Rivian-ը նախատեսում է նոր Autonomy+ համակարգի միջոցով գերազանցել Tesla-ի ավտոպիլոտը
Ամերիկյան ավտոարտադրող Rivian-ը ակտիվորեն զարգացնում է վարորդին օժանդակող սեփական Autonomy+ համակարգը՝ Tesla-ի Full Self-Driving տեխնոլոգիայի հետ մրցակցելու և հեռանկարում այն գերազանցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Փորձագետները նշում են, որ նման տեխնոլոգիաները դառնում են ավտոարտադրողների համար աճող կարևոր շուկա և կայուն եկամտի աղբյուր։ Tesla-ի համակարգի բաժանորդագրությունն ամսական արժե 99 դոլար, մինչդեռ Rivian-ն իր արտադրանքն առաջարկում է ամսական 49.99 դոլարով կամ 2500 դոլարով՝ էլեկտրամեքենայի ամբողջ շահագործման ժամկետի համար:
Այս պահին Tesla-ի տեխնոլոգիան մրցակցից առաջ է քաղաքային փողոցներում երթևեկելու և բարդ նավիգացիայի պայմաններում, սակայն Rivian-ում նախատեսում են արդեն այս տարի ներդնել լիարժեք «կետից կետ» ինքնավար վարում:
«Մենք հույս ունենք, որ կկարողանանք նույնիսկ գերազանցել Tesla-ի համակարգը՝ ավելի հուսալի սենսորների հավաքածուում մեր ներդրումների շնորհիվ», – հայտարարել են Rivian-ից:
Պատմականորեն առանց ձեռքերի միջամտության մայրուղիներում վարելու համակարգերի մշակման առաջատարը General Motors-ն էր՝ իր Super Cruise արտադրանքով, սակայն ԱՄՆ-ի խոշորագույն ավտոարտադրողը չափազանց դանդաղ էր ընդլայնում դրա հնարավորությունները:
Այժմ Tesla-ն հենվում է բացառապես տեսախցիկների վրա, ինչը նախկինում կարգավորող մարմինների կողմից հետաքննության պատճառ էր դարձել՝ վատ տեսանելիության պայմաններում տեղի ունեցած վթարների պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, Rivian-ն օգտագործում է տասնյակ տեսախցիկներ և ռադարներ, ինչպես նաև նախատեսում է ավելացնել լիդարներ՝ ճանապարհներին անվտանգությունը բարձրացնելու նպատակով:

Американский автопроизводитель Rivian активно разрабатывает свою собственную систему Autonomy+, чтобы конкурировать с технологией Full Self-Driving от Tesla и в будущем превзойти ее. Об этом сообщает CNBC.
Эксперты отмечают, что такие технологии становятся все более важным рынком для автопроизводителей и стабильным источником дохода. Подписка на систему Tesla стоит 99 долларов в месяц, в то время как Rivian предлагает свой продукт за 49,99 долларов в месяц или 2500 долларов за весь срок эксплуатации электромобиля.
На данный момент технология Tesla опережает конкурента в городских условиях и сложной навигации, однако Rivian планирует внедрить полное автономное вождение «от точки до точки» уже в этом году.
«Мы надеемся, что сможем даже превзойти систему Tesla благодаря нашим инвестициям в более надежный набор сенсоров», - заявили в Rivian.
Исторически лидером в разработке систем вождения без вмешательства рук на автомагистралях была General Motors со своим продуктом Super Cruise, однако крупнейший автопроизводитель США слишком медленно расширял его возможности.
Теперь Tesla полагается исключительно на камеры, что ранее стало причиной расследования со стороны регулирующих органов из-за аварий, произошедших при плохой видимости. В то же время Rivian использует десятки камер и радаров, а также планирует добавить лидары для повышения безопасности на дорогах.
Новости автопрома публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, который предлагает КАСКО страхование. КАСКО поможет сохранить стабильное финансовое положение в неожиданных ситуациях.