Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև յուրաքանչյուր շփում կարևոր է, Риа Новости-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Պեսկովը նշել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը Բիշքեկում կայանալիք հանդիպմանը կքննարկեն Հայաստանի՝ ԵՄ-ի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեի հարցը:
«Մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք հենց դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնեն», - լրագրողներին ասել է Դմիտրի Պեսկովը:
Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ միաժամանակ և՛ ԵՄ-ի, և՛ ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության կազմում գտնվելն անհնար է։ Մոսկվան պնդում է՝ Հայաստանը պետք է հանրաքվե անցկացնի՝ ընտրություն կատարելով Եվրոպական և Եվրասիական միությունների միջև:
Հայաստանի վարչապետը շաբաթասկզբին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Երևանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամակցելու դիմումի գործընթացը:

Каждое общение между президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном важно, заявил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, по данным Риа Новости:
Песков отметил, что Путин и Пашинян на предстоящей встрече в Бишкеке обсудят вопрос референдума о вступлении Армении в ЕС:
«Мы не можем быть более армянами, чем сами армяне. И, конечно, армяне сами решат свою судьбу. Мы предлагаем, чтобы они именно это и сделали — провели референдум», — сказал журналистам Дмитрий Песков:
Президент России заявил, что одновременно находиться в составе и ЕС, и ЕАЭС невозможно. Москва настаивает, что Армения должна провести референдум, выбрав между Европейским и Евразийским союзами:
Премьер-министр Армении в начале недели в Национальном собрании заявил, что Ереван в ближайшее время начнет процесс подачи заявки на вступление в Европейский Союз: