Պուտինը և Փաշինյանը քննարկելու են Հայաստանի հանրաքվեի հնարավորությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Ղրղզստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին Բիշկեկում, որտեղ նախատեսված են նաև SCO+ ձևաչափի հանդիպումներ:
Այդ ընթացքում Փաշինյանը նախատեսում է հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի համաձայն, Փաշինյանը և Պուտինը կքննարկեն հանրաքվեի անցկացումը Հայաստանում՝ երկրի ապագայի վերաբերյալ Եվրոպական միության կամ Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
«Նախագահը, իհարկե, այս հանդիպման ընթացքում ևս մեկ անգամ կներկայացնի մեր փաստարկները: Բայց մենք չենք կարող ավելի հայկական լինել, քան հայերը: Եվ, իհարկե, հենց հայերն են, ովքեր պետք է որոշեն իրենց ապագան: Եվ դա precisely այն է, ինչ մենք առաջարկում ենք՝ անցկացնել հանրաքվե», - ասել է Պեսկովը, երբ հարցրել են, թե արդյոք Փաշինյանի հանդիպումը Պուտինի հետ կարող է կանգնեցնել Հայաստանի գործընթացը Ռուսաստանից հեռանալու:
Պեսկովը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները նույնպես առաջարկել են հանրաքվե անցկացնել Հայաստանում, ընդունելով համապատասխան հայտարարություն վերջերս Ասթանայում տեղի ունեցած գագաթնաժողովում:
Պեսկովը նաև նշել է, որ Պուտինի և Փաշինյանի միջև յուրաքանչյուր շփում կարևոր է:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը Ղրղզստանում տեղի կունենա օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը:

Путин и Пашинян обсудят возможный референдум в Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился в Кыргызстан для участия в двухдневном рабочем визите на саммите Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке, включая встречи в формате SCO+.
В ходе визита Пашинян планирует встретиться с президентом России Владимиром Путиным. По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, армянский премьер и Путин обсудят возможность проведения референдума в Армении о будущем страны с Европейским Союзом или Евразийским экономическим союзом.
«Президент, конечно, воспользуется этой встречей, чтобы еще раз представить наши аргументы. Но мы не можем быть более армянскими, чем сами армяне. И, конечно, именно армяне должны решать свою судьбу. И именно это мы и предлагаем им — провести референдум», — сказал Песков, отвечая на вопрос, может ли встреча Пашиняна с Путиным остановить процесс дистанцирования Армении от России.
Песков также отметил, что лидеры государств-членов ЕАЭС также предложили провести референдум в Армении, приняв соответствующее заявление на недавнем саммите в Астане.