Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանները ձերբակալվել են գույքի հետ կապված հետաքննության շրջանակներում
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և նրա որդի Սեդրակ Քոչարյանը ձերբակալվել են, իսկ իրավապահները շարունակել են որոնումներ Քոչարյանների ընտանիքի տներում:
Որոնումներ են իրականացվում նաև Քոչարյանի մյուս որդու՝ Լևոն Քոչարյանի, ով Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր է, տանը:
Վեց մարդ ձերբակալվել է նախկին նախագահի հետ կապված գործընթացներում:
Հետաքննողները տեղեկություններ են ձեռք բերել պետական գույքի ձեռքբերումների, ենթադրյալ կաշառքի և մեծ ֆինանսական փոխանցումների մասին:
Հայաստանի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոմիտեի կողմից իրականացվող քրեական գործընթացներում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն, Հայաստանի նախագահը, համաձայնեցված գործողություններով իր շրջապատի մարդկանց հետ և օգտագործելով պաշտոնական դիրքը, պետական սեփականությունից հանել է մի շարք արժեքավոր գույքեր:
Ըստ նախնական հետաքննության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկությունների, գույքերը գրանցվել են կապված ընկերությունների անունով՝ իրական սեփականատիրոջը և քրեական ծագումը թաքցնելու համար:
Գույքերը հետագայում վաճառվել են կամ փոխանցվել երրորդ կողմերին:
• 8.3 հեկտար հողատարածք, որը ձեռք է բերվել 44,657,000 դրամով:
• 2 հեկտար հողատարածք, որը ձեռք է բերվել 39,630,000 դրամով:
• 8 Պարոնյան փողոցում գտնվող շենք, որը ձեռք է բերվել 40 միլիոն դրամով:
• Կապուտակ Սևան հանգստյան համալիր, որը ձեռք է բերվել 83,669,000 դրամով:
• 29,000 քառակուսի մետր հողատարածք, որը ձեռք է բերվել 12,267,000 դրամով:
Քրեական գործընթացների շրջանակներում ձերբակալվել է վեց մարդ, այդ թվում՝ նախկին նախագահը, նրա որդին և այլ անձինք:

Роберт и Седрак Кочарян задержаны в рамках расследования по делу о собственности
Бывший президент Армении Роберт Кочарян и его сын Седрак Кочарян были задержаны, в то время как правоохранительные органы продолжают обыски в домах семьи Кочаряна:
Обыск также проводится в доме другого сына Кочаряна, Левона Кочаряна, который является депутатом парламента Армении.
Шестеро человек были задержаны в рамках дел, связанных с бывшим президентом.
Следователи получили информацию о приобретении государственного имущества, предполагаемых взятках и крупных финансовых переводах.
Согласно доказательствам, полученным в ходе уголовного производства, Антикоррупционным комитетом Армении, человек, который занимал пост президента Армении, действуя по предварительной договоренности с близкими ему людьми и используя свое официальное положение, вывел несколько ценных объектов из государственной собственности на различных фиктивных основаниях.
Согласно информации, полученной в ходе предварительного расследования, имущество было зарегистрировано на имена аффилированных компаний, чтобы скрыть их фактическое владение и криминальное происхождение.
Приобретенное имущество впоследствии было реализовано через развитие и продажу, передачу третьим лицам, а также передачу долей в компаниях, которые его владели, в том числе через пожертвования.
• 8,3 гектара земли, приобретенные за 44,657,000 драм.
• 2 гектара земли, приобретенные за 39,630,000 драм.
• Здание на улице Паронян, приобретенное за 40 миллионов драм.
• Комплекс отдыха Капутак Севан, приобретенный за 83,669,000 драм.
• 29,000 квадратных метров земли, приобретенные за 12,267,000 драм.
В рамках уголовного производства задержаны шесть человек, включая бывшего президента, его сына и других лиц, предположительно участвующих в преступных схемах.