Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև յուրաքանչյուր շփում կարևոր է, Риа Новости-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Պեսկովը նշել է, որ Պուտինը և Փաշինյանը Բիշքեկում կայանալիք հանդիպմանը կքննարկեն Հայաստանի՝ ԵՄ-ի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեի հարցը:
«Մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք հենց դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնեն», - լրագրողներին ասել է Դմիտրի Պեսկովը:
Ռուսաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ միաժամանակ և՛ ԵՄ-ի, և՛ ԵԱՏՄ-ի մաքսային միության կազմում գտնվելն անհնար է։ Մոսկվան պնդում է՝ Հայաստանը պետք է հանրաքվե անցկացնի՝ ընտրություն կատարելով Եվրոպական և Եվրասիական միությունների միջև:
Հայաստանի վարչապետը շաբաթասկզբին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Երևանն առաջիկայում կսկսի Եվրամիությանն անդամակցելու դիմումի գործընթացը:

Every communication between Putin and Pashinyan is important. Peskov
Every communication between Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is important, said Dmitry Peskov, the press secretary of the Russian leader, according to Ria Novosti:
Peskov noted that Putin and Pashinyan will discuss the issue of a referendum on Armenia's EU membership at the upcoming meeting in Bishkek:
“We cannot be more Armenian than the Armenians themselves. And, of course, the Armenians will decide their own fate. We suggest that they do just that — hold a referendum,” Peskov told reporters:
The Russian president stated that it is impossible to be part of both the EU and the EAEU at the same time. Moscow insists that Armenia must hold a referendum, choosing between the European and Eurasian unions:
Armenian Prime Minister announced earlier this week in the National Assembly that Yerevan will soon begin the process of applying for EU membership: