Պուբլիկ բիթքոին-մայներները 2026 թվականի սկզբից նվազեցրել են BTC-ի պաշարները մոտ $1.8 միլիարդով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Պուբլիկ բիթքոին-մայներները 2026 թվականի սկզբից նվազեցրել են իրենց ընդհանուր բիթքոինի պաշարները մոտ 28 հազար BTC-ով, հաղորդում է CoinDesk՝ հղում անելով Blockware Intelligence-ի տվյալներին:
Ըստ աղբյուրի, տարվա սկզբին այս ընկերությունները ունեցել են մոտ 127 հազար BTC, իսկ ներկայումս նրանց պաշարները կազմում են մոտ 99 հազար BTC: Ըստ ներկայիս գնային ցուցանիշների, նվազեցումը գնահատվում է մոտ $1.78 միլիարդ:
Blockware-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ բիթքոինների վաճառքը մայներների կողմից կարող էր լինել շուկայում լրացուցիչ ճնշման պատճառներից մեկը՝ ԱՄՆ-ի սպոտային բիթքոին-ETF-ներից միջոցների արտահոսքի և այլ խոշոր պահեստավորողների վաճառքների ֆոնին:
2026 թվականի սկզբից բիթքոինը նվազել է մոտ 27%-ով և վաճառվում է $64 հազարից ցածր, նշում է CoinDesk:
Blockware-ի տվյալներով, ճնշումը ոլորտի վրա աճում է բարձր արտադրական ծախսերի պատճառով: Այս պայմաններում մի շարք մայներային ընկերություններ վերակառուցում են իրենց ենթակառուցվածքի մի մասը՝ արհեստական բանականության ոլորտի նախագծերի սպասարկման համար:
Միաժամանակ, ցանցում հաշվարկային ակտիվության նվազումը նվազեցնում է մնացած մայներների միջև մրցակցությունը և կարող է բարելավել բիթքոինի արդյունահանման տնտեսությունը, նշում են վերլուծաբանները:

Публичные биткоин-майнеры сократили запасы BTC примерно на $1,8 млрд с начала года
ЕРЕВАН, 13 августа. /АРКА/. Публичные компании, занимающиеся майнингом биткоина, с начала 2026 года сократили совокупные запасы криптовалюты примерно на 28 тыс. BTC, сообщает CoinDesk со ссылкой на данные Blockware Intelligence.
По оценке источника, в начале года такие компании владели около 127 тыс. BTC, тогда как в настоящее время их запасы составляют порядка 99 тыс. BTC. При текущих котировках сокращение оценивается примерно в $1,78 млрд.
Аналитики Blockware считают, что реализация биткоинов майнерами могла стать одним из факторов дополнительного давления на рынок на фоне оттока средств из американских спотовых биткоин-ETF и продаж со стороны других крупных держателей.
С начала 2026 года биткоин подешевел примерно на 27% и торгуется ниже $64 тыс., отмечает CoinDesk.
По данным Blockware, давление на отрасль усиливается из-за высокой себестоимости добычи. В этих условиях ряд майнинговых компаний переориентирует часть своей инфраструктуры на обслуживание проектов в сфере искусственного интеллекта.
Одновременно снижение вычислительной активности в сети уменьшает конкуренцию между оставшимися майнерами и может улучшать экономику добычи биткоина, отмечают аналитики.