Ռենկինգի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունների Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակի ակտիվների ծավալով
Լուրեր | 2026/08/06 11:35
Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները աճել են 5.12%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/։ Ագենտությունը «ԱՌԿԱ» հրապարակում է Հայաստանի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունների ռենկինգը 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները կազմել են 905.17 միլիարդ դրամ, ինչը 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ աճել է 2.58%, իսկ տարվա սկզբի համեմատ՝ 5.12%:
Ռենկինգի համաձայն, 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Հայաստանի ամենամեծ վարկային կազմակերպությունը շարունակում է մնալ «Բնակալան Երիտասարդներ», որի ակտիվները կազմել են 206.13 միլիարդ դրամ, ապահովելով 22.77% բաժնեմաս:
Երկրորդ տեղում է «ԱԿԲԱ-Լիզինգ»՝ 135.77 միլիարդ դրամ ակտիվներով և 15% բաժնեմասով:
Երրորդ տեղը զբաղեցնում է «Ազգային Իպոտեկային» կազմակերպությունը, որի ակտիվները կազմել են 134.72 միլիարդ դրամ (բաժնեմաս՝ 14.88%):
Չորրորդ տեղը զբաղեցնում է «Էկսպորտ-Ֆայնենս»՝ 47.15 միլիարդ դրամ ակտիվներով (բաժնեմաս՝ 5.32%):
Հինգերորդ տեղում է «Գլոբալ Կրեդիտ», որի ակտիվները կազմել են 47.92 միլիարդ դրամ (բաժնեմաս՝ 5.29%):
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ակտիվների մեծությամբ 20 լավագույն վարկային կազմակերպությունների ցանկը:
Աղբյուրը՝ «ԱՌԿԱ» գործակալության ֆինանսական-տնտեսական տեղեկագիր «Հայաստանի վարկային կազմակերպություններ (հիմնական գործունեության ցուցանիշներ). 2026 թվականի II քառորդ»:
Այս տեղեկագիրը ձեռք բերելու համար, որտեղ հավաքված են ավելի մանրամասն տվյալներ, ինչպես նաև գործակալության այլ տեղեկատվական արտադրանքներ, խնդրում ենք դիմել մարկետինգի բաժին (էլ. հասցե՝ [email protected]). ($1 = 366.14 դրամ)

YEREVAN, August 6. /ARKA/. The agency ‘ARKA’ publishes the ranking of the largest credit organizations in Armenia based on the total assets for the first half of 2026.
As of June 30, 2026, the total assets of credit organizations in Armenia amounted to 905.17 billion drams, increasing by 2.58% compared to March 31, 2026, and by 5.12% since the beginning of the year.
According to the ranking by ‘ARKA’, as of June 30, 2026, the largest credit organization in the country remains ‘Bnakaran Eritasardnerin’, maintaining its leadership in the sector. The company’s assets at the end of the first half of the current year amounted to 206.13 billion drams, ensuring a market share of 22.77%.
The second position is held by ‘AKBA-Leasing’ with assets of 135.77 billion drams and a 15% share of the sector’s total assets.
The third place in the ranking is occupied by ‘National Mortgage’, whose assets amounted to 134.72 billion drams (share — 14.88%).
The fourth place is retained by ‘Export-Finance’ with assets of 47.15 billion drams (share – 5.32%).
Closing the top five largest credit organizations is ‘Global Credit’, whose assets amounted to 47.92 billion drams (share – 5.29%).
TOP-20 credit organizations by asset size, first half of 2026.
Source: financial and economic bulletin of the agency ‘ARKA’ ‘Credit Organizations of Armenia (Main Performance Indicators). II Quarter 2026’.
To purchase this bulletin, which contains more detailed information, as well as other informational products of the agency, please contact the marketing department (e-mail: [email protected]). ($1 = 366.14 dram)