«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է 2026թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը։ Պետական բյուջեի ծախսերի կատարողականը շարունակում է մնալ առավել խնդրահարույց ուղղություններից մեկը։ Առաջին կիսամյակում ընդհանուր ծախսերի կատարողականը ճշտված ծրագրի նկատմամբ կազմել է ընդամենը 83.2%, ինչը նշանակում է, որ դրանք թերակատարվել են 317.4 մլրդ դրամով։
Թերակատարված գումարի զգալի մասը 4 նախարարությունների՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատասխանատվությամբ իրականացվող ծրագրերի գծով է՝ համապատասխանաբար 59.5 մլրդ դրամ, 58.9 մլրդ դրամ, 56.2 մլրդ դրամ և 42.2 մլրդ դրամ:
Արձանագրվել է կապիտալ ծախսերի խիստ ցածր կատարողական՝ ընդամենը 56.4%, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ զգալիորեն նվազել է՝ 28.3%-ով:
Այս իրավիճակը վկայում է բյուջետային պլանավորման, ծրագրերի իրականացման և կառավարման արդյունավետության համակարգային խնդիրների առկայության մասին:

Исполнение расходов государственного бюджета — одна из наиболее проблемных областей: фонд «ЛУИС»
Фонд «ЛУИС» проанализировал отчет о выполнении государственного бюджета Армении за первое полугодие 2026 года. Исполнение расходов государственного бюджета продолжает оставаться одной из наиболее проблемных областей. В первом полугодии общий уровень исполнения расходов составил всего 83,2%, что означает недовыполнение на 317,4 млрд драмов.
Значительная часть недовыполненных средств связана с программами четырех министерств: Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства труда и социальных вопросов, Министерства образования, науки, культуры и спорта, а также Министерства обороны, составившими соответственно 59,5 млрд драмов, 58,9 млрд драмов, 56,2 млрд драмов и 42,2 млрд драмов:
Зафиксировано крайне низкое исполнение капитальных расходов — всего 56,4%, что значительно ниже по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — на 28,3%:
Эта ситуация свидетельствует о системных проблемах в области бюджетного планирования, реализации программ и управления.