Ռեկորդային աճը Հայաստանի միջազգային reservas-ների մինչև $6,9 մլրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի միջազգային reservas-ները 2026 թվականի հունիսին աճել են մոտ 40% և հասել են ռեկորդային $6,9 մլրդ, ինչը նպաստել է երկրի արտաքին reservas-ների ամրապնդմանը՝ բարձրացված աշխարհագրական ռիսկերի պայմաններում։ Այս մասին նշվում է S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության զեկույցում։
«Հայաստանի միջազգային reservas-ները զգալիորեն ամրապնդվել են 2026 թվականին, ապահովելով կարևոր բուֆեր բարձրացված աշխարհագրական լարվածության պայմաններում», - նշվում է զեկույցում։
Վերլուծաբանները նշում են, որ աճը պայմանավորված է պետական եվրոբոնդների թողարկմամբ, կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի գնումներով և արտերկրից զգալի ֆինանսական և կապիտալ ներհոսքերով։
«Մենք ակնկալում ենք, որ երկրի միջազգային reservas-ները ընդհանուր առմամբ կմնան կայուն», - նշում են գործակալությունում։
Մինչ այդ, ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նշել է, որ կարգավորիչը վերանայել է միջազգային reservas-ների կառավարման մոտեցումները և նորացված reservas-ների ռազմավարությունում որոշել է չներառել ոսկին դրանց կազմում։
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը նշել էր, որ միայն տարվա սկզբից կարգավորիչը ձեռք է բերել մոտ $1,1 մլրդ արտարժույթի reservas-ներ։
Միջազգային վարկանիշային գործակալություն Fitch Ratings-ը նախկինում կանխատեսել էր, որ 2028 թվականին Հայաստանի reservas-ները կկազմեն 3,6 ամիս ընթացիկ արտաքին վճարումների, մինչդեռ «BB» կատեգորիայի երկրների միջին ցուցանիշը 4,5 ամիս է։

Record Growth of Armenia's Reserves to $6.9 Billion
YEREVAN, August 24. /ARKA/. Armenia's international reserves increased by approximately 40% year-on-year, reaching a record $6.9 billion in June 2026, which contributed to strengthening the country's external reserves despite heightened geopolitical risks. This is stated in a report by the international rating agency S&P Global Ratings.
"Armenia's international reserves have significantly strengthened in 2026, providing an important buffer in conditions of increased geopolitical tension in the region," the review states.
Analysts note that the growth is due to the issuance of government eurobonds, purchases of foreign currency by the Central Bank, and significant financial and capital inflows from abroad.
"We expect that the country's international reserves will remain generally stable," the agency notes.
Earlier, the head of the Central Bank of Armenia, Martin Galstyan, stated that the regulator has revised its approaches to managing international reserves and in the updated reserves strategy decided not to include gold in their composition.
On June 18, the Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, Armen Nurbekyan, stated that since the beginning of the year, the regulator has acquired about $1.1 billion in foreign currency reserves.
The international rating agency Fitch Ratings previously projected that by 2028, Armenia's reserves would cover 3.6 months of current external payments compared to a median of 4.5 months for countries rated in the 'BB' category.