Պրոկուրորները ցանկանում են անվավեր ճանաչել Ցարուկյանի հետ կապված գույքի գործարքները
Օգոստոսի 7-ին Կոտայքի մարզի դատախազությունը դիմել է կոռուպցիայի դեմ դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Գագիկ Ցարուկյանի և նրա հետ կապված անձանց սեփականության մի շարք գործարքներ:
Դատախազության առաջին հայցում պահանջվում է անվավեր ճանաչել 2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած աճուրդը, որը վերաբերում է «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ի կողմից Արիջ Մոլում գտնվող 3.5 հեկտար հողատարածքին: Այս հողատարածքը ներառված է «Հողային օրենսգրքի» 60-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումների ցուցակում և չի կարող վաճառվել:
Դատախազությունը նաև ցանկանում է անվավեր ճանաչել 2025 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Գագիկ Ցարուկյանի և «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ի միջև կնքված համաձայնագիրը, ըստ որի՝ գույքը ներդրվել է ընկերության կանոնադրական կապիտալում որպես ոչ դրամական ներդրում:
Օգոստոսի 19-ի որոշմամբ կոռուպցիայի դեմ դատարանը ընդունել է հայցը:
Նույն օրը դատարանը բավարարել է դատախազության միջնորդությունը՝ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ին արգելվել է կատարել որևէ գործողություն նշված 3.5 հեկտար հողատարածքի վերաբերյալ:
Դատախազության երկրորդ հայցում պահանջվում է անվավեր ճանաչել 2003 թվականի հունվարի 26-ին տեղի ունեցած 14.176 հեկտար հողատարածքի աճուրդը, որը վերաբերում է Գագիկ և Ջավահիր Ցարուկյանների մասնավոր բնակարանի տարածքին:
Դատախազությունը նաև ցանկանում է անվավեր ճանաչել 2003 թվականի փետրվարի 15-ին Գագիկ Ցարուկյանի և Արամիկ Սեդրակյանի, Գայանե Սեդրակյանի միջև կնքված 12.566 հեկտար հողատարածքի վաճառքի համաձայնագիրը, ինչպես նաև 2013 թվականի մարտի 14-ին կնքված 1.61 հեկտար հողատարածքի վաճառքի համաձայնագիրը:
Օգոստոսի 19-ի որոշմամբ կոռուպցիայի դեմ դատարանը ևս մեկ անգամ ընդունել է այս հայցը:
Նույն օրը դատարանը նաև բավարարել է դատախազության միջնորդությունը՝ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Գագիկ և Ջավահիր Ցարուկյաններին արգելվել է կատարել որևէ գործողություն նշված 12.566 հեկտար և 1.61 հեկտար գույքի վերաբերյալ:

7 августа прокуратура Котайка подала иски в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительными несколько сделок с недвижимостью и аукционов, связанных с собственностью Гагика Царукяна и лицами, связанными с ним, и применить последствия недействительности.
В первом иске прокуратура требует признать недействительным аукцион от 4 октября 2015 года, касающийся земли, принадлежащей ООО «Фирма Ню» в Ариже. Дело касается 3,5-гектарного земельного участка, включенного в список ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса, и не подлежащего отчуждению. Прокуратура также требует признать недействительным соглашение, подписанное 2 октября 2025 года между Гагиком Царукяном и ООО «Фирма Ню», согласно которому недвижимость была внесена в уставный капитал компании в качестве немонетарного вклада.
19 августа 2026 года Антикоррупционный суд принял иск к производству.
В тот же день суд удовлетворил ходатайство прокуратуры о применении временной меры. ООО «Фирма Ню» было запрещено совершать какие-либо действия в отношении 3,5-гектарного земельного участка, расположенного в селе Ариж, община Абовян, Котайкская область.
Во втором иске прокуратура требует признать недействительным аукцион от 26 января 2003 года, касающийся 14,176-гектарного земельного участка, связанного с частной резиденцией Гагика и Жавahir Царукяна в селе Ариж, Котайкская область. Прокуратура также требует признать недействительными договоры купли-продажи недвижимости площадью 12,566 гектара, подписанные 15 февраля 2003 года между Арамиком Седракяном, Гаяне Седракян и Гагиком Царукяном, а также договор купли-продажи недвижимости площадью 1,61 гектара, подписанный 14 марта 2013 года между Арамиком Седракяном и Гагиком Царукяном, и применить последствия недействительности.
19 августа 2026 года Антикоррупционный суд также принял этот иск к производству.
В тот же день суд также удовлетворил ходатайство прокуратуры о применении временной меры. Гагик и Жавahir Царукяны были запрещены от совершения каких-либо действий в отношении указанных 12,566-гектарных и 1,61-гектарных объектов недвижимости.