Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի և ԵՏՄ-ի նորմերը անհամատեղելի են, ինչը կարող է վնասել Հայաստանին։ Նա խորհուրդ է տվել հիշել Թուրքիայի և այլ երկրների փորձը, որոնք երկար տարիներ սպասում են ԵՄ անդամակցության գործընթացին:
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ առաջիկայում կսկսեն ԵՄ-ին անդամագրվելու դիմումի գործընթացը։ Պեսկովը նշել է, որ Հայաստանի օրենսդրությունը պետք է համապատասխանեցվի եվրոպական չափանիշներին, ինչը կարող է առաջացնել խորը հակասություններ:
«Եվ հենց այստեղ մենք կհանդիպենք խորը հակասությունների, որոնք առաջին հերթին կվնասեն հենց Հայաստանին»,- ասել է Պեսկովը:

Peskov on Pashinyan's Statement About Joining the EU
Dmitry Peskov, the press secretary of the President of Russia, stated that the norms of the EU and the EAEU are incompatible, which could harm Armenia. He advised recalling the experience of Turkey and other countries that have long awaited EU membership.
This statement came after Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the process of applying for EU membership would begin soon. Peskov noted that Armenia's legislation must be aligned with European standards, which could lead to deep contradictions.
“And it is here that we will encounter deep contradictions that will primarily harm Armenia,” Peskov said.