Հայաստանի ձգտումը ԵՄ՝ ԵԱՏՄ-ում առավելությունների չեղարկման վտանգով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ձգտումը ԵՄ - երկրի, ժողովրդի օրինական իրավունք է, սակայն դա բարդություններ է ստեղծում ԵԱՏՄ-ում մնալու համար և սպառնում է հանրապետության առավելությունների չեղարկմամբ ԵԱՏՄ շուկայում և առևտրային կապերի խզմամբ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Բիշքեկում:
«10 տարվա ընթացքում եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է գրեթե երեք անգամ: 2015 թվականին այն կազմում էր 10.6 միլիարդ դոլար, իսկ 2025 թվականի արդյունքներով՝ 29.2 միլիարդ դոլար: Միության երկրների արտահանումը աճել է 10 անգամ: Այսօր միության շուկայում արտաքին առևտրի շրջանառության մոտ 36% է»,- ասել է նա:
Պուտինը ընդգծել է, որ երկրի հետագա քաղաքական-տնտեսական курса ընտրության հարցում պետք է պարզ արտահայտվի հայ ժողովրդի կարծիքը:
«Բայց միևնույն ժամանակ, ինչպես մենք ասացինք, կարևոր է օբյեկտիվորեն մոտենալ իրականություններին և ընդունել համապատասխան քայլեր: Ես կրկնում եմ, մենք հարգանքով կմոտենանք ցանկացած ընտրության, որը կանի հայ ժողովուրդը»,- ասել է նա:
Պուտինը խնդրել է Հայաստանին որքան հնարավոր է արագ որոշում ընդունել, ավելացնելով. «Մենք պետք է մեր առևտրային և տնտեսական քաղաքականությունը համապատասխանեցնենք այս հնարավոր որոշումներին»:
«Ինչքան արագ մենք որոշում ընդունենք, այնքան լավ, որովհետև մեզ նույնպես պետք է հասկանալ, թե ինչպես զարգացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նախևառաջ տնտեսական ոլորտում»,- ասել է նա:
Պատասխանելով, Փաշինյանը նշել է, որ հայկական կողմի համար կարևոր է ունենալ այլընտրանք:
«Սա չի նշանակում, որ մենք դժգոհ ենք ԵԱՏՄ-ից: Չնայած ԵԱՏՄ-ում կան բազմաթիվ աշխատանքային հարցեր: Մենք միշտ դա քննարկում ենք: Սա համարվում է օրինական նպատակ՝ ունենալ այլընտրանքներ պետության համար»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ ժամանակը կգա, երբ անհրաժեշտ կլինի կատարել շատ կոնկրետ ընտրություն:
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ այս պահին ժամանակը դեռ չի հասունացել: Այժմ մենք այլընտրանք չունենք: Երբ այն ստեղծվի (եթե ստեղծվի), մենք ընտրություն կկատարենք հանրաքվեի միջոցով կամ առանց դրա»,- պարզաբանել է նա:
Պուտինը արձագանքել է. «Ես համաձայն եմ, որ ժողովուրդը միշտ պետք է ունենա ընտրություն: Ահա այնպես արեք, և փակենք թեման: Սա ամենահեշտն է՝ դիմել մարդկանց և հարցնել, ինչ եք ուզում: Այսպես կամ այնպես: Եվ վերջ»,- ասել է նա:
Հայաստան-ԵՄ: գլխավոր
2025 թվականի մարտի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանը հաստատել է օրենքը, որը սկսում է երկրի Եվրամիությանը միանալու գործընթացը: Ապրիլի 4-ին փաստաթուղթը ստորագրել է նախագահը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում կողմերը հաստատել են Հայաստանի-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը: Երևանում հայտարարել են, որ խոսքը վերաբերում է երկրի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական կայունության աջակցությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը շարժվում է ԵՄ ստանդարտների ուղղությամբ, սակայն դեռ պահպանում է ԵԱՏՄ անդամությունը: Նրա խոսքով, եթե երկու ուղղություններն այլևս համատեղելը հնարավոր չդառնա, հետագա ընտրությունը կկատարվի երկրի քաղաքացիների հետ միասին:
2026 թվականի մայիսի 4-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը: Այնին մասնակցել են ԵՄ երկրների, այլ եվրոպական երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Գագաթաժողովի հիմնական թեման ձևակերպվել է որպես «Կառուցելով ապագան. միասնություն և կայունություն Եվրոպայում»:

ЕРЕВАН, 1 сентября. /АРКА/. Стремление Армении в ЕС - законное право страны, народа, Армении, но это создает сложности, в пребывании в ЕАЭС и грозит обнулением преимуществ республики на рынке ЕврАзЭС и разрывом налаженных торговых цепочек. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Бишкеке.
