Պենտագոնը պահանջել է արագացնել սպառազինության արտադրությունն ու մատակարարումները՝ Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով առաջացած սուր պակասուրդի ֆոնին, հաղորդում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սթիվ Ֆայնբերգի ծառայողական գրությանը:
Չորեքշաբթի օրը պաշտպանական ընկերությունների ղեկավարներին հայտնել են, որ նրանք ունեն առավելագույնը 21 օր՝ մատակարարումները զգալիորեն արագացնելու և սպառազինության կարևոր տեսակների արտադրությունն ավելացնելու ծրագրեր պատրաստելու համար:
«Բազմամյա մշակման ցիկլերն անընդունելի են», — ասվում է Ֆայնբերգի գրության մեջ։ Նա արտադրողներից պահանջել է «արմատապես արագացնել» մշակման ժամկետներն ու արտադրական հզորությունների ընդլայնումը:
Սպառազինության, մասնավորապես՝ հակահրթիռային հրթիռների պակասը այն խնդիրներից մեկն էր, որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա խորհրդականները քննարկել էին մինչև հուլիսի վերջին Իրանի դեմ ռազմական արշավը չընդլայնելու որոշումը:
Հինգշաբթի օրը Թրամփը հերքել է այն տեղեկությունները, թե ինքը դժգոհ է պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթից՝ ամերիկյան հակահրթիռային հրթիռների պաշարների կրճատման պատճառով:

News | 2026/08/09 13:01
The Pentagon has demanded to accelerate the production and supply of weapons against the backdrop of a severe shortage caused by the war with Iran, reports The Washington Post, citing a memo from U.S. Deputy Secretary of Defense Steve Feinberg:
On Wednesday, defense company leaders were informed that they have a maximum of 21 days to prepare plans to significantly accelerate deliveries and increase production of key types of weapons:
"Multi-year development cycles are unacceptable," Feinberg's memo states. He has demanded that manufacturers "radically accelerate" development timelines and expand production capacities:
The shortage of weapons, particularly anti-missile missiles, was one of the issues discussed by U.S. President Donald Trump and his advisers before the decision not to expand the military campaign against Iran at the end of July:
On Thursday, Trump denied reports that he was dissatisfied with Defense Secretary Pete Hegseth due to the reduction of U.S. anti-missile missile stocks: