Ռազմավարական դաշինքից՝ Ռուսաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունների վերափոխում և խորացում
Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքից մինչև Ռուսաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունների վերափոխում և խորացում. հինգ տարում այսպես է փոխվել Երևանի դիրքորոշումը Մոսկվայի հանդեպ:
Եթե Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2021-26 թվականների Կառավարության ծրագրում Ռուսաստանը գլխավորում էր «Անվտանգություն և արտաքին քաղաքականություն» բաժինը, այդ երկրի հետ էր կապվում Հայաստանի անվտանգության ապահովումը, ապա Փաշինյանի ձևավորած այս Կառավարության՝ 2026-31 թվականների ծրագրում Ռուսաստանը հիշատակվում է ի թիվս այլ երկրների՝ միայն ութերորդ հորիզոնականում, հետ մնալով տարածաշրջանի հարևաններից, Եվրամիությունից, Միացյալ Նահանգներից ու Ֆրանսիայից:
Այս անգամ միայն նշվում է, որ շարունակվելու է Ռուսաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությանն ուղղված երկխոսությունը՝ հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման նոր պայմաններում հարաբերությունների վերափոխման, զարգացման և խորացման ուղղությամբ։ Այլևս չկան հիշատակումներ փոխօգնության երկկողմ պայմանագրերի, Գյումրիում տեղակայված ռազմաբազայի և ռուս սահմանապահների մասին:
«Սկսած այն պահից, որ մենք հասկացանք, որ կարող է, շատ հնարավոր է՝ մեկի հետ համագործակցությունից տուժենք, և մեր ժողովուրդն է տեսել էդ ամեն ինչը, միայն մեկից կախվածությունից տուժենք, ընդհանրապես մենակ մնանք, որովհետև էդ մեկի պետական ազգային շահերը չհամապատասխանեն այս պահին Հայաստանի Հանրապետության շահերի հետ, մենք հասկացանք, որ պետք է ունենանք այլընտրանքներ: Ես չեմ կարծում, որ դա մեսիջ է, որովհետև մենք շատ բաց, թափանցիկ ենք խոսում», - ասաց Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը:
Նոր Կառավարության հնգամյա ծրագրում որևէ կերպ չի նշվում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը՝ ռազմական դաշինքը, որին անդամակցությունը Հայաստանը վերջին տարիներին սառեցրել է: Բայց մինչև օրս հստակ չէ՝ ի վերջո Երևանը մտադի՞ր է հեռանալ կազմակերպությունից:
«Իսկ իմաստը ո՞րն է դուրս գալու? Կգա ժամանակը՝ եթե այդպիսի որոշման կարիք լինի, այդպիսի որոշում կկայացնենք», - նշեց Մինասյանը:
2021-ին Փաշինյանի Կառավարությունը խոստանում էր ակտիվ ներգրավված լինել ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին: Երևանը հիմա դժգոհում է, որ 2021-22 թվականներին ռազմական դաշինքը չպաշտպանեց Հայաստանը Ադրբեջանի ներխուժումներից:
«Ասեք, որ տեղի է ունեցել հարձակում սուվերեն տարածքի վրա, մենք ուզում ենք, որ մեր անվտանգային միջավայրը, որի, այսպես ասած, երաշխավորն էր նաև ՀԱՊԿ անդամ պետություններով կառուցված անվտանգային կառույցը, արձագանք ունենա իր անդամ պետության վրա հարձակման հետ կապված: Մենք չենք լսում դրա պատասխանը», - ընդգծեց ՔՊ-ական պատգամավորը:
«Դիվանագիտությունը սև ու սպիտակ չի, զեբր չի, էլի՝ էս մի գիծը սև է, էս մի գիծը սպիտակ է: Դու պետք է կարողանայիր քո քաղաքականությունը էնպես կառուցեիր, որ դու էդ մարդկանց հետո ոչ թե թշնամանայիր՝ ՀԱՊԿ-ի մասին է խոսքը, այլ օգտագործեիր իրենց ռեսուրսները», - իր հերթին, պնդեց ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Փոխարենը, նոր Կառավարությունը Եվրասիական միությունում է խոստանում «ծավալել արդյունավետ համագործակցություն»: Բայց այստեղ էլ Հայաստանի հետ հարաբերությունները հարթ չեն՝ հայկական գյուղմթերքի գերակշիռ մասը սահմանափակումների տակ է, տնտեսական դաշինքն էլ Երևանի առջև պայման է դրել՝ մոտ ապագայում անցկացնել արտաքին կողմնորոշման հանրաքվե: Հնգամյա ծրագիրը նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանն առաջիկայում Եվրամիությանն անդամակցելու դիմում չի ներկայացնելու՝ շարունակելով մնալ ռուսական տնտեսական դաշինքում:
«Կառավարության ծրագիրը սեպագիր արձանագրություն չի, և հնարավոր է շատ բաներ ճկուն արտաքին քաղաքականության ժամանակ փոփոխվեն. դրա համար, ես հստակ ասում եմ՝ մեր նպատակն է էդ ամենը խորացնել, և մենք գնալու ենք էդ ուղղությամբ, բայց նաև զուգահեռաբար իրականացնելու ենք մյուս աշխատանքները, որը ներառված է նաև ԵՄ համագործակցության բլոկում Կառավարության ծրագրի», - հայտարարեց Մինասյանը;
«Տանգո պարելու համար երկու հոգի են պետք: Կառավարությունն ասում է՝ ես ԵԱՏՄ-ն չեմ ուզում լքեմ, իսկ ԵԱՏՄ-ն ի՞նչ կարծիքի է: Հիմա ասում է՝ «մենք մեր ինքնիշխանությունը ելակով չենք փոխում», լավ ես անում, բայց էն մարդը, ով որ ելակ է աճեցրել և իր կյանքը, իր գոյությունը ելակի վաճառքից է կախված, այդ մարդուն դու ի՞նչ օգնության փաթեթ ես առաջարկում», - հակադարձում է Խաչատրյանը:
Եվրամիության վերաբերյալ Կառավարությունը վկայակոչում է դաշինքին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը՝ խոստանալով դրա հիմքով բարեփոխումներ իրականացնել: Անդամակցության ժամկետներ, սակայն, չեն նշվում:
«Ռուսաստանը դարձել է ընդամենը առևտրային գործընկերներ: Բա էդ դեպքում, եթե սա քո քաղաքականությունն է՝ ոչ թե էսօր որդեգրած, այլ տարուց ավելի իրականացվող քաղաքականությունն է, էլ ինչ ես զարմանում, որ ռուսները քո դեմ հակաքայլի են դիմում», - նշեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը:

От стратегического альянса до преобразования и углубления партнерских отношений с Россией. Так за пять лет изменилось отношение Еревана к Москве:
Если в программе правительства Никол Пашиняна на 2021-2026 годы Россия занимала первое место в разделе «Безопасность и внешняя политика», связываясь с обеспечением безопасности Армении, то в программе нового правительства на 2026-2031 годы Россия упоминается лишь на восьмом месте среди других стран, уступая соседям, Европейскому Союзу, США и Франции:
На этот раз лишь отмечается, что будет продолжен диалог, направленный на взаимовыгодное сотрудничество с Россией, в условиях новой внешнеполитической ситуации, направленной на преобразование, развитие и углубление отношений. Больше нет упоминаний о двусторонних договорах о взаимопомощи, российской военной базе в Гюмри и российских пограничниках:
«С того момента, как мы поняли, что можем пострадать от сотрудничества с одним, и наш народ это увидел, пострадать от зависимости от одного, остаться в одиночестве, потому что национальные интересы этого одного не соответствуют интересам Республики Армения в данный момент, мы поняли, что нам нужны альтернативы. Я не думаю, что это сообщение, потому что мы очень открыто и прозрачно говорим», - сказала депутат от фракции «Гражданский договор» Лилит Минасян.
В новой пятилетней программе не упоминается Организация Договора о коллективной безопасности, военный альянс, членство в котором Армения заморозила в последние годы. Но до сих пор неясно, намерена ли Ереван покинуть организацию:
«А какой смысл выходить? Придет время, если будет необходимость в таком решении, такое решение будет принято», - отметила Минасян:
В 2021 году правительство Пашиняна обещало активно участвовать в работе ОДКБ. Теперь Ереван недоволен тем, что военный альянс не защитил Армению от вторжений Азербайджана в 2021-2022 годах:
«Скажите, что произошло нападение на суверенную территорию, мы хотим, чтобы наша безопасность, гарантированная также структурами безопасности, созданными из государств-членов ОДКБ, отреагировала на нападение на своего члена. Мы не слышим ответа на это», - подчеркнула депутат от КП:
«Дипломатия не черно-белая, не зебра, это не так, что эта линия черная, а эта белая. Вы должны были построить свою политику так, чтобы потом не врагов, а использовали их ресурсы», - в свою очередь, настаивал депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян:
Вместо этого новое правительство обещает «развивать эффективное сотрудничество» в Евразийском союзе. Но и здесь отношения с Арменией не гладкие: большая часть армянских сельхозпродуктов находится под ограничениями, а экономический союз поставил перед Ереваном условие провести референдум по внешней ориентации в ближайшем будущем. Означает ли пятилетняя программа, что Армения не подаст заявку на членство в Европейском Союзе, продолжая оставаться в российском экономическом союзе?
«Программа правительства не является священной записью, и многие вещи могут измениться в условиях гибкой внешней политики. Поэтому я четко говорю, что наша цель - углубить все это, и мы будем двигаться в этом направлении, но также параллельно будем осуществлять другие работы, которые также включены в блок сотрудничества с ЕС в программе правительства», - заявила Минасян;
«Для танго нужны двое. Правительство говорит, что не хочет покидать ЕАЭС, а что думает ЕАЭС? Сейчас говорят: «Мы не меняем нашу суверенность за клубнику», хорошо, но что вы предлагаете человеку, который вырастил клубнику и чья жизнь зависит от продажи клубники», - возразил Хачатрян:
Что касается Европейского Союза, правительство ссылается на закон о начале процесса присоединения к блоку, обещая провести реформы на его основе. Однако сроки членства не указываются:
«Россия стала всего лишь торговым партнером. Так что, если это ваша политика, не только принятая сегодня, но и реализуемая более года, почему вы удивляетесь, что россияне принимают контрмеры против вас», - отметил депутат от фракции «Армения».