Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի և ԵՏՄ-ի նորմերը անհամատեղելի են, ինչը կարող է վնասել Հայաստանին։ Նա խորհուրդ է տվել հիշել Թուրքիայի և այլ երկրների փորձը, որոնք երկար տարիներ սպասում են ԵՄ անդամակցության գործընթացին:
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ առաջիկայում կսկսեն ԵՄ-ին անդամագրվելու դիմումի գործընթացը։ Պեսկովը նշել է, որ Հայաստանի օրենսդրությունը պետք է համապատասխանեցվի եվրոպական չափանիշներին, ինչը կարող է առաջացնել խորը հակասություններ:
«Եվ հենց այստեղ մենք կհանդիպենք խորը հակասությունների, որոնք առաջին հերթին կվնասեն հենց Հայաստանին»,- ասել է Պեսկովը:

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что нормы ЕС и ЕАЭС несовместимы, что может навредить Армении. Он рекомендовал помнить о опыте Турции и других стран, которые долгое время ждут вступления в ЕС.
Это заявление прозвучало после того, как премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что в ближайшее время начнется процесс подачи заявки на вступление в ЕС. Песков отметил, что законодательство Армении должно быть приведено в соответствие с европейскими стандартами, что может вызвать глубокие противоречия.
«И именно здесь мы столкнемся с глубокими противоречиями, которые в первую очередь навредят именно Армении», - сказал Песков.