Պետություն-քաղաքացի հարաբերությունների վերարժևորման համատեքստում ռեզիդենտության ցենզը լինելու է պարտադիր
Լուրեր | 2026/08/27 16:01
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է նոր նախաձեռնությունները
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը քննարկում է անցկացրել ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում։ Նախարարը քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ քաղաքացիության շնորհման և դադարեցման ընթացակարգերի վերաարժևորման մասին։
«Մենք վերաարժևորում ենք քաղաքացիության շնորհման և դադարեցման ընթացակարգերը և դրա մեջ դնում ենք պետություն-քաղաքացի հարաբերությունների նոր տրամաբանություն։ Ինչի շուրջ որ կառուցենք մնացյալ բոլոր լուծումները, մեր ընդհանուր ընկալման առանցքը դա է, որ պետություն-քաղաքացի հարաբերությունների տեսանկյունից նոր որակ պետք է ունենանք»,- ասել է Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարը նաև շեշտել է, որ պետություն-քաղաքացի հարաբերությունների վերարժևորման համատեքստում ռեզիդենտության ցենզը լինելու է պարտադիր, կլինեն մի շարք այլ փոփոխություններ ևս։
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ առաջիկայում հանդես են գալու օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով հասցեագրելու են ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու կամ քաղաքացիությունը դադարեցնելու կարգավորումներում առկա խնդիրները։

В контексте переоценки отношений между государством и гражданином резидентский ценз будет обязательным
Новости | 2026/08/27 16:01
Министр внутренних дел Арпине Саргсян представила новые инициативы
Министр внутренних дел Арпине Саргсян провела обсуждение в миграционной и гражданской службе МВД Армении. В ходе обсуждения министр объявила о переоценке процедур предоставления и прекращения гражданства Армении.
«Мы переоцениваем процедуры предоставления и прекращения гражданства и закладываем в них новую логику отношений между государством и гражданином. Все остальные решения, которые мы будем строить, должны основываться на нашем общем понимании, что отношения между государством и гражданином должны иметь новое качество», — сказала Арпине Саргсян.
Министр также подчеркнула, что в контексте переоценки отношений между государством и гражданином резидентский ценз будет обязательным, также будут внесены и другие изменения.
Заместитель министра внутренних дел Армен Газарян ранее сообщил, что в ближайшее время будет представлена законодательная инициатива, которая адресует существующие проблемы в регулировании предоставления гражданства Армении или прекращения гражданства.