Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Նիկոլ Փաշինյանը Բիշքեկում կայանալիք հանդիպման ժամանակ կքննարկեն Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) Հայաստանի մասնակցության հարցը՝ հաշվի առնելով երկրի՝ ԵՄ-ին միանալու ձգտումները։
Պուտինը կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին Ղրղզստանում, որը տեղի կունենա օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Ուշակովը հայտարարել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը կհանդիպեն սեպտեմբերի 1-ին։
«Բավականին պարզ է, թե ինչի մասին է լինելու քննարկումը։ Մենք շարունակում ենք պնդել, որ Հայաստանը չի կարող ձգտել ԵՄ անդամակցության՝ միաժամանակ հսկայական օգուտներ ստանալով Եվրասիական տնտեսական համագործակցության շրջանակներում համագործակցությունից։ Այս հարցը պետք է ինչ-որ կերպ լուծվի։ Եվ նախագահն ու վարչապետը, անկասկած, կքննարկեն սա», - լրագրողներին ասել է Յուրի Ուշակովը։

Президент России Владимир Путин и премьер-министр Никол Пашинян обсудят на предстоящей встрече в Бишкеке вопрос участия Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), учитывая стремление страны к вступлению в ЕС.
Путин примет участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества в Кыргызстане, который пройдет с 31 августа по 1 сентября. Ушаков сообщил, что Путин и Пашинян встретятся 1 сентября.
«Достаточно ясно, о чем будет идти речь. Мы продолжаем настаивать на том, что Армения не может стремиться к членству в ЕС, одновременно получая огромные выгоды от сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза. Этот вопрос должен быть как-то решен. И президент, и премьер, безусловно, обсудят это», - сказал журналистам Юрий Ушаков.