Պետական պարտքի մասին խոստումը դուրս է մնացել կառավարության ծրագրից
Հայաստան Պետական պարտքի մասին խոստումը դուրս է մնացել կառավարության ծրագրից: Կիսվել Կիսվել Ավելացրեք մեզ Google-ում Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելուց 2.5 ամիս անց իշխանությունները ընտրողներին տված մի առանցքային խոստում չեն ներառել կառավարության հնգամյա ծրագրում. Նախընտրական ծրագրով խոստացել էին աստիճանաբար նվազեցնել պետական բյուջեի դեֆիցիտը, որ ծրագրերն իրականացնելու համար աստիճանաբար ՀՆԱ-ի համեմատ ավելի քիչ պարտք վերցնեն:
Այժմ Ազգային ժողովում քննարկվող կառավարության հնգամյա ծրագրում, սակայն, այդ տողը բացակայում է, մինչդեռ, ընտրություններից առաջ այդ խոստումն անձամբ վարչապետ Փաշինյանն էր տվել: «Այսպիսով մենք իրականացնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության պետական պարտքի աստիճանական նվազման գործընթաց»: Ինչպես Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ է ասում՝ առաջին անգամ են երկար աշխատել կառավարության ծրագրի վրա, վարչապետի խոսքերից կարելի է ենթադրել, որ ամեն ձևակերպում չափել-ձևել են:
Պետական պարտքի բեռը կրկնապատկելու համար իշխանությունները հաճախ են քննադատության թիրախում հայտնվում: Կառավարող մեծամասնությունը թեև հանրային արձագանքներում մշտապես պնդում է՝ պարտքը կառավարելի է և ռիսկեր չկան, սակայն նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում խոստացան նաև այդ բեռը թեթևացնել:
Ամենաթարմ՝ հուլիս ամսվա տվյալներով Հայաստանի պետական պարտքն ավելի քան 14 միլիարդ դոլար է կազմում: Միայն 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերն իրականացնելու համար այս տարի գործադիրը ևս 537.5 միլիարդ դրամ՝ ներկայիս փոխարժեքով շուրջ 1.5 միլիարդ դոլար պարտք պետք է վերցնի:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով, թեև այդ տողը ծրագրում չկա, սակայն այդ նպատակից չեն հրաժարվել: «Մեր նպատակադրումները դրանից չեն փոխվել, որովհետև մեր նպատակադրումները որոշել ենք չափել մի շատ կարևոր ցուցանիշով, որը պարտքի սպասարկման գումարի նվազեցումն է»: Ֆինանսների նախարարն, ըստ էության, համաձայն է՝ խնդիր է նաև պարտքի սպասարկումը:
Շաբաթներ առաջ կառավարությունը որոշեց Ասիական զարգացման բանկից ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից ընդհանուր ևս 320 միլիոն դոլարի նոր վարկեր վերցնել՝ գումարն ուղղելով ներդրումների ու առևտրի ազատականացմանը:

Promise on public debt excluded from government program
Armenia The promise regarding public debt has been excluded from the government program. Share Share Add us on Google. Two and a half months after winning the parliamentary elections, the authorities have not included a key promise made to voters in the five-year government program. In the electoral program, they promised to gradually reduce the budget deficit so that they would take on less debt compared to GDP for implementing programs.
However, this line is absent from the five-year government program currently under discussion in the National Assembly, although Prime Minister Pashinyan personally made this promise before the elections. “Thus, we will carry out the process of gradually reducing the public debt of the Republic of Armenia.” As Nikol Pashinyan personally states, they have worked longer on the government program for the first time, and from the Prime Minister's words, it can be inferred that every formulation has been measured and shaped.
The authorities often become targets of criticism for doubling the burden of public debt. Although the ruling majority constantly insists in public responses that the debt is manageable and there are no risks, they also promised during the election campaign to alleviate this burden.
According to the latest data from July, Armenia's public debt exceeds 14 billion dollars. Just to implement the programs planned in the 2026 state budget, the government needs to take on another 537.5 billion drams, which is about 1.5 billion dollars at the current exchange rate.
According to Finance Minister Vahe Hovhannisyan, although this line is not in the program, they have not abandoned that goal. “Our objectives have not changed because we have determined them based on a very important indicator, which is the reduction of the debt servicing amount.” The Finance Minister essentially agrees that servicing the debt is also a problem.
Weeks ago, the government decided to take new loans totaling 320 million dollars from the Asian Development Bank and the World Bank, directing the funds towards investments and trade liberalization.