Պենտագոնը պահանջել է արագացնել սպառազինության արտադրությունն ու մատակարարումները՝ Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով առաջացած սուր պակասուրդի ֆոնին, հաղորդում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սթիվ Ֆայնբերգի ծառայողական գրությանը:
Չորեքշաբթի օրը պաշտպանական ընկերությունների ղեկավարներին հայտնել են, որ նրանք ունեն առավելագույնը 21 օր՝ մատակարարումները զգալիորեն արագացնելու և սպառազինության կարևոր տեսակների արտադրությունն ավելացնելու ծրագրեր պատրաստելու համար:
«Բազմամյա մշակման ցիկլերն անընդունելի են», — ասվում է Ֆայնբերգի գրության մեջ։ Նա արտադրողներից պահանջել է «արմատապես արագացնել» մշակման ժամկետներն ու արտադրական հզորությունների ընդլայնումը:
Սպառազինության, մասնավորապես՝ հակահրթիռային հրթիռների պակասը այն խնդիրներից մեկն էր, որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա խորհրդականները քննարկել էին մինչև հուլիսի վերջին Իրանի դեմ ռազմական արշավը չընդլայնելու որոշումը:
Հինգշաբթի օրը Թրամփը հերքել է այն տեղեկությունները, թե ինքը դժգոհ է պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթից՝ ամերիկյան հակահրթիռային հրթիռների պաշարների կրճատման պատճառով:

Пентагон потребовал ускорить производство и поставки вооружения на фоне острого дефицита, вызванного войной с Ираном, сообщает The Washington Post со ссылкой на служебную записку заместителя министра обороны США Стива Файнберга:
В среду руководителям оборонных компаний было сообщено, что у них есть максимум 21 день, чтобы подготовить планы по значительному ускорению поставок и увеличению производства ключевых видов вооружения:
«Многолетние циклы разработки неприемлемы», — говорится в записке Файнберга. Он потребовал от производителей «радикально ускорить» сроки разработки и расширение производственных мощностей:
Дефицит вооружения, в частности противоракетных ракет, был одной из проблем, которые обсуждали президент США Дональд Трамп и его советники перед решением не расширять военную кампанию против Ирана в конце июля:
В четверг Трамп опроверг информацию о том, что он недоволен министром обороны Питом Хагеттом из-за сокращения запасов американских противоракетных ракет: