Ռենկինգի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունների Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակի ակտիվների ծավալով
Լուրեր | 2026/08/06 11:35
Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները աճել են 5.12%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/։ Ագենտությունը «ԱՌԿԱ» հրապարակում է Հայաստանի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունների ռենկինգը 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները կազմել են 905.17 միլիարդ դրամ, ինչը 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ աճել է 2.58%, իսկ տարվա սկզբի համեմատ՝ 5.12%:
Ռենկինգի համաձայն, 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Հայաստանի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունը շարունակում է մնալ «Բնակալան Երիտասարդներ», որի ակտիվները կազմել են 206.13 միլիարդ դրամ, ապահովելով 22.77% բաժնեմաս:
Երկրորդ տեղում է «ԱԿԲԱ-Լիզինգ»՝ 135.77 միլիարդ դրամ ակտիվներով և 15% բաժնեմասով:
Երրորդ տեղը զբաղեցնում է «Ազգային Իպոտեկային» կազմակերպությունը, որի ակտիվները կազմել են 134.72 միլիարդ դրամ (բաժնեմաս՝ 14.88%):
Չորրորդ տեղը զբաղեցնում է «Էկսպորտ-Ֆայնենս»՝ 47.15 միլիարդ դրամ ակտիվներով (բաժնեմաս՝ 5.32%):
Հինգերորդ տեղում է «Գլոբալ Կրեդիտ», որի ակտիվները կազմել են 47.92 միլիարդ դրամ (բաժնեմաս՝ 5.29%):
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ակտիվների մեծությամբ 20 լավագույն վարկային կազմակերպությունների ցանկը:
Աղբյուրը՝ «ԱՌԿԱ» գործակալության ֆինանսական-տնտեսական տեղեկագիր «Հայաստանի վարկային կազմակերպություններ (հիմնական գործունեության ցուցանիշներ). 2026 թվականի II քառորդ»:
Այս տեղեկագիրը ձեռք բերելու համար, որտեղ հավաքված են ավելի մանրամասն տվյալներ, ինչպես նաև գործակալության այլ տեղեկատվական արտադրանքներ, խնդրում ենք դիմել մարկետինգի բաժին (էլ. հասցե՝ [email protected]). ($1 = 366.14 դրամ)

Рэнкинг крупнейших кредитных организаций Армении по объему активов в I полугодии 2026 года
ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Агентство «АРКА» публикует рэнкинг крупнейших кредитных организаций Армении по итогам первого полугодия 2026 года по объему совокупных активов.
Совокупные активы кредитных организаций Армении по состоянию на 30 июня 2026 года составили 905.17 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 31 марта 2026 года на 2.58%, а к началу года – на 5.12%.
Согласно рэнкингу агентства «АРКА», по положению на 30.06.2026 крупнейшей кредитной организацией страны по итогам отчетного периода остается «Бнакаран Еритасарднерин», сохранившая лидерство в секторе. Активы компании на конец первого полугодия текущего года составили 206.13 млрд драмов, обеспечив долю в системе на уровне 22.77%.
На второй позиции находится «АКБА-Лизинг» с активами в 135,77 млрд драмов и долей 15% в совокупных активах сектора.
Третью строку рэнкинга занимает «Национальная Ипотечная», активы которой составили 134.72 млрд драмов (доля — 14,88%).
Четвертое место сохранила за собой «Экспорт-Файненс» с объемом активов 47,15 млрд драмов (доля – 5,32%).
Пятерку крупнейших кредитных организаций замыкает «Глобал Кредит», активы которой составили 47.92 млрд драмов (доля – 5,29%).
ТОП-20 кредитных организаций по величине активов, первое полугодие 2026 года.
Источник: финансово-экономический бюллетень агентства «АРКА» «Кредитные организации Армении (основные показатели деятельности). II квартал 2026 года».
Для приобретения данного бюллетеня, в котором собрана более подробная информация, а также других информационных продуктов агентства просьба обращаться в отдел маркетинга (e-mail: [email protected]). ($1 — 366.14 драма)