Պրոկուրորները ցանկանում են անվավեր ճանաչել Ցարուկյանի հետ կապված գույքի գործարքները
Օգոստոսի 7-ին Կոտայքի մարզի դատախազությունը դիմել է կոռուպցիայի դեմ դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Գագիկ Ցարուկյանի և նրա հետ կապված անձանց սեփականության մի շարք գործարքներ:
Դատախազության առաջին հայցում պահանջվում է անվավեր ճանաչել 2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած աճուրդը, որը վերաբերում է «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ի կողմից Արիջ Մոլում գտնվող 3.5 հեկտար հողատարածքին: Այս հողատարածքը ներառված է «Հողային օրենսգրքի» 60-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումների ցուցակում և չի կարող վաճառվել:
Դատախազությունը նաև ցանկանում է անվավեր ճանաչել 2025 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Գագիկ Ցարուկյանի և «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ի միջև կնքված համաձայնագիրը, ըստ որի՝ գույքը ներդրվել է ընկերության կանոնադրական կապիտալում որպես ոչ դրամական ներդրում:
Օգոստոսի 19-ի որոշմամբ կոռուպցիայի դեմ դատարանը ընդունել է հայցը:
Նույն օրը դատարանը բավարարել է դատախազության միջնորդությունը՝ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: «Ֆիրմա Նյու» ՍՊԸ-ին արգելվել է կատարել որևէ գործողություն նշված 3.5 հեկտար հողատարածքի վերաբերյալ:
Դատախազության երկրորդ հայցում պահանջվում է անվավեր ճանաչել 2003 թվականի հունվարի 26-ին տեղի ունեցած 14.176 հեկտար հողատարածքի աճուրդը, որը վերաբերում է Գագիկ և Ջավահիր Ցարուկյանների մասնավոր բնակարանի տարածքին:
Դատախազությունը նաև ցանկանում է անվավեր ճանաչել 2003 թվականի փետրվարի 15-ին Գագիկ Ցարուկյանի և Արամիկ Սեդրակյանի, Գայանե Սեդրակյանի միջև կնքված 12.566 հեկտար հողատարածքի վաճառքի համաձայնագիրը, ինչպես նաև 2013 թվականի մարտի 14-ին կնքված 1.61 հեկտար հողատարածքի վաճառքի համաձայնագիրը:
Օգոստոսի 19-ի որոշմամբ կոռուպցիայի դեմ դատարանը ևս մեկ անգամ ընդունել է այս հայցը:
Նույն օրը դատարանը նաև բավարարել է դատախազության միջնորդությունը՝ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Գագիկ և Ջավահիր Ցարուկյաններին արգելվել է կատարել որևէ գործողություն նշված 12.566 հեկտար և 1.61 հեկտար գույքի վերաբերյալ:

On August 7, the Kotayk regional prosecutor’s office filed lawsuits with the Anti-Corruption Court seeking to invalidate several real estate transactions and auctions involving properties owned by Gagik Tsarukyan and persons affiliated with him, and to apply the consequences of invalidity.
The Prosecutor General’s Office said that in the first lawsuit, prosecutors sought to invalidate an October 4, 2015 auction involving land belonging to Firma New LLC at Arinj Mall. The case concerns a 3.5-hectare land plot included in the list of restrictions stipulated by Article 60 of the Land Code and not subject to alienation. Prosecutors also sought to invalidate an agreement signed on October 2, 2025, between Gagik Tsarukyan and Firma New LLC, under which the real estate was contributed to the company’s charter capital as a non-monetary contribution.
In a decision dated August 19, 2026, the Anti-Corruption Court accepted the lawsuit for proceedings.
On the same day, the court granted the Prosecutor’s Office motion seeking an interim measure. Firma New LLC was prohibited from taking any action concerning the 3.5-hectare land plot located in Arinj village, Abovyan community, Kotayk region.
In its second lawsuit, the Prosecutor’s Office sought to invalidate the January 26, 2003 auction of a 14.176-hectare land plot related to the grounds of a private residence belonging to Gagik and Javahir Tsarukyan in Arinj village, Kotayk region. Prosecutors also sought to invalidate a real estate sale agreement for 12.566 hectares signed on February 15, 2003, between Aramik Sedrakyan, Gayane Sedrakyan and Gagik Tsarukyan, as well as a real estate sale agreement for 1.61 hectares signed on March 14, 2013, between Aramik Sedrakyan and Gagik Tsarukyan, and to apply the consequences of invalidity.
In a decision dated August 19, 2026, the Anti-Corruption Court also accepted this lawsuit for proceedings.
On the same day, the court also granted the Prosecutor’s Office motion seeking an interim measure. Gagik Tsarukyan and Javahir Tsarukyan were prohibited from taking any action concerning the 12.566-hectare and 1.61-hectare properties located at the aforementioned addresses.