շաբաթ օրվանից հինգ օրվա ընթացքում լրացուցիչ ջուր կթողի Օլտ գետի ջրամբարներից։ Նախատեսվում է Դանուբի հոսքը համալրել միջինում մոտ 50 խորանարդ մետր ջրով վայրկյանում։ Իշխանությունների գնահատմամբ՝ այդ ջրառը միաժամանակ հնարավորություն կտա լրացուցիչ հիդրոէլեկտրաէներգիա արտադրել։
Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները նաև պատրաստվում են անհրաժեշտության դեպքում գործարկել բարձր հզորության պոմպեր՝ ատոմակայանի տարածքում ջրի մակարդակը պահանջվող սահմաններում պահելու համար։
Դանուբի ջրի աննախադեպ նվազումը վերջին շաբաթներին լուրջ խնդիրներ է ստեղծել ոչ միայն Ռումինիայի, այլև տարածաշրջանի էներգետիկ համակարգերի համար։

News | 2026/08/23 06:01
Romania is taking emergency measures to raise the water level of the Danube and restore the operation of the Cernavoda Nuclear Power Plant. This was reported by Reuters.
The Romanian authorities have implemented new emergency measures to increase the water level of the Danube River and ensure the necessary water supply for the cooling systems of the Cernavoda Nuclear Power Plant. The decision was made in response to the lowest water flow recorded in the Danube in decades.
The Cernavoda Nuclear Power Plant is currently completely shut down. Both of its reactors have been halted due to a sharp decrease in the Danube's water level, as the river's water is used in the plant's cooling systems. The Romanian government declared a state of emergency in August due to a decline in electricity production associated with the halt of nuclear generation.
To alleviate the situation, authorities plan to immediately continue dredging and cleaning the Danube's channel in the Cernavoda area. Additionally, a special water distribution structure is planned to be built along the Old Danube Canal, which will allow directing the water flow to the section of the Danube-Black Sea Canal from where water is taken for the plant's cooling systems.
Furthermore, the hydropower operator Hidroelectrica will release additional water from the Olt River reservoirs for five days starting Saturday. The Danube's flow is expected to be supplemented by approximately 50 cubic meters per second. Authorities estimate that this water release will also enable the production of additional hydropower.
Emergency services are also preparing to activate high-capacity pumps if necessary to maintain the water level within required limits in the nuclear plant area.
The unprecedented drop in the Danube's water level in recent weeks has created serious problems not only for Romania's energy systems but also for the region as a whole.