Պետեր Թիլըլ $76 միլիոն ներդրում է կատարել Արգենտինայի Վակա Մուերտա շեյլում
Վակա Մուերտայի արտադրությունը արագորեն աճում է, օգնելով Արգենտինային դառնալ Լատինական Ամերիկայի չորրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողը
Պետեր Թիլը, Palantir-ի նախագահը, $76 միլիոն արժողությամբ 1% բաժնեմաս է ձեռք բերել Վիստա ընկերությունում, որը Վակա Մուերտայի ամենամեծ շեյլ արտադրողներից մեկն է։ Վակա Մուերտայի արտադրությունը արագորեն աճում է, և Արգենտինան դարձել է Լատինական Ամերիկայի չորրորդ ամենամեծ նավթ արտադրողը։ Արտադրության աճը կարող է շարունակվել, քանի որ Վակա Մուերտայի նավթի արտադրությունը նախատեսվում է, որ 2030 թվականին կգերազանցի 1 միլիոն բարել օրական։
Թիլի ներդրումը տեղի է ունեցել Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյի հետ հանդիպումից չորս ամիս անց, որտեղ նրանք քննարկել են տնտեսական քաղաքականությունները։ Միլեյը նաև դիտարկում է տվյալների կենտրոնները որպես կառավարության եկամուտների աղբյուր, օգտագործելով Պատագոնիայում առկա լայն և հարթ տարածքները։
Վիստան օրական արտադրում է մոտ 160,000 բարել նավթի համարժեք, և դրա ներդրումները Վակա Մուերտայում գերազանցում են $6.5 միլիարդը։ Մեծ նավթային ընկերությունները նույնպես սկսել են ներդրումներ կատարել այս ոլորտում, ինչը կարող է բերել նոր նավթային բում։

Питер Тиль вложил 76 миллионов долларов в сланцевые месторождения Вака Муарта в Аргентине
Производство в Вака Муарта стремительно растет, помогая Аргентине стать четвертым по величине производителем нефти в Латинской Америке
Питер Тиль, председатель Palantir, приобрел 1% акций компании Vista, одного из крупнейших производителей сланцев в Вака Муарта, на сумму 76 миллионов долларов. Производство в Вака Муарта стремительно растет, и Аргентина стала четвертым по величине производителем нефти в Латинской Америке. Ожидается, что рост продолжится, и производство нефти в Вака Муарта превысит 1 миллион баррелей в день к 2030 году.
Инвестиции Тиля произошли через четыре месяца после встречи с президентом Аргентины Хавьером Милейем, на которой они обсудили экономическую политику. Президент Аргентины также рассматривает центры обработки данных как источник доходов для правительства, используя обширные и ровные пространства в Патагонии.
Vista производит около 160,000 баррелей нефтяного эквивалента в день, а ее инвестиции в месторождение составляют более 6.5 миллиардов долларов. Крупные нефтяные компании также начали инвестировать в этот сектор, что может привести к новому нефтяному буму.