«За более чем 10 лет участия в евразийских интеграционных процессах ВВП Армении вырос почти втрое: в 2015 году был $10,6 млрд, по итогам 2025 года – $29,2 млрд по нашей статистике. Экспорт страны союза вырос в 10 раз. Сегодня на рынок объединения приходится порядка 36% процентов внешнего торгового оборота», - сказал он.
В этой связи российский лидер подчеркнул, что за выбор дальнейшего политико-экономического курса страны должен ясно высказаться народ Армении.
«Но при этом, как мы и говорили, важно сугубо объективно на основе реалий подойти и принять соответствующие шаги. Повторяю ещё раз, мы с уважением отнесёмся к любому выбору армянского народа. Как Армения решит, так и будет», - сказал он.
Путин попросил Армению как можно быстрее с этим определиться с этим вопросов, добавив: «мы должны свою торговую и экономическую политику корректировать в связи с этими возможными решениями».
«Чем быстрее мы определимся, тем лучше, потому что нам тоже нужно понять, как развивать отношения с Арменией, прежде всего в экономическом плане. Некоторые вещи, вопросы регулирования, скажем, сельхозпродукции, вопросы регулирования технических различных норм и стандартов, они абсолютно не совпадают в ЕврАзЭС и в ЕС», - сказал он.
В ответной речи Пашинян сказал, что для армянской стороны важно иметь альтернативу.
«Это не значит, что мы недовольны ЕАЭС. Несмотря на то, что в ЕАЭС есть многие рабочие вопросы. Мы всегда это обсуждаем. И стратегические вопросы, и тактические вопросы. Это считается легитимной целью – иметь альтернативы для государства, для страны. И это процесс не против России, не против ЕАЭС. Потому что мы очень высоко ценим наши отношения с РФ. Мы надеемся, что эти отношения важны для Российской Федерации тоже. Я хочу подтвердить, что я лично и наше правительство очень бережно относимся к этим отношениям, и я надеюсь, что вы тоже бережно относитесь к этим отношениям», - сказал он.
Премьер Армении отметил также, что придёт время, когда нужно будет сделать очень конкретный выбор.
«Просто наша позиция в том, что на данный момент это время не созрело. Сейчас у нас нет альтернативы. Когда она будет создана (если будет), тогда мы сделаем выбор с помощью референдума или без него. Есть такие варианты тоже», - пояснил он.
В ответ на это Путин заявил: «Согласен с тем, что всегда должен быть у народа выбор. Вот так сделайте его. И закроем тему. Вот и всё. Самое простое это обратиться к людям и спросить, вы что хотите? Так или так? И всё».
Армения-ЕС: главное
26 марта 2025 года парламент Армении одобрил закон о начале процесса присоединения страны к Евросоюзу. 4 апреля документ подписал президент.
2 декабря 2025 года в Брюсселе стороны утвердили стратегическую повестку партнёрства Армения–ЕС. В Ереване заявили, что речь идет о поддержке суверенитета страны, территориальной целостности, демократических реформ и экономической устойчивости.
Премьер-министр Никол Пашинян при этом подчёркивал, что Армения движется к стандартам ЕС, но пока сохраняет членство в ЕАЭС. По его словам, если совмещать оба направления станет невозможно, дальнейший выбор будет сделан вместе с гражданами страны.
4 мая 2026 года в Ереване прошел саммит Европейского политического сообщества. В нем приняли участие представители стран ЕС, других стран Европы и международных организаций. Основная тема саммита была сформулирована как «Строим будущее: единство и стабильность в Европе».