Qantas-ի բաժնետոմսերը բարձրանում են եկամուտների հաշվետվությունից հետո
Qantas-ի բաժնետոմսերը 4%-ով բարձրացել են, երբ ավիաընկերությունը ներկայացրել է տարեկան եկամուտների հաշվետվություն և նոր բիզնես դասի նստատեղեր:
• Qantas-ը հաղորդել է A$2.06 միլիարդ (1.48 միլիարդ դոլար) շահույթ մինչև հարկեր, որը մոտ 3% ավելի է, քան Visible Alpha-ի կանխատեսումը:
• Պրեմիում դասի եկամուտը 2026 ֆինանսական տարում աճել է 15%-ով:
• Qantas-ը ներկայացրել է նոր բիզնես դասի նստատեղեր Airbus A321XLR և Boeing 787-9 Dreamliners ավիաընկերությունների համար:
Qantas-ը նշել է, որ միջազգային ճանապարհորդության պահանջարկը մնում է ուժեղ, և թե Qantas-ը, թե Jetstar-ը ավելացրել են կարողությունները և միավորների եկամուտը, սակայն բարձր վառելիքի գները ազդել են միջազգային եկամուտների վրա:
Նոր բիզնես դասի նստատեղերը, որոնք ներառում են պառկող մահճակալներ և գաղտնիության դռներ, նախատեսվում է տեղադրել 16 օդանավերում, որոնք կհասնեն 2028 թվականին:
Ավիաընկերությունը ակնկալում է, որ ներքին և միջազգային միավորների եկամուտը 2027 ֆինանսական տարվա առաջին կեսում կաճի 8%-10%-ով:

Shares of Qantas jumped 4% after the airline reported its annual earnings and unveiled new business-class seats:
- Qantas reported an underlying profit before tax of A$2.06 billion ($1.48 billion), about 3% ahead of Visible Alpha consensus:
- Premium cabin revenue rose 15% in fiscal 2026:
- Qantas unveiled new business-class seats for its Airbus A321XLR and Boeing 787-9 Dreamliners:
Qantas noted that demand for international travel remains strong, with both Qantas and Jetstar increasing capacity and unit revenue, although higher fuel costs weighed on international earnings:
The new business-class seats, which include lie-flat beds and privacy doors, are expected to be fitted on 16 aircraft arriving in 2028:
The airline expects domestic and international unit revenue to rise 8% to 10% in the first half of fiscal 2027: