Պուտինը և Փաշինյանը քննարկելու են Հայաստանի հանրաքվեի հնարավորությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Ղրղզստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին Բիշկեկում, որտեղ նախատեսված են նաև SCO+ ձևաչափի հանդիպումներ:
Այդ ընթացքում Փաշինյանը նախատեսում է հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի համաձայն, Փաշինյանը և Պուտինը կքննարկեն հանրաքվեի անցկացումը Հայաստանում՝ երկրի ապագայի վերաբերյալ Եվրոպական միության կամ Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
«Նախագահը, իհարկե, այս հանդիպման ընթացքում ևս մեկ անգամ կներկայացնի մեր փաստարկները: Բայց մենք չենք կարող ավելի հայկական լինել, քան հայերը: Եվ, իհարկե, հենց հայերն են, ովքեր պետք է որոշեն իրենց ապագան: Եվ դա precisely այն է, ինչ մենք առաջարկում ենք՝ անցկացնել հանրաքվե», - ասել է Պեսկովը, երբ հարցրել են, թե արդյոք Փաշինյանի հանդիպումը Պուտինի հետ կարող է կանգնեցնել Հայաստանի գործընթացը Ռուսաստանից հեռանալու:
Պեսկովը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները նույնպես առաջարկել են հանրաքվե անցկացնել Հայաստանում, ընդունելով համապատասխան հայտարարություն վերջերս Ասթանայում տեղի ունեցած գագաթնաժողովում:
Պեսկովը նաև նշել է, որ Պուտինի և Փաշինյանի միջև յուրաքանչյուր շփում կարևոր է:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը Ղրղզստանում տեղի կունենա օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը:

Prime Minister Nikol Pashinyan has traveled to Kyrgyzstan for a two-day working visit to attend the Shanghai Cooperation Organization summit in Bishkek, including the SCO+ format meeting and related events.
During the visit, Pashinyan is scheduled to meet Russian President Vladimir Putin. According to Russian presidential spokesman Dmitry Peskov, the Armenian prime minister and Putin will address the possibility of holding a referendum in Armenia on the country’s future with the European Union or the Eurasian Economic Union.
“The president will, of course, use this meeting to present our arguments once again. But we cannot be more Armenian than the Armenians themselves. And, of course, it is the Armenians themselves who will decide their own fate. And that is precisely what we are proposing they do — hold a referendum,” Peskov said when asked whether Pashinyan’s meeting with Putin could halt Armenia’s process of distancing itself from Russia.
The spokesman also said that leaders of EAEU member states had likewise proposed holding a referendum in Armenia, adopting a corresponding statement at a recent summit in Astana, RIA Novosti reports.