Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Նիկոլ Փաշինյանը Բիշքեկում կայանալիք հանդիպման ժամանակ կքննարկեն Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) Հայաստանի մասնակցության հարցը՝ հաշվի առնելով երկրի՝ ԵՄ-ին միանալու ձգտումները։
Պուտինը կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին Ղրղզստանում, որը տեղի կունենա օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Ուշակովը հայտարարել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը կհանդիպեն սեպտեմբերի 1-ին։
«Բավականին պարզ է, թե ինչի մասին է լինելու քննարկումը։ Մենք շարունակում ենք պնդել, որ Հայաստանը չի կարող ձգտել ԵՄ անդամակցության՝ միաժամանակ հսկայական օգուտներ ստանալով Եվրասիական տնտեսական համագործակցության շրջանակներում համագործակցությունից։ Այս հարցը պետք է ինչ-որ կերպ լուծվի։ Եվ նախագահն ու վարչապետը, անկասկած, կքննարկեն սա», - լրագրողներին ասել է Յուրի Ուշակովը։

Putin and Pashinyan to Discuss Armenia's Participation in the EAEU
Russian President Vladimir Putin and Prime Minister Nikol Pashinyan will discuss Armenia's participation in the Eurasian Economic Union (EAEU) during their upcoming meeting in Bishkek, taking into account the country's aspirations to join the EU.
Putin will participate in the Shanghai Cooperation Organization summit in Kyrgyzstan, which will take place from August 31 to September 1. Ushakov announced that Putin and Pashinyan will meet on September 1.
"It is quite clear what the discussion will be about. We continue to insist that Armenia cannot aspire to EU membership while simultaneously reaping huge benefits from cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union. This issue must be resolved somehow. And the president and the prime minister will undoubtedly discuss this," Ushakov told reporters.