ՌԴ-ն ՀՀ-ից հաշվետվություն է պահանջում, Փաշինյանը նրանց Հայաստան է հրավիրում
Ավելի քան երեք ամիս ռուսական շուկան հայկական արտադրանքի մեծ մասի համար փակ պահելուց հետո Մոսկվան Երևանից հաշվետվություն է պահանջում սանիտարական ստուգումների արդյունքների և ԵԱՏՄ պահանջների պահպանման հստակ ծրագրերի վերաբերյալ:
Հայկական արտադրանքի որակից դժգոհ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը պահանջում է, որ Հայաստանը փաստաթղթերով ներկայացնի՝ ինչ ստուգումներ է արել, ինչ խախտումներ է հայտնաբերել ու ինչպես է դրանք հետագայում կանխելու:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ից այս մասին երեկ էին ասել ռուսական "Известия"-ին: Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը, որ այս ամիսներին ուղիղ տեքստով երբեք չի ընդունել Ռուսաստանի այս դիտարկումները, երեկ ամբողջ օրը լուռ էր:
Վարչապետ Փաշինյանը լրագրողներին ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել՝ ռուսական կողմի մտահոգությունները փարատելու համար:
Ռուսաստանը հայկական ապրանքների նկատմամբ սահմանափակումները սկսեց կիրառել գարնանը՝ Երևանում անցկացված երկու եվրոպական գագաթնաժողովներից հետո:
Փաշինյանը նշել է, որ անկախ ռուսական շուկայի բացվելուց, Հայաստանը պետք է աշխատի շուկաների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ:
Այս ընթացքում ՀՀ կառավարությունը աջակցության տարբեր ծրագրեր է ընդունել ռուսական սահմանափակումներից տուժած հայ ֆերմերներին օգնելու և արտահանման շուկաները դիվերսիֆիկացնելու համար:

РФ требует отчет от Армении, Пашинян приглашает их в Армению
Более трех месяцев российский рынок был закрыт для большинства армянских товаров, и теперь Москва требует от Еревана отчет о результатах санитарных проверок и четких планах по соблюдению требований ЕАЭС.
Недовольный качеством армянских товаров, Россельхознадзор требует от Армении предоставить документы о проведенных проверках, выявленных нарушениях и мерах по их предотвращению в будущем.
Об этом вчера сообщили российским "Известиям". Армянская служба безопасности пищевых продуктов, которая в последние месяцы никогда не принимала во внимание эти замечания России, вчера молчала.
Премьер-министр Пашинян заявил журналистам, что Армения готова сотрудничать, чтобы развеять опасения российской стороны.
Россия начала вводить ограничения на армянские товары весной после двух европейских саммитов, прошедших в Ереване.
Пашинян отметил, что независимо от открытия российского рынка, Армения должна работать над диверсификацией рынков.
В это время правительство Армении приняло различные программы поддержки для помощи армянским фермерам, пострадавшим от российских ограничений, и для диверсификации экспортных рынков.