Ռուբեն Ռուբինյանը՝ Դաշնակցությանը. «Մենք տեսնում ենք սպառնալիք, փորձում ենք լուծում գտնել»
«Մեր սպառնալիքները գալիս են Ադրբեջանից, քանի որ խաղաղությունը դեռևս անշրջելի չէ»։ Այս մասին Ազգային ժողովի օգոստոսի 5-ի նիստում ասել է ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Ա. Մեր սպառնալիքները գալիս են Ադրբեջանից, որովհետև Ադրբեջանի հետ մենք չունենք խաղաղություն, ավելի ճիշտ՝ ունենք խաղաղություն, բայց այդ խաղաղությունը դեռ անշրջելի չէ և վերջնականապես ինստիտուցիոնալացված չէ, այսինքն՝ դեռևս անշրջելի չդարձած խաղաղությունն Ադրբեջանի հետ միանշանակ և աներկբայորեն սպառնալիք է ՀՀ-ի համար։
Բ. Մենք ունենք սպառնալիք Թուրքիայի կողմից, որովհետև ունենալ անմիջական հարևան և հարևանի հետ ունենալ փակ սահման առնվազն տնտեսական սպառնալիք է: Չունենալ հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ առնվազն դիվանագիտական սպառնալիք է»,- նշել է նա:
Ըստ Ռուբինյանի՝ կան նաև այլ սպառնալիքներ՝ բավարար չդիվերսիֆիկացված տնտեսական, անվտանգային կապեր, էներգետիկ ռեսուրսների աղբյուրների և տրանզիտի ճանապարհների բավարար չդիվերսիֆիկացված վիճակ և այլն:
Դիմելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներին՝ Ռուբինյանը հարց է ուղղում. «Բայց ո՞րն է մեր և ձեր տարբերությունը: Մենք տեսնում ենք սպառնալիք, մենք ուզում ենք վերացնել այդ սպառնալիքը, չեզոքացնել: Տեսնում ենք՝ չկա անշրջելի խաղաղություն Ադրբեջանում, ուզում ենք այնպես անել, որ լինի անշրջելի: Տեսնում ենք, որ դեռ 100 տոկոսով ինստիտուցիոնալացված չէ, ուզում ենք ինստիտուցիոնալացնել:
Թուրքիայի հետ տեսնում ենք փակ սահմանը, տեսնում ենք, որ սպառնալիք է տնտեսվարողների համար, բանակցում ենք, որ գանք որևէ լուծման, ընթացքում էլ քայլ-քայլ առաջ ենք գնում:
Մեր և ձեր տարբերությունը դա է: Մենք տեսնում ենք սպառնալիք, փորձում ենք լուծում գտնել, դուք տեսնում եք սպառնալիք, որոշում եք կթել այդ սպառնալիքը: Դաշնակցության պատմությունը, 1920-ից սկսած, մի պատմություն է սպառնալիքները կթելու մասին»,- շեշտել է նա:

Рубен Рубинян Дашнакцутюн: «Мы видим угрозу, пытаемся найти решение»
«Наши угрозы исходят от Азербайджана, поскольку мир все еще не является необратимым». Об этом на заседании Национального собрания 5 августа заявил председатель НС Рубен Рубинян.
«А. Наши угрозы исходят от Азербайджана, потому что у нас нет мира с Азербайджаном, точнее, у нас есть мир, но этот мир все еще не является необратимым и не окончательно институционализирован, то есть еще не стал необратимым миром с Азербайджаном, что однозначно и безусловно представляет угрозу для РА.
Б. У нас есть угроза со стороны Турции, потому что иметь непосредственного соседа и закрытую границу с соседом является, по крайней мере, экономической угрозой. Отсутствие установленных дипломатических отношений является, по крайней мере, дипломатической угрозой», - отметил он.
По словам Рубиняна, также существуют и другие угрозы, такие как недостаточно диверсифицированные экономические и безопасные связи, недостаточно диверсифицированные источники энергетических ресурсов и транзитные пути и так далее.
Обращаясь к депутатам блока «Армения», Рубинян задает вопрос: «Но в чем разница между нами и вами? Мы видим угрозу, мы хотим устранить эту угрозу, нейтрализовать. Мы видим, что нет необратимого мира в Азербайджане, мы хотим сделать так, чтобы он стал необратимым. Мы видим, что он еще не на 100 процентов институционализирован, мы хотим его институционализировать.
С Турцией мы видим закрытую границу, мы видим, что это угроза для экономических операторов, мы ведем переговоры, чтобы найти какое-либо решение, и постепенно продвигаемся вперед.
Вот в чем разница между нами и вами: мы видим угрозу, пытаемся найти решение, а вы видите угрозу и решаете ее замять. История Дашнакцутюн с 1920 года - это история о том, как замалчивать угрозы», - подчеркнул он.