ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բիշքեկում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակում կայանալիք հանդիպմանը, կքննարկեն Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության ձգտումը և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) հետ համագործակցությունը։
«Մենք պլանավորում ենք զրույց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանի հետ։ Մենք շարունակում ենք պնդել, որ Հայաստանը չի կարող ձգտել ԵՄ անդամակցության՝ միաժամանակ հսկայական օգուտներ ստանալով Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությունից։ Այս հարցը պետք է ինչ-որ կերպ լուծվի։ Եվ նախագահն ու վարչապետը, անկասկած, կքննարկեն սա»,- ասել է Ուշակովը։
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցող ձերբակալություններին՝ Պուտինի օգնականը նշել է, որ դրանք Մոսկվայում «մեծ մտահոգություն» են առաջացնում։ «Իհարկե, այս զրույցը տեղի կունենա անսովոր ֆոնի վրա, երբ ընդդիմության առաջնորդները զանգվածաբար ձերբակալվում են, հատկապես նրանք, ովքեր պաշտպանում և պաշտպանել են մեր երկու երկրների միջև ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնումը։ Այսինքն՝ այս թեման անկասկած կքննարկվի։ Եվ, իհարկե, Հայաստանի ղեկավարության այս գիծը մեզ համար մեծ մտահոգություն է առաջացնում»,- հավելել է Ուշակովը։
ՇՀԿ գագաթնաժողովը կանցկացվի օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ Ռուսաստանի պատվիրակության կազմում կլինեն նաև ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և նախագահի օգնական Մաքսիմ Օրեշկինը։

Путин и Пашинян обсудят вопрос о вступлении Армении в ЕС в Бишкеке
Помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече в Бишкеке в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) обсудят стремление Армении к членству в ЕС и сотрудничество с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС).
«Мы планируем разговор с премьер-министром Армении Николаем Вова Пашиняном. Мы продолжаем настаивать на том, что Армения не может стремиться к членству в ЕС, одновременно получая огромные выгоды от сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза. Этот вопрос должен быть как-то решен. И президент и премьер, безусловно, обсудят это», - сказал Ушаков.
Комментируя задержания в Армении, помощник Путина отметил, что они вызывают «большую озабоченность» в Москве. «Конечно, этот разговор пройдет на необычном фоне, когда массово задерживаются лидеры оппозиции, особенно те, кто защищал и отстаивал восстановление традиционных братских отношений между нашими двумя странами. То есть эта тема, безусловно, будет обсуждаться. И, конечно, такая линия руководства Армении вызывает у нас большую озабоченность», - добавил Ушаков.
Саммит ШОС пройдет с 31 августа по 1 сентября. В состав российской делегации также войдут министр иностранных дел Сергей Лавров, вице-премьер Алексей Овсянников и помощник президента Максим Орешкин.