Պուտինը Փաշինյանին. «Գլխավոր հարցում Ձեզ հետ համաձայն չեմ»
Պուտինը նշել է, որ Հայաստանի ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացը համարժեք է Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու հայտարարությանը։
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը այսօր Բիշքեկում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում ասել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին Հայաստանի որոշումը փաստացի համարժեք է Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու հայտարարությանը, քանի որ երկու կազմակերպություններին միաժամանակ անդամակցել հնարավոր չէ։
«Հարգելի՛ Նիկոլ Վովաեւիչ, մենք հիմա քննարկում կունենանք, ինձ միշտ հետաքրքիր է Ձեզ հետ ցանկացած թեմայի շուրջ քննարկումներ վարել։ Բայց գլխավոր հարցում թույլ կտամ ինձ, այնուամենայնիվ, չհամաձայնել Ձեզ հետ։ Դուք ասացիք, որ դուրս գալու մասին չեք հայտարարել։ Մեկ այլ տնտեսական կազմակերպությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը փաստացի նշանակում է մեր կազմակերպությունից դուրս գալու հայտարարություն»,- Պուտինի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա նշել է, որ «միաժամանակ երկուսում գտնվելը անհամատեղելի է, հենց սա է խնդիրը»։
«Դուք լավ գիտեք ռուսաստանյան դիրքորոշումը՝ Հայաստանի ձգտումը դեպի ԵՄ երկրի եւ ժողովրդի բնական, օրինական իրավունքն է։ Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է, եւ հայ ժողովուրդն ինքն է որոշում իր զարգացման վեկտորը»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահը հավելել է. «Ամենապարզ լուծումն է դիմել ժողովրդին եւ հարցնել՝ «Դուք ի՞նչ եք ուզում»։ Եվ վերջ, փակենք թեման»։
«Կրկնում եմ եւս մեկ անգամ՝ մենք հարգանքով ենք վերաբերվելու հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրությանը։ Ինչպես Հայաստանը որոշի, այնպես էլ կլինի։ Բայց մենք պետք է մեր առեւտրային, տնտեսական քաղաքականությունը կարգավորենք՝ կապված այդ հնարավոր որոշումների հետ, եւ կխնդրեինք Ձեզ որքան հնարավոր է շուտ կողմոնորոշվել»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը։
Հանդիպման սկզբում ՌԴ նախագահը նշել է, որ «մենք մշտապես հանդես ենք գալիս Հայաստանի հետ բարեկամական, փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման օգտին՝ հիմնվելով ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցության սկզբունքի վրա»։ Նրա խոսքով, «ելնում ենք նրանից, որ սա համապատասխանում է հայ ժողովրդի հիմնարար շահերին, Ռուսաստանի հիմնարար շահերին»։

Putin to Pashinyan: 'On the main issue, I do not agree with you'
Putin noted that Armenia's process of joining the EU is equivalent to a statement of leaving the EAEU.
Yerevan: Mediamax: Russian President Vladimir Putin today told Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during a meeting in Bishkek that Armenia's decision to start the process of joining the EU is effectively equivalent to a statement of leaving the Eurasian Economic Union, as it is impossible to be a member of both organizations simultaneously.
“Dear Nikol Vovaevich, we will have a discussion now, I am always interested in discussing any topic with you. But on the main issue, I must, however, disagree with you. You said that you have not announced your exit. The adoption of a law to start the process of joining another economic organization effectively means a statement of leaving our organization,” Putin's words are quoted by TASS.
He noted that “being in both at the same time is incompatible, that is the problem.”
“You know well the Russian position - Armenia's aspiration towards the EU is the natural, legal right of the country and the people. Armenia is a sovereign state, and the Armenian people themselves decide their development vector,” said Vladimir Putin.
The Russian president added: “The simplest solution is to appeal to the people and ask: ‘What do you want?’ And that's it, let's close the topic.”
“I repeat once again - we will respect any choice of the Armenian people. How Armenia decides is how it will be. But we need to regulate our trade and economic policy in connection with these possible decisions, and we would ask you to determine as soon as possible,” noted Vladimir Putin.
At the beginning of the meeting, the Russian president noted that “we constantly advocate for the development of friendly, mutually beneficial relations with Armenia, based on the principles of strategic partnership and alliance.” According to him, “we proceed from the fact that this corresponds to the fundamental interests of the Armenian people and the fundamental interests of Russia.”