ՌԴ-ն ՀՀ-ից հաշվետվություն է պահանջում, Փաշինյանը նրանց Հայաստան է հրավիրում
Ավելի քան երեք ամիս ռուսական շուկան հայկական արտադրանքի մեծ մասի համար փակ պահելուց հետո Մոսկվան Երևանից հաշվետվություն է պահանջում սանիտարական ստուգումների արդյունքների և ԵԱՏՄ պահանջների պահպանման հստակ ծրագրերի վերաբերյալ:
Հայկական արտադրանքի որակից դժգոհ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը պահանջում է, որ Հայաստանը փաստաթղթերով ներկայացնի՝ ինչ ստուգումներ է արել, ինչ խախտումներ է հայտնաբերել ու ինչպես է դրանք հետագայում կանխելու:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ից այս մասին երեկ էին ասել ռուսական "Известия"-ին: Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, որ այս ամիսներին ուղիղ տեքստով երբեք չի ընդունել Ռուսաստանի այս դիտարկումները, երեկ ամբողջ օրը լուռ էր:
Վարչապետ Փաշինյանը լրագրողներին ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել՝ ռուսական կողմի մտահոգությունները փարատելու համար:
Ռուսաստանը հայկական ապրանքների նկատմամբ սահմանափակումները սկսեց կիրառել գարնանը՝ Երևանում անցկացված երկու եվրոպական գագաթնաժողովներից հետո:
Փաշինյանը նշել է, որ անկախ ռուսական շուկայի բացվելուց, Հայաստանը պետք է աշխատի շուկաների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ:
Այս ընթացքում ՀՀ կառավարությունը աջակցության տարբեր ծրագրեր է ընդունել ռուսական սահմանափակումներից տուժած հայ ֆերմերներին օգնելու և արտահանման շուկաները դիվերսիֆիկացնելու համար:

Russia demands a report from Armenia, Pashinyan invites them to Armenia
After keeping the Russian market closed to most Armenian products for over three months, Moscow is demanding a report from Yerevan regarding the results of sanitary inspections and clear plans for compliance with EAEU requirements.
Expressing dissatisfaction with the quality of Armenian products, Rosselkhoznadzor is requiring Armenia to document what inspections have been conducted, what violations have been detected, and how these will be prevented in the future.
This was stated yesterday to the Russian "Izvestia". The Armenian Food Safety Inspection Body, which has never directly acknowledged these comments from Russia in recent months, remained silent yesterday.
Prime Minister Pashinyan told reporters that Armenia is ready to cooperate to dispel the concerns of the Russian side.
Russia began imposing restrictions on Armenian goods in the spring following two European summits held in Yerevan.
Pashinyan emphasized that regardless of the opening of the Russian market, Armenia must work on market diversification.
In the meantime, the Armenian government has adopted various support programs to assist Armenian farmers affected by Russian restrictions and to diversify export markets.