Պետական պահպանության ծառայությունը ինքնուրույն որպես հատուկ ծառայություն անպայման պետք է զարգանա․ վարչապետ
Լուրեր | 2026/07/01 21:01
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ծառայության զարգացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Պետական պահպանության ծառայության կազմավորման օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը շնորհավորել է ՊՊԾ ծառայողներին տոնական օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած և մատուցվող ծառայությունների համար։ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ Պետական պահպանության ծառայության զարգացումը տեսանելի է՝ սկսած ամենօրյա ծառայողական հագուստից, սպառազինությունից, տեխնիկայից։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ծառայության ֆինանսավորմանը և ընդգծել, որ այն էականորեն ավելացել է: «Շատ էական ներդրում է արվում ծառայության աշխատողների որակավորման բարձրացման ուղղությամբ։ Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի ծառայողներն իրենք շահագրգռված լինեն այդ փոփոխություններով, կրթության շարունակականության, լեզուների իմացության, պրոֆեսիոնալ հատկությունների շարունակական զարգացմամբ»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է միջազգային համագործակցության շրջանակի ընդլայնումը, որը հնարավորություն է տալիս ավելի մեծ հասանելիություն ունենալ և լինել հաղորդակցության մեջ:
Վարչապետը կարևորել է նաև Պետական պահպանության ծառայության աշխատողների համար սոցիալական երաշխիքների պատշաճ մակարդակի ապահովումը: «Գործիքը կամավոր ատեստավորումը պետք է լինի, և կամավոր ատեստավորման ամեն շրջափուլ իր հետ պետք է բերի սոցիալական երաշխիքների ավելի բարձր մակարդակ։ Սա պետք է լինի շարունակական»:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է նաև Պետական պահպանության ծառայության ինստիտուցիոնալ առումով զարգացման անհրաժեշտությունը, որովհետև այն պետության կարևորագույն հատուկ ծառայություններից մեկն է:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակությամբ ընդգծել է ոլորտը երիտասարդների համար գրավիչ դարձնելու հանգամանքը, որը պետք է շարունակաբար զարգացնել:
Ելույթով հանդես է եկել նաև Պետական պահպանության ծառայության պետ Արթուր Գասպարյանը, որն իր խոսքում անդրադարձել է համակարգի գործունեության հետևողական բարելավմանն ուղղված աշխատանքներին և ծրագրերին:
Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած նվիրումի համար Պետական պահպանության ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արժանացել են պարգևների:

Государственная служба охраны должна развиваться как самостоятельная специальная служба, - премьер-министр
Новости | 2026/07/01 21:01
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность развития службы
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании, посвященном дню образования Государственной службы охраны:
Премьер-министр поздравил сотрудников ГСО с праздничным днем и поблагодарил за услуги, оказанные Республике Армения. Никол Пашинян отметил, что развитие ГСО заметно, начиная от повседневной служебной формы, вооружения и техники.
Премьер также обратил внимание на финансирование службы и подчеркнул, что оно значительно увеличилось: «Вложено много средств в повышение квалификации работников службы. Мы делаем все возможное, чтобы сотрудники сами были заинтересованы в этих изменениях, в продолжении образования, знании языков и профессиональном развитии».
Никол Пашинян подчеркнул расширение рамок международного сотрудничества, что дает возможность иметь больший доступ и быть в коммуникации.
Премьер также отметил важность обеспечения надлежащего уровня социальных гарантий для сотрудников ГСО: «Инструментом должно быть добровольное аттестование, и каждый этап добровольного аттестования должен приносить более высокий уровень социальных гарантий. Это должно быть непрерывным».
Глава государства также подчеркнул необходимость институционального развития ГСО, поскольку это одна из важнейших специальных служб государства:
Никол Пашинян с удовлетворением отметил, что необходимо сделать эту сферу привлекательной для молодежи, что должно развиваться постоянно.
Выступил также начальник ГСО Артур Гаспарян, который в своем выступлении обратил внимание на работу по постоянному улучшению деятельности системы и программам.
Некоторые сотрудники ГСО, проявившие преданность в выполнении служебных обязанностей, были награждены премьер-министром Николом Пашиняном: