ՌԴ Պետդումայի նախագահը կոչ է անում ՀՀ-ին չվարի երկդիմի քաղաքականություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Ցինիկ է եւ անարդար օգտագործել ԵԱՏՄ հնարավորությունները, եթե նպատակ կա անդամակցելու ԵՄ-ին, հայտարարել է Ռուսաստանի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
«Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Վոլոդինը, անդրադառնալով Եվրոմիությանը միանալու Հայաստանի մտադրություններին, նշել է, որ դա ինքնիշխան պետության իրավունքն է՝ ընտրել իր շարժման ուղղությունը:
Միեւնույն ժամանակ, նա հայտարարել է, որ «ցանկալի է, որ Հայաստանը երկդիմի քաղաքականություն չվարի, որովհետեւ, եթե Հայաստանում ընդունում են Եվրոմիությանն անդամակցելու մտադրությունների մասին օրենք, ապա ինչո՞ւ են օգտագործում ԵԱՏՄ հնարավորությունները? Ինչո՞ւ են խաբում դրա մասնակիցներին? Դա ցինիկ է, դա ճիշտ չէ: Պարզ ասեք՝ գնում ենք ԵՄ: Գնացե՛ք: Այդ դեպքում այստեղ պետք չէ արտոնություններ ստանալ»:
Նա նշել է, որ հայկական արտադրանքի գրեթե 90%-ը գնում է Ռուսաստանը: «Մենք կարող ենք նույն գյուղատնտեսական արտադրանքը ձեռք բերել այլ երկրներում: Բոլորն էլ ցանկանում են իրենց մրգանբանջարեղենային արտադրանքը իրացնել մեր երկրում: Բայց Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ պետության համար, կան արտոնություններ: Այստեղ ազնվության, պարկեշտության հարց է»,- ավելացրել է նա:
Եթե Հայաստանը ցանկանում է գնալ Եվրոպա, նրան ոչ ոք չի խանգարում, ասել է Վոլոդինը: Նրա խոսքով՝ այնտեղ պատրաստվում էին գնալ շատերը, նույն Ուկրաինան: «Նրանք զոհաբերեցին ամեն ինչ հանուն նրա, որպեսզի Եվրոմիության գիծը իրականացվի մեր երկրի նկատմամբ: Մարդիկ են զոհվում: Բայց նույնիսկ Ուկրաինայի, ավելի ճիշտ՝ նրա ղեկավարության կողմից ԵՄ-ի հաճույքի համար մատուցված այս զոհաբերությունները սահմանները չբացեցին նրանց գյուղատնտեսական արտադրանքի առջեւ: Մեծ թվով մարդիկ են զոհվում եվրոպացի առաջնորդների եւ նրանց քաղաքականության համար: Բայց ընդ որում նրանց միեւնույն է չեն թույլատրում ապրանք վաճառել ԵՄ տարածքում: Եթե Հայաստանն այլ կերպ է մտածում, թե իրենց մոտ ամեն ինչ ստացվելու է, դարձյալ՝ դա իրենց ընտրությունն է»,- ավելացրել է Պետդումայի նախագահը:
Այստեղ, Վոլոդինի կարծիքով, կարելի է կրկնել Ռուսաստանի նախագահի խոսքերը. անցկացրե՛ք հանրաքվե, ընդունե՛ք որոշում, կողմնորոշվե՛ք եւ գնացե՛ք ձեր ճանապարհով:

Председатель Госдумы РФ призывает Армению не вести двуличную политику
Ереван: Медиамакс: Цинично и несправедливо использовать возможности ЕАЭС, если есть намерение вступить в ЕС, заявил председатель Государственной Думы России Вячеслав Володин:
В интервью телеканалу «Россия 24» Володин, комментируя намерения Армении вступить в Европейский Союз, отметил, что это право суверенного государства — выбирать направление своего движения:
В то же время он заявил, что «желательно, чтобы Армения не вела двуличную политику, потому что, если в Армении принимают закон о намерениях вступить в Европейский Союз, то почему используют возможности ЕАЭС? Почему обманывают участников? Это цинично, это неправильно. Просто скажите — идем в ЕС. Идите. В этом случае здесь не нужно получать преференции»:
Он отметил, что почти 90% армянской продукции идет в Россию. «Мы можем приобрести ту же сельскохозяйственную продукцию в других странах. Все хотят реализовать свои овощи и фрукты на нашем рынке. Но для Армении как государства-члена ЕАЭС существуют преференции. Здесь вопрос честности и порядочности», — добавил он:
Если Армения хочет идти в Европу, ей никто не мешает, сказал Володин. По его словам, многие собирались идти туда, в том числе Украина. «Они пожертвовали всем ради того, чтобы линия Европейского Союза была реализована по отношению к нашей стране. Люди гибнут. Но даже эти жертвы, принесенные руководством Украины ради удовольствия ЕС, не открыли им границы для их сельскохозяйственной продукции. Много людей гибнет ради европейских лидеров и их политики. Но их все равно не допускают продавать товары на территории ЕС. Если Армения думает иначе, что у них все получится, это снова их выбор», — добавил председатель Госдумы:
Здесь, по мнению Володина, можно повторить слова президента России: проведите референдум, примите решение, определитесь и идите своим путем: