Ռեկորդային աճը Հայաստանի միջազգային reservas-ների մինչև $6,9 մլրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի միջազգային reservas-ները 2026 թվականի հունիսին աճել են մոտ 40% և հասել են ռեկորդային $6,9 մլրդ, ինչը նպաստել է երկրի արտաքին reservas-ների ամրապնդմանը՝ բարձրացված աշխարհագրական ռիսկերի պայմաններում։ Այս մասին նշվում է S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության զեկույցում։
«Հայաստանի միջազգային reservas-ները զգալիորեն ամրապնդվել են 2026 թվականին, ապահովելով կարևոր բուֆեր բարձրացված աշխարհագրական լարվածության պայմաններում», - նշվում է զեկույցում։
Վերլուծաբանները նշում են, որ աճը պայմանավորված է պետական եվրոբոնդների թողարկմամբ, կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի գնումներով և արտերկրից զգալի ֆինանսական և կապիտալ ներհոսքերով։
«Մենք ակնկալում ենք, որ երկրի միջազգային reservas-ները ընդհանուր առմամբ կմնան կայուն», - նշում են գործակալությունում։
Մինչ այդ, ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նշել է, որ կարգավորիչը վերանայել է միջազգային reservas-ների կառավարման մոտեցումները և նորացված reservas-ների ռազմավարությունում որոշել է չներառել ոսկին դրանց կազմում։
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը նշել էր, որ միայն տարվա սկզբից կարգավորիչը ձեռք է բերել մոտ $1,1 մլրդ արտարժույթի reservas-ներ։
Միջազգային վարկանիշային գործակալություն Fitch Ratings-ը նախկինում կանխատեսել էր, որ 2028 թվականին Հայաստանի reservas-ները կկազմեն 3,6 ամիս ընթացիկ արտաքին վճարումների, մինչդեռ «BB» կատեգորիայի երկրների միջին ցուցանիշը 4,5 ամիս է։

ЕРЕВАН, 24 августа. /АРКА/. Международные резервы Армении увеличились примерно на 40% г/г и достигли рекордных $6,9 млрд в июне 2026 года, что способствовало укреплению внешних резервов страны, несмотря на повышенные геополитические риски. Об этом говорится в докладе международного рейтингового агентства S&P Global Ratings.
«Международные резервы Армении существенно укрепились в 2026 году, обеспечив важный буфер в условиях повышенной геополитической напряженности в регионе», — говорится в обзоре.
Аналитики отмечают, что рост обусловлен выпуском государственных еврооблигаций, покупками иностранной валюты Центральным банком и значительными финансовыми и капитальными притоками из-за рубежа.
«Мы ожидаем, что международные резервы страны будут оставаться в целом стабильными», — отмечают в агентстве.
Ранее глава ЦБ РА Мартин Галстян заявил, что регулятор пересмотрел подходы к управлению международными резервами и в обновленной стратегии резервов принял решение не включать золото в их состав.
18 июня зампред ЦБ РА Армен Нурбекян заявлял, что только с начала года регулятор приобрел около $1,1 млрд валютных резервов.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings прогнозировало ранее, что к 2028 году резервы Армении будут покрывать 3,6 месяца текущих внешних платежей против медианного показателя в 4,5 месяца для стран с рейтингом категории «BB».