Rivian-ը նախատեսում է նոր Autonomy+ համակարգի միջոցով գերազանցել Tesla-ի ավտոպիլոտը
Ամերիկյան ավտոարտադրող Rivian-ը ակտիվորեն զարգացնում է վարորդին օժանդակող սեփական Autonomy+ համակարգը՝ Tesla-ի Full Self-Driving տեխնոլոգիայի հետ մրցակցելու և հեռանկարում այն գերազանցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Փորձագետները նշում են, որ նման տեխնոլոգիաները դառնում են ավտոարտադրողների համար աճող կարևոր շուկա և կայուն եկամտի աղբյուր։ Tesla-ի համակարգի բաժանորդագրությունն ամսական արժե 99 դոլար, մինչդեռ Rivian-ն իր արտադրանքն առաջարկում է ամսական 49.99 դոլարով կամ 2500 դոլարով՝ էլեկտրամեքենայի ամբողջ շահագործման ժամկետի համար:
Այս պահին Tesla-ի տեխնոլոգիան մրցակցից առաջ է քաղաքային փողոցներում երթևեկելու և բարդ նավիգացիայի պայմաններում, սակայն Rivian-ում նախատեսում են արդեն այս տարի ներդնել լիարժեք «կետից կետ» ինքնավար վարում:
«Մենք հույս ունենք, որ կկարողանանք նույնիսկ գերազանցել Tesla-ի համակարգը՝ ավելի հուսալի սենսորների հավաքածուում մեր ներդրումների շնորհիվ», – հայտարարել են Rivian-ից:
Պատմականորեն առանց ձեռքերի միջամտության մայրուղիներում վարելու համակարգերի մշակման առաջատարը General Motors-ն էր՝ իր Super Cruise արտադրանքով, սակայն ԱՄՆ-ի խոշորագույն ավտոարտադրողը չափազանց դանդաղ էր ընդլայնում դրա հնարավորությունները:
Այժմ Tesla-ն հենվում է բացառապես տեսախցիկների վրա, ինչը նախկինում կարգավորող մարմինների կողմից հետաքննության պատճառ էր դարձել՝ վատ տեսանելիության պայմաններում տեղի ունեցած վթարների պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, Rivian-ն օգտագործում է տասնյակ տեսախցիկներ և ռադարներ, ինչպես նաև նախատեսում է ավելացնել լիդարներ՝ ճանապարհներին անվտանգությունը բարձրացնելու նպատակով:

Rivian Aims to Surpass Tesla's Autopilot with New Autonomy+ System
The American automaker Rivian is actively developing its own Autonomy+ system to compete with Tesla's Full Self-Driving technology and ultimately surpass it. This is reported by CNBC.
Experts note that such technologies are becoming an increasingly important market for automakers and a stable source of revenue. Tesla's system subscription costs $99 per month, while Rivian offers its product for $49.99 per month or $2,500 for the entire lifespan of the electric vehicle.
Currently, Tesla's technology is ahead of its competitor in navigating urban streets and complex navigation conditions, but Rivian plans to implement full point-to-point autonomous driving this year.
“We hope to even surpass Tesla's system thanks to our investments in a more reliable sensor suite,” Rivian stated.
Historically, the leader in developing hands-free highway driving systems was General Motors with its Super Cruise product, but the largest automaker in the U.S. was too slow to expand its capabilities.
Now Tesla relies solely on cameras, which previously led to investigations by regulators due to accidents that occurred in poor visibility conditions. Meanwhile, Rivian uses dozens of cameras and radars and plans to add lidars to enhance road safety.