Պուտինն ու Փաշինյանը հանդիպում են աճող լարվածության ֆոնին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպեն սեպտեմբերի 1-ին՝ իրենց երկրների միջև աճող լարվածության մասին քննարկելու համար, հայտարարել է Կրեմլի բարձր պաշտոնյա:
Յուրի Ուշակովը, Պուտինի գլխավոր արտաքին քաղաքական խորհրդականը, ասել է, որ բանակցությունները տեղի կունենան Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթաժողովի շրջանակներում: Նա նշել է, որ Պուտինը կրկին կհայտնի իր կոչերը, որ Հայաստանը արագ ընտրություն կատարի՝ ցանկանում է արդյոք միանալ Եվրոպական միությանը, թե մնալ ռուսական տնտեսական բլոկի կազմում:
Ռուսական առաջնորդը նաև կբերի վերջին arrest-ները Հայաստանի ընդդիմադիր առաջնորդների, որոնք չեն համաձայնում Փաշինյանի արևմտյան կողմնորոշման հետ: Ուշակովը լրագրողներին ասել է, որ «Մենք շարունակում ենք պնդել, որ Հայաստանը չի կարող ձգտել ԵՄ անդամակցության, միաժամանակ ստանալով մեծ օգուտներ ԵԱՏՄ (Եվրասիական տնտեսական միություն) շրջանակներում համագործակցությունից»:
Պուտինը կրկնել է, որ Երևանը պետք է անցկացնի հանրաքվե այս հարցի շուրջ «շուտափույթ»՝ խոսելով Փաշինյանի հետ հուլիսի 27-ին: Հայաստանի վարչապետը շարունակում է reluctance ունենալ դա անելու:
Փաշինյանը երկուշաբթի օրը ասել է, որ իր կառավարությունը նման քվեարկություն կկոչի միայն «այն բանից հետո, երբ մենք պաշտոնապես դիմենք ԵՄ-ին անդամակցության համար, ստանանք համապատասխան պատասխան և ունենանք գործընթացի քարտեզ»: Երևանը շուտով կսկսի «միջոցառում» անդամակցության դիմում ներկայացնելու համար, ասել է նա, առանց որևէ ամսաթիվ նշելու:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը քննադատել է Փաշինյանի դիրքորոշումը ռուսական RBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է ուրբաթ օրը: Նա ասել է, որ դա «չի ցույց տալիս մեծ վստահություն հայկական ընտրողների կամ հայ ժողովրդի նկատմամբ»:
Մոսկվան սկսել է ճնշել Երևանին նման ընտրություն կատարելու համար, նախքան Հայաստանի գյուղատնտեսական ապրանքների ներմուծումը արգելելու մասին որոշումը մայիսի վերջում և հունիսի սկզբին: Փաշինյանը քննադատել է արգելքները իր վերջին զանգի ընթացքում Պուտինին:
Ռուս-հայկական լարվածությունը շարունակել է աճել, և երկու պետությունների բարձր պաշտոնյաները պարբերաբար փոխանակում են քննադատություններ Երևանի եվրոպական ձգտումների և այլ հակասական հարցերի շուրջ:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան չորեքշաբթի օրը դատապարտել է «հալածանքները» ռուսամետ հայկական ընդդիմադիր առաջնորդների նկատմամբ, երկու օր անց նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալությունից:
Ուշակովը նաև նշել է Փաշինյանի քաղաքական հակառակորդների «մեծ ձերբակալությունները»: «Այս թեման անպայման կբարձրացվի [Բիշքեկի հանդիպման ժամանակ],» ասել է նա: «Իհարկե, այս հայ ղեկավարության գիծը մեզ համար մեծ մտահոգություն է առաջացնում»:

Путин и Пашинян встретятся на фоне растущей напряженности
Российский президент Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян встретятся 1 сентября, чтобы обсудить нарастающую напряженность между их странами, сообщил высокопоставленный чиновник Кремля.
Юрий Ушаков, главный советник Путина по внешней политике, сказал, что переговоры состоятся в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества в столице Киргизстана Бишкеке. Он указал, что Путин вновь повторит свои призывы к Армении быстро выбрать между стремлением к вступлению в Европейский Союз и оставлением в рамках возглавляемого Россией экономического блока.
Российский лидер также поднимет вопрос о недавних арестах армянских оппозиционных лидеров, которые не согласны с про-западной внешней политикой Пашиняна, сообщил Ушаков журналистам. «Мы продолжаем настаивать на том, что Армения не может стремиться к членству в ЕС, одновременно получая огромные выгоды от сотрудничества в рамках ЕАЭС (Евразийский экономический союз)», - цитирует его слова агентство ТАСС. «Этот вопрос должен быть как-то решен, и президент и премьер, безусловно, обсудят его».
Путин вновь подтвердил, что Ереван должен провести референдум по этому вопросу «как можно скорее», когда он говорил с Пашиняном по телефону 27 июля. Армянский премьер остается неохотным к этому.
Пашинян заявил в понедельник, что его администрация призовет к такому голосованию только «после того, как мы официально подадим заявку на членство в ЕС, получим соответствующий ответ и имеем дорожную карту для процесса». Ереван вскоре запустит «процесс» подачи заявки на членство, сказал он, не уточнив никаких дат.
Российский министр иностранных дел Сергей Лавров раскритиковал позицию Пашиняна в интервью российскому телеканалу RBC, опубликованном в пятницу. Он сказал, что это «не свидетельствует о большом доверии к армянским избирателям или к армянскому народу».
Москва начала настаивать на том, чтобы Ереван сделал такой выбор незадолго до фактического запрета на импорт армянских сельскохозяйственных товаров в конце мая и начале июня. Пашинян раскритиковал запреты во время своего последнего звонка с Путиным. Он позвонил российскому президенту, несмотря на то, что тот не поздравил его с победой на спорных парламентских выборах, состоявшихся 7 июня.
Российско-армянская напряженность продолжала расти с тех пор, высокопоставленные чиновники двух государств регулярно обменивались колкостями по поводу европейских устремлений Еревана и других спорных вопросов. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел России Мария Захарова осудила «репрессии» против пророссийских армянских оппозиционных лидеров в четверг, за два дня до ареста бывшего президента Роберта Кочаряна. Ушаков также упомянул о «массовых арестах» политических противников Пашиняна. «Эта тема, безусловно, будет поднята [на встрече в Бишкеке],» сказал он. «Конечно, эта линия армянского руководства вызывает у нас большую обеспокоенность».