Պրեմիեր լիգայի ակումբների ամառային տրանսֆերային ծախսերը ռեկորդ կսահմանեն
Պրեմիեր լիգայի ակումբներն այս ամառ կարող են ռեկորդ սահմանել տրանսֆերների վրա կատարված ծախսերի առումով՝ միաժամանակ մարզիչներին փոխելով աննախադեպ արագությամբ։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Հոդվածի համաձայն՝ տրանսֆերային պատուհանի փակվելուց 12 օր առաջ Անգլիայի ֆուտբոլի բարձրագույն դիվիզիոնի 20 ակումբները նոր մրցաշրջանին ընդառաջ տրանսֆերների վրա ընդհանուր առմամբ ծախսել են 2.7 մլրդ եվրո։ Նոր մրցաշրջանը մեկնարկում է ուրբաթ երեկոյան։
Ծախսերն արդեն գերազանցում են նախորդ տարվա ռեկորդային տեմպը․ անցած ամառային տրանսֆերային պատուհանի նույն փուլում Պրեմիեր լիգայի ակումբները ծախսել էին 2.6 մլրդ եվրո՝ Transfermarkt-ի տվյալներով։
Այս գումարը նաև գերազանցում է Իտալիայի Սերիա Ա-ի, Գերմանիայի Բունդեսլիգայի և Իսպանիայի Լա Լիգայի բոլոր ակումբների կողմից այս ամառ միասին ծախսված 2.3 մլրդ եվրոն:
Հրատարակության տվյալներով՝ այս ամառվա խոշորագույն գործարքներից են Մորգան Ռոջերսի՝ «Աստոն Վիլայից» «Չելսի» տեղափոխությունը՝ 138 մլն եվրոյով, և Անգլիայի հավաքականի մեկ այլ ֆուտբոլիստի՝ Էլիոթ Անդերսոնի տեղափոխությունը «Նոթինգհեմ Ֆորեսթից» «Մանչեսթեր Սիթի»՝ 135 մլն եվրոյով։
«Չելսին» դարձել է ամառվա ամենաշատ ծախսեր կատարած ակումբը՝ տրանսֆերների համար ծախսած 408 մլն եվրոյով։ Նրա լոնդոնյան մրցակից «Տոտենհեմ Հոտսպուրը», որը նախորդ մրցաշրջանում միայն հրաշքով խուսափեց դուրս մնալուց, երկրորդ տեղում է՝ 267 մլն եվրոյի ծախսով։ Ակումբը կիսապաշտպաններ Սանդրո Տոնալիին և Մատեուս Ֆերնանդեշին ձեռք է բերել ընդհանուր 207 մլն եվրոյով՝ ներառյալ բոնուսները:
Պրեմիեր լիգայի ակումբներից մեկի գլխավոր տնօրենը FT-ին տված մեկնաբանությունում նշել է, որ այս ամառ կնքվել են «շատ ավելի մեծ թվով խոշոր գործարքներ»։ Նրա խոսքով՝ ակումբներն «ավելի պատրաստակամ են գերավճարներ կատարել արդեն իրենց արդյունավետությունն ու փորձը ապացուցած ֆուտբոլիստների համար» և ավելի հաճախ գործարքներ են կնքում միմյանց միջև։ Որպես օրինակ նա բերել է բրազիլացի կիսապաշտպան Բրունո Գիմարայնշի՝ «Նյուքասլից» «Արսենալ» տեղափոխությունը՝ 87 մլն եվրոյով։
Ամբողջ լիգայում գրանցված այսքան բարձր ծախսերը հնարավոր են դարձել ռեկորդային եկամուտների շնորհիվ։ Deloitte-ը կանխատեսում է, որ այս մրցաշրջանում դրանք կկազմեն 7.4 մլրդ ֆունտ՝ շնորհիվ անգլիական թիմերի հաջող ելույթների եվրոպական մրցաշարերում և նոր առևտրային համաձայնագրերի։
Չնայած եկամուտների աճին՝ Պրեմիեր լիգայի ակումբները միասին վերցրած 2017/18 մրցաշրջանից ի վեր շահույթ չեն գրանցել։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է FT-ն, Պրեմիեր լիգայի ակումբների գլխավոր մարզիչների պաշտոնավարման միջին տևողությունը կրճատվել է մինչև ռեկորդային ցածր մակարդակ։ «Մանչեսթեր Սիթին» նոր մարզչով մրցաշրջանը սկսող ինը ակումբներից մեկն է․ Էնցո Մարեսկան փոխարինել է Պեպ Գվարդիոլային, որը հեռացել է գավաթներով հարուստ մեկ տասնամյակից հետո։ «Նոթինգհեմ Ֆորեսթը», որը նախորդ մրցաշրջանում չորս մարզիչ է փոխել, կրկին նոր գլխավոր մարզիչ է նշանակել՝ Օլիվեր Գլասներին։
Չնայած շահույթ ստանալու դժվարություններին՝ Պրեմիեր լիգայի ակումբները շարունակում են մեծ հետաքրքրություն վայելել ներդրողների շրջանում։ «Լիվերպուլի» հիմնական սեփականատերերը՝ Fenway Sports Group-ը, ակումբի զգալի փոքրամասնային բաժնեմասը վաճառում են Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսի աջակցությունը վայելող կոնսորցիումին։ FT-ի տվյալներով՝ գործարքի շրջանակում ակումբի արժեքը գնահատվում է ավելի քան 7 մլրդ դոլար։
Թեև, ինչպես գրում է հրատարակությունը, սա Պրեմիեր լիգայի ակումբի համար ռեկորդային գումար է, այն զգալիորեն ցածր է այն 12.5 մլրդ դոլարից, որը Disney-ի նախկին ղեկավար Բոբ Այգերը և ամերիկացի ներդրողների խումբը այս ամիս համաձայնել են վճարել «Լոս Անջելես Լեյքերս» բասկետբոլային թիմի համար։

Клубы Премьер-лиги этим летом могут установить рекорд по расходам на трансферы, одновременно меняя тренеров с беспрецедентной скоростью. Об этом сообщает Financial Times.
Согласно статье, за 12 дней до закрытия трансферного окна 20 клубов высшего дивизиона английского футбола потратили в общей сложности 2.7 млрд евро на трансферы в преддверии нового сезона. Новый сезон начинается в пятницу вечером.
Расходы уже превышают рекордные темпы прошлого года: в тот же период прошлого летнего трансферного окна клубы Премьер-лиги потратили 2.6 млрд евро, согласно данным Transfermarkt.
Эта сумма также превышает совместные расходы всех клубов Серии А, Бундеслиги и Ла Лиги, которые составили 2.3 млрд евро этим летом.
Согласно публикации, крупнейшими сделками этого лета стали переход Моргана Роджерса из «Астон Виллы» в «Челси» за 138 млн евро и переход другого футболиста сборной Англии Элиота Андерсона из «Ноттингем Форест» в «Манчестер Сити» за 135 млн евро.
«Челси» стал клубом с наибольшими расходами этого лета, потратив на трансферы 408 млн евро. Его лондонский соперник «Тоттенхэм Хотспур», который в прошлом сезоне чудом избежал вылета, занимает второе место с расходами в 267 млн евро. Клуб приобрел полузащитников Сандро Тонали и Матеуса Фернандеша за общую сумму 207 млн евро, включая бонусы.
Генеральный директор одного из клубов Премьер-лиги в комментарии FT отметил, что этим летом было заключено «значительно большее количество крупных сделок». По его словам, клубы «более охотно готовы переплачивать за футболистов, эффективность и опыт которых уже доказаны», и чаще заключают сделки между собой. В качестве примера он привел переход бразильского полузащитника Бруно Гимарайнша из «Ньюкасла» в «Арсенал» за 87 млн евро.
Такие высокие расходы по всей лиге стали возможны благодаря рекордным доходам. Deloitte прогнозирует, что в этом сезоне они составят 7.4 млрд фунтов стерлингов благодаря успешным выступлениям английских команд в европейских турнирах и новым коммерческим соглашениям.
Несмотря на рост доходов, клубы Премьер-лиги не регистрировали прибыли с сезона 2017/18.
В то же время, как отмечает FT, средняя продолжительность работы главных тренеров клубов Премьер-лиги сократилась до рекордно низкого уровня. «Манчестер Сити» — один из девяти клубов, начинающих сезон с новым тренером: Энцо Мареска заменил Пепа Гвардиолу, который ушел после десятилетия, наполненного трофеями. «Ноттингем Форест», который в прошлом сезоне сменил четырех тренеров, снова назначил нового главного тренера — Оливера Гласнера.
Несмотря на трудности с получением прибыли, клубы Премьер-лиги продолжают вызывать большой интерес со стороны инвесторов. Основные владельцы «Ливерпуля» — Fenway Sports Group — продают значительную долю клуба консорциуму, поддерживаемому основателем Amazon Джеффом Безосом. По данным FT, стоимость клуба в рамках сделки оценивается более чем в 7 млрд долларов.
Хотя, как сообщает издание, это рекордная сумма для клуба Премьер-лиги, она значительно ниже 12.5 млрд долларов, которые бывший руководитель Disney Боб Айгер и группа американских инвесторов согласились заплатить за баскетбольную команду «Лос-Анджелес Лейкерс» в этом месяце.