Սեպտեմբերի 1-ին Պուտինը Փաշինյանին կներկայացնի Ռուսաստանի դիրքորոշումը Հայաստանի՝ ԵՄ-ին միանալու հարցով հանրաքվեի վերաբերյալ:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ կկրկնի Մոսկվայի դիրքորոշումը Երևանի՝ ԵՄ-ին միանալու մտադրության վերաբերյալ, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Բարձր մակարդակի յուրաքանչյուր շփում կարևոր է։ Նախագահը, իհարկե, կօգտագործի այս հանդիպումը՝ մեր փաստարկները կրկնելու համար։ Բայց մենք չենք կարող ավելի հայ լինել, քան հայերն իրենք։ Եվ, իհարկե, հայերն իրենք կորոշեն իրենց ճակատագիրը։ Եվ մենք առաջարկում ենք, որ նրանք դա անեն՝ հանրաքվե անցկացնելով», - ասել է Պեսկովը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ մյուս երկրների ղեկավարները նույնպես նմանատիպ դիրքորոշում են ընդունել՝ Աստանայում վերջերս կայացած գագաթնաժողովում համապատասխան հայտարարություն ընդունելով:

1 сентября Путин представит позицию России по вопросу референдума о вступлении Армении в ЕС Пашиняну:
Президент России Владимир Путин 1 сентября на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке повторит позицию Москвы по намерению Еревана вступить в ЕС, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков:
«Каждое общение на высоком уровне важно. Президент, конечно, воспользуется этой встречей, чтобы повторить наши аргументы. Но мы не можем быть более армянскими, чем сами армяне. И, конечно, армяне сами решат свою судьбу. И мы предлагаем, чтобы они сделали это, проведя референдум», - сказал Песков:
Он напомнил, что руководители других стран ЕАЭС также приняли аналогичную позицию, приняв соответствующее заявление на недавнем саммите в Астане: