Պետեր Թիլըլ $76 միլիոն ներդրում է կատարել Արգենտինայի Վակա Մուերտա շեյլում
Վակա Մուերտայի արտադրությունը արագորեն աճում է, օգնելով Արգենտինային դառնալ Լատինական Ամերիկայի չորրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողը
Պետեր Թիլը, Palantir-ի նախագահը, $76 միլիոն արժողությամբ 1% բաժնեմաս է ձեռք բերել Վիստա ընկերությունում, որը Վակա Մուերտայի ամենամեծ շեյլ արտադրողներից մեկն է։ Վակա Մուերտայի արտադրությունը արագորեն աճում է, և Արգենտինան դարձել է Լատինական Ամերիկայի չորրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողը։ Արտադրության աճը կարող է շարունակվել, քանի որ Վակա Մուերտայի նավթի արտադրությունը նախատեսվում է, որ 2030 թվականին կգերազանցի 1 միլիոն բարել օրական։
Թիլի ներդրումը տեղի է ունեցել Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյի հետ հանդիպումից չորս ամիս անց, որտեղ նրանք քննարկել են տնտեսական քաղաքականությունները։ Միլեյը նաև դիտարկում է տվյալների կենտրոնները որպես կառավարության եկամուտների աղբյուր, օգտագործելով Պատագոնիայում առկա լայն և հարթ տարածքները։
Վիստան օրական արտադրում է մոտ 160,000 բարել նավթի համարժեք, և դրա ներդրումները Վակա Մուերտայում գերազանցում են $6.5 միլիարդը։ Մեծ նավթային ընկերությունները նույնպես սկսել են ներդրումներ կատարել այս ոլորտում, ինչը կարող է բերել նոր նավթային բում։

Peter Thiel, chairman of Palantir, acquired a 1% stake in Vista, one of the largest shale producers in Vaca Muerta, for $76 million. Vaca Muerta production is booming, helping Argentina become Latin America’s fourth-largest oil producer. Growth could accelerate further, with Vaca Muerta oil output projected to exceed 1 million bpd by 2030.
Thiel’s investment came four months after a meeting with Argentina’s president, Javier Milei, where they discussed economic policies. The Argentine president is also eyeing data centers as a source of government revenue, exploiting the vast and flat open spaces available in Patagonia.
Vista produces about 160,000 barrels of oil equivalent daily in the Vaca Muerta play, with its investments in the formation exceeding $6.5 billion to date. Big Oil supermajors have also begun investing in the play, positioning themselves for another oil boom.