Ռումինիան արտակարգ միջոցներ է ձեռնարկում՝ Դանուբի ջրի մակարդակը
Ռումինիան արտակարգ միջոցներ է ձեռնարկում՝ Դանուբի ջրի մակարդակը բարձրացնելու և Չերնավոդայի ԱԷԿ-ի աշխատանքը վերականգնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ռումինիայի իշխանությունները նոր արտակարգ միջոցառումներ են ձեռնարկել՝ Դանուբ գետի ջրի մակարդակը բարձրացնելու և Չերնավոդայի ատոմակայանի հովացման համակարգերի համար անհրաժեշտ ջրամատակարարումն ապահովելու նպատակով։ Որոշումն ընդունվել է Դանուբի վերջին տասնամյակների ընթացքում գրանցված ամենացածր ջրահոսքի պայմաններում։
Չերնավոդայի ատոմակայանը ներկայումս ամբողջությամբ կանգնած է։ Դրա երկու էներգաբլոկներն էլ դադարեցվել են Դանուբի ջրի մակարդակի կտրուկ նվազման պատճառով, քանի որ գետի ջուրն օգտագործվում է կայանի հովացման համակարգերում։ Ռումինիայի կառավարությունը օգոստոսին արտակարգ դրություն է հայտարարել՝ կապված նաև ատոմային արտադրության դադարեցմամբ պայմանավորված էլեկտրաէներգիայի արտադրության անկման հետ։
Իրավիճակը մեղմելու համար իշխանությունները նախատեսում են անհապաղ շարունակել Դանուբի հունի խորացման և մաքրման աշխատանքները Չերնավոդայի հատվածում։ Միաժամանակ Հին Դանուբի ջրանցքի երկայնքով նախատեսվում է կառուցել հատուկ ջրաբաշխիչ կառույց, որը թույլ կտա ջրի հոսքն ուղղել դեպի Դանուբ-Սև ծով ջրանցքի այն հատվածը, որտեղից ջուր է վերցվում ատոմակայանի հովացման համակարգերի համար։
Բացի այդ, հիդրոէներգետիկայի օպերատոր Hidroelectrica-ն շաբաթ օրվանից հինգ օրվա ընթացքում լրացուցիչ ջուր կթողի Օլտ գետի ջրամբարներից։ Նախատեսվում է Դանուբի հոսքը համալրել միջինում մոտ 50 խորանարդ մետր ջրով վայրկյանում։ Իշխանությունների գնահատմամբ՝ այդ ջրառը միաժամանակ հնարավորություն կտա լրացուցիչ հիդրոէլեկտրաէներգիա արտադրել։
Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները նաև պատրաստվում են անհրաժեշտության դեպքում գործարկել բարձր հզորության պոմպեր՝ ատոմակայանի տարածքում ջրի մակարդակը պահանջվող սահմաններում պահելու համար։
Դանուբի ջրի աննախադեպ նվազումը վերջին շաբաթներին լուրջ խնդիրներ է ստեղծել ոչ միայն Ռումինիայի, այլև տարածաշրջանի էներգետիկ համակարգերի համար։

Румыния принимает чрезвычайные меры для повышения уровня воды в Дунае и восстановления работы Чернавода АЭС. Об этом сообщает Reuters.
Румынские власти приняли новые чрезвычайные меры для повышения уровня воды в реке Дунай и обеспечения необходимого водоснабжения для систем охлаждения Чернавода АЭС. Решение было принято в условиях рекордно низкого потока воды за последние десятилетия.
Чернавода АЭС в настоящее время полностью остановлена. Оба энергоблока были остановлены из-за резкого снижения уровня воды в Дунае, так как вода из реки используется в системах охлаждения станции. В августе правительство Румынии объявило чрезвычайное положение, также связанное с падением производства электроэнергии из-за остановки атомной генерации.
Чтобы смягчить ситуацию, власти планируют немедленно продолжить работы по углублению и очистке русла Дуная в районе Чернавода. Также планируется построить специальное водораспределительное сооружение вдоль старого канала Дуная, которое позволит направить поток воды в тот участок канала Дунай-Черное море, откуда вода берется для систем охлаждения АЭС.
Кроме того, оператор гидроэлектростанций Hidroelectrica с субботы в течение пяти дней будет сбрасывать дополнительную воду из водохранилищ реки Олт. Ожидается, что поток Дуная будет увеличен в среднем на 50 кубометров в секунду. По оценкам властей, этот сброс также позволит производить дополнительную гидроэлектрическую энергию.
Службы по чрезвычайным ситуациям также готовятся при необходимости запустить высокомощные насосы, чтобы поддерживать уровень воды в пределах требуемых значений на территории АЭС.
Беспрецедентное снижение уровня воды в Дунае за последние недели создало серьезные проблемы не только для энергетических систем Румынии, но и для региона в целом.