Փոխհատուցումների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 174 մլն դրամ. ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ կողմից իրականացվել է Մերձավոր Արևելքում փետրվարին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով ՀՀ վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթների չեղարկման պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձի ավիատոմսերի փոխհատուցման տրամադրման գործընթացը:
2026թ. ապրիլի 10-ից օգոստոսի 20-ը հաստատվել է ՀՀ քաղաքացիներից ստացված 630 հայտ, ինչի արդյունքում փոխհատուցում է ստացել ՀՀ 902 քաղաքացի: Փոխհատուցումների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 174 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր անձի համար մինչև 250 հազար դրամի չափով:
«ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջ գործընթացի ընթացքում աջակցել է քաղաքացիներին՝ հայտերի լրացումից և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումից մինչև փոխհատուցումների տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցելով նաև ավիափոխադրողների և զբոսաշրջային ընկերությունների հետ։
Հաշվի առնելով հայտերի ստացման նվազող դինամիկան՝ ՀՀ կառավարության օգոստոսի 20-ի N1237 որոշմամբ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 25-ը»,- հայտնում են ԱԳՆ-ից։

Министерство иностранных дел Армении осуществило процесс предоставления компенсаций гражданам, купившим новые авиабилеты из-за отмены рейсов на возвращение или транзит в результате военных действий, произошедших в феврале на Ближнем Востоке.
С 10 апреля по 20 августа 2026 года было одобрено 630 заявок от граждан Армении, в результате чего компенсацию получили 902 гражданина. Общая сумма компенсаций составила около 174 миллионов драмов, при этом на каждого человека приходилось до 250 тысяч драмов.
«Министерство иностранных дел Армении на протяжении всего процесса поддерживало граждан, начиная от заполнения заявлений и представления необходимых документов до предоставления компенсаций, при необходимости сотрудничая также с авиаперевозчиками и туристическими компаниями.
Учитывая уменьшающуюся динамику поступления заявок, правительство Армении постановлением N1237 от 20 августа установило срок подачи заявок до 25 августа», - сообщают в МИД.