Սեպտեմբերի 1-ին Պուտինը Փաշինյանին կներկայացնի Ռուսաստանի դիրքորոշումը Հայաստանի՝ ԵՄ-ին միանալու հարցով հանրաքվեի վերաբերյալ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ կկրկնի Մոսկվայի դիրքորոշումը Երևանի՝ ԵՄ-ին միանալու մտադրության վերաբերյալ, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Բարձր մակարդակի յուրաքանչյուր շփում կարևոր է։ Նախագահը, իհարկե, կօգտագործի այս հանդիպումը՝ մեր փաստարկները կրկնելու համար։ Բայց մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնելով», - ասել է Պեսկովը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ մյուս երկրների ղեկավարները նույնպես նմանատիպ դիրքորոշում են ընդունել՝ Աստանայում վերջերս կայացած գագաթնաժողովում համապատասխան հայտարարություն ընդունելով:

On September 1, Putin will present Russia's position on Armenia's EU membership referendum to Pashinyan:
Russian President Vladimir Putin will reiterate Moscow's stance on Yerevan's intention to join the EU during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at the Shanghai Cooperation Organization summit in Bishkek on September 1, stated Dmitry Peskov, the press secretary of the Russian president:
“Every high-level communication is important. The president will certainly use this meeting to reiterate our arguments. But we cannot be more Armenian than the Armenians themselves. And, of course, the Armenians will decide their fate themselves. And we suggest that they do this by holding a referendum,” Peskov said:
He reminded that the leaders of other EAEU countries also adopted a similar position, having issued a relevant statement at a recent summit in Astana